PREŠOV. Ku koncu septembra tohto roka bolo v evidencii Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Prešov (ÚPSVaR) 521 uchádzačov o zamestnanie so zdravotným postihnutím, z toho v okrese Prešov - 398 a v okrese Sabinov – 123 nezamestnaných. „Medziročne sme zaznamenali nárast o 148 ľudí,“ informoval Peter Németh, hovorca ÚPSVaR Prešov.
Záujem je najmä o chránené dielne
V chránenej dielni už vyše roka pracuje aj pani Eva, ktorá je zdravotne postihnutá: „Nebolo to jednoduché zamestnať sa, veď dnes má problém s prácou aj zdravý človek, nieto my. Som vyučená krajčírka, ale po úraze som s tou prácou musela prestať. Teraz som vo svojom fachu, pomáham krajčírkam, ale iba také jednoduché veci, ktoré fyzicky zvládnem.“
Zo strany zamestnávateľov záujem o zamestnávanie občanov so zdravotným postihnutím sa v poslednom období zvyšuje. Nad možnosťou vytvorenia chránenej dielne alebo zamestnania človeka, ktorý má nejaké postihnutie, rozmýšľa aj Ján Petrovský: „Zdá sa mi to celkom rozumné a výhodné pre obe strany. Keďže aj ja mám v rodine postihnutého človeka a viem, že to nemajú vôbec jednoduché. Rozmýšľam nad takouto možnosťou už dlhšie, tak hádam sa podarí.“
V pôsobnosti ÚPSVaR Prešov bolo v období od 1. januára do 31. októbra tohto roka zriadených 52 nových chránených dielní, ktoré zamestnávajú 124 občanov so zdravotným postihnutím.
FAKTY
Príspevky od štátu
Jednou z motivácií podnikateľských subjektov zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím je možnosť získania finančnej podpory na zamestnávanie občanov so zdravotným postihnutím prostredníctvom úradov práce.
V prípade, že zamestnávatelia chcú zamestnať človeka so zdravotným postihnutím, môžu dostať od štátu rôzne príspevky. Jedným z nich je aj príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska, ktorý je využívaný asi najviac. l Poskytuje sa aj príspevok na udržanie občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní, príspevok občanovi so zdravotným postihnutím na prevádzkovanie živnosti, príspevok na činnosť pracovného asistenta či na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov.
ZISTILI SME
Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo pracoviska
Príspevok na jedno zriadené pracovné miesto v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku sa poskytuje vo výške najviac 100 % z 24-násobku minimálnej celkovej ceny práce platnej ku koncu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom sa príspevok poskytuje. Takto poskytnutý príspevok sa môže zvýšiť o preukázané dodatočné náklady v porovnaní s preukázanými nákladmi na vytvorenie pracovného miesta pre uchádzača o zamestnanie, ktorý nie je občanom so zdravotným postihnutím.
Príspevok sa poskytuje aj samostatne vo výške najviac 100 % z 12-násobku minimálnej celkovej ceny práce.
Neposkytuje sa na kúpu nehnuteľnosti, na prístavbu a rekonštrukciu vlastnej nehnuteľnosti ani na nákup motorového vozidla s výnimkou lízingu na nákup motorového vozidla.
Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode bude chránená dielňa alebo chránené pracovisko zriadené.
Príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov
Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode je zriadená chránená dielňa alebo chránené pracovisko, vo výške najviac 7-násobku minimálnej celkovej ceny práce ku koncu kalendárneho
roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje, na jedného občana so zdravotným postihnutím. Na príspevok môže úrad poskytovať preddavok vo výške najviac 50 % zo sumy na jedného občana so zdravotným.
Zdroj: Zákon č. 5/2004 o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Autor: via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári