Bola znárodnená a až od roku 1996 sa v časti objektu zase obnovilo vzdelávanie.
PREŠOV. Až v roku 2010 sa však Evanjelickej cirkvi podarilo to, v čo už nedúfali. Štát im vrátil celú budovu, kde v súčasnosti sídli Evanjelická spojená škola. Spojená preto, lebo v nej pôsobí štvorročné a osemročné gymnázium, základná aj materská škola.
Vzdelávajú 290 detí. Škola sa snaží udržať ekumenický charakter a študuje v nej asi 30 percent žiakov iných vierovyznaní. Aj v minulosti totiž evanjelické kolégium vzdelávalo aj katolíkov, gréckokatolíkov a Židov. Medzi významných absolventov patrili napríklad predseda Židovskej náboženskej obce v Prešove Dezider Landa, gréckokatolícky biskup Ján Hirka či redaktorka Slobodnej Európy, ktorá dodnes žije v Nemecku, Agneša Kalinová.
Študentská konferencia
Súčasťou trojdňových osláv je aj študentská konferencia v tamojšej bohatej knižnici. „V našej škole sú študenti aj učitelia zapojení do programu Komplexného rozvoja osobnosti, v rámci ktorého pracovali na rôznych aktivitách. Naším cieľom je, aby študenti vedeli samostatne pracovať, hovoriť na verejnosti a komentovať svoju prácu, čo považujeme za dobrú prípravu na vysoké školy. Teraz bude výsledky aktivít prezentovať 120 študentov,“ povedal o konferencii riaditeľ Marián Damankoš.
Dodal, že na konferenciu pozvali aj študentov z evanjelických škôl v Tisovci, Liptovskom Mikuláši, Košiciach a Martine. Aj oni budú prezentovať svoje školské práce, ale Prešovčania im chcú ukázať aj pamätihodnosti mesta.
Osadia pamätnú tabuľu
V piatok okolo poludnia oslavy storočnice vyvrcholia osadením pamätnej tabule z mramoru na budovu za účasti cirkevných hodnostárov.
Tomuto aktu bude predchádzať slávnostná bohoslužba v Chráme sv. Trojice. Na tabuli bude vyznačené, kedy bola budova kolégia postavená aj všetky zmeny, ktoré sa v nej udiali do času, kedy bola cirkvi vrátená.
Z histórie kolégia
Objekt pred 100 rokmi vznikol preto, že pôvodné Evanjelické kolégium na Hlavnej ulici už kapacitne nestačilo pokryť potreby. Okrem vyššieho gymnázia tam totiž sídlili štyri ústavy, vtedy považované za akési vysoké školy.
Aj budova nového kolégia mala kľukatý vývoj. Vyučovať v nej sa začalo 1. novembra 1911. Počas prvej svetovej vojny sa však zmenila na kasárne. V roku 1915 sa zase stala útočiskom pre gréckokatolícke gymnázium, štátny učiteľský ústav a gréckokatolícky učiteľský ústav. V objekte v tom čase bolo ubytované aj vojsko.
V roku 1946 štát budovu vyvlastnil a prestala byť majetkom cirkvi. Sídlili v ňom rôzne inštitúcie. Napríklad riaditeľstvo pôšt, Vyššia hospodárska škola, Pedagogická fakulta UPJŠ v Košiciach, v roku 1984 sa stala sídlom medzinárodného združenia Robot a od roku 1996 tam sídlil rektorát Prešovskej univerzity. Trvalo dlhých 65 rokov, kým sa objekt vrátil do majetku cirkvi, teda Biskupskému úradu Východného dištriktu ECAV na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári