Korzár logo Korzár Prešov

SPŠE vychováva žiakov pre život a odborníkov pre prax

Stredná priemyselná škola elektrotechnická patrí medzi špičkové vzdelávacie inštitúcie v regióne. Rozvíja sa dynamicky a vychováva odborníkov v elektrotechnike, technických a informačných službách, ako aj v informačných a sieťových technológiách.

Riaditeľ  Slavomír Kožár. Hovorí, že kto sa chce učiť, môže na tejto škole veľa získať.Riaditeľ Slavomír Kožár. Hovorí, že kto sa chce učiť, môže na tejto škole veľa získať. (Zdroj: ako)

Stredná priemyselná škola elektrotechnická (SPŠE) patrí medzi špičkové vzdelávacie inštitúcie v regióne. Rozvíja sa dynamicky a vychováva odborníkov v elektrotechnike, technických a informačných službách, ako aj v informačných a sieťových technológiách.

PREŠOV. Škola má za sebou 59-ročnú históriu, počas ktorej vychovala tisícky úspešných odborníkov. V súčasnosti v nej študuje 570 žiakov z celého regiónu. Väčšina absolventov odchádza na vysoké školy, časť do praxe, ale rozhodne nie na úrad práce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vlani sa tam na krátky čas zaregistrovali len dvaja absolventi. Trh práce má totiž o odborníkov s týmto vzdelaním záujem.

Atraktívna škola

Riaditeľ Slavomír Kožár o škole hovorí, že nie je ani najstaršia, ani najslávnejšia, ani najľahšia, ale má jednu prednosť.

„Je to naša atraktívna škola. Vyžaduje systematické a vytrvalé štúdium. Ak študent naozaj chce, dáme mu vzdelanie, slušné a disciplinované vystupovanie, schopnosť orientovať sa v odbore, spoločenskom živote aj v ekonomike. Vedomosti od učiteľov teraz dostávajú lacno, v budúcnosti budú stáť každého z nich oveľa viac financií a námahy,“ povedal Kožár naznačujúc filozofiu, ktorú si s tímom učiteľov osvojili a posúvajú ju smerom k študentom.

Spoločne podporujú a rozvíjajú značnú dávku zvedavosti a túžby po poznaní, s akou prichádzajú prváci do tejto školy. Vo vyšších ročníkoch zase rozvíjajú ich zručnosti a talent.

SkryťVypnúť reklamu

Zapájajú sa do súťaží

Získané vedomosti si môžu overiť na rôznych súťažiach. Zaznamenali úspechy v rôznych predmetových olympiádach či v študentskej odbornej činnosti (SOČ). V celoštátnom kole SOČ v odbore elektronika a elektrotechnika napríklad získali 3. miesto študenti Roman Kuchár a Marek Polomský s prácou Parkovisko riadené PCL.

Zapájajú sa aj do takých súťaží, ako je Zenit v programovaní. V krajskom kole sa v prvej desiatke umiestnili Pavol Vargovčík a Miroslav Kravec. V súťaži Zenit v elektronike v krajskom kole získal Branislav Dronzek 3. miesto a Tomáš Bajus súťaž vyhral. V celoštátnom kole, ktoré sa konalo v Nových Zámkoch, vo veľkej konkurencii získal T. Bajus pekné 6. miesto.

Spolupracujú s podnikateľmi

SPŠE patrí medzi školy, ktoré si vybudovali dlhoročnú spoluprácu s firmami a snažia sa cez školský vzdelávací program profilovať absolventov podľa aktuálnych potrieb trhu práce. Táto spolupráca sa rozvíja už od roku 1991.

SkryťVypnúť reklamu

Trh práce sa síce rýchlo mení, ale cenné rady, ktoré dostávajú od partnerských firiem vedeniu školy pomáha modifikovať obsah vzdelávania tak, aby ich študenti nielen obstáli v praxi, ale stali sa žiadanými. Vďaka tejto spolupráci môžu študenti v niektorých firmách brigádovať, občas sa absolventi stávajú aj ich zamestnancami.
„Učíme ich systémovo rozmýšľať, riešiť úlohy, hľadať z nich východiská, prezentovať ich na verejnosti a bazírujeme na znalosti jazykov. To všetko ich pripravuje na vysoké školy aj pre prax,“ dodal riaditeľ.

V. Vystavělovi udelili Medailu sv. Gorazda

Tú udelil minister školstva Eugen Jurzyca učiteľovi na SPŠE Václavovi Vystavělovi za dlhoročnú pedagogickú a riadiacu prácu. Na škole pôsobil od roku 1974 a od roku 1991 aj ako zástupca riaditeľa.

Popri pedagogickej práci spolupracoval na celom rade medzinárodných projektov, ktoré zviditeľnili školu, desiatkam študentov pomohol získať vodičský preukaz, keď získal kvalifikáciu učiteľa autoškoly. Učil aj telesnú výchovu a bol poverený všetkými rekonštrukčnými prácami na škole od roku 1979.

Učitelia aj študenti si ho vážia predovšetkým pre nekonfliktný a ústretový prístup. V roku 2005 jeho pracovnú činnosť prerušila vážna choroba, ktorá aktívneho športovca uvrhla do kómy. Vďaka neuveriteľnej húževnatosti sa mu postupne podarilo vrátiť do života a výsledkom jeho snaženia bol návrat do školy aj do funkcie zástupcu riaditeľa školy. V plnej miere sa dokázal zapojiť do života školy a roky obetavej práce neostali bez povšimnutia.

Maturant Š. Hedvig dostal Rad SPŠE

Škola pravidelne oceňuje svojich najúspešnejších študentov. V máji tohto roku získal Rad SPŠE za mimoriadne študijné výsledky a vzornú reprezentáciu školy maturant Štefan Hedvig z Gelnice.

Aktívne sa zapájal do rôznych aktivít a súťaží už aj v nižších ročníkoch, kde školu úspešne reprezentoval. Vari najvýznamnejšími úspechmi bola napríklad reprezentácia SR v medzinárodnej súťaži ESE 2010 v Moskve, kde sa umiestnil ako štvrtý.

Získal aj ocenenie Slovenskej akadémie vied za meteorologický výskum, ako aj ocenenie spoločnosti Amvet za najlepšiu prácu v odbore informatiky a automatizácie za svoj hardvérovo-softvérový projekt. Podľa riaditeľa Kožára sa tento študent stal výraznou osobnosťou školy a aj preto mu udelil ocenenie. Od prešovského župana Petra Chudíka dostal Plaketu Lux Mentium za mimoriadne úspechy a reprezentáciu kraja.

Na robotickej súťaži zaznamenali megaúspech

Stalo sa tak na najvýznamnejšej medzinárodnej súťaži RoboCup 2011 v Istanbule, odkiaľ si súťažný tím Slavomír Kožár, Patrik Sopko, Peter Starec, Pavol Vargovčík a Matej Vargovčík doniesli dokonca dve medaily majstrov sveta. Tím viedol učiteľ Peter Vargovčík.

Vyhrali v tanečnej kategórii s robotom Pinkie. Vo veľkej konkurencii 23 svetových tímov bola ich prednosťou originálna konštrukcia robota aj nápaditá choreografia. Inšpiráciou im bola známa skupina Pink Floyd. Ich robot Pinkie mal 6 osí pohybu a robotické oblečenie hýrilo farbami. Naprogramovaných mal niekoľko tanečných motívov, ktoré striedal v rytme hudby.

„Konkurencia bola veľká, preto sme mali obrovskú radosť, keď publikum tlieskalo aj keď sme pri vystúpení urobili chybu,“ popísal nám pocity na súťaži člen tímu Slavo Kožár. Podľa neho najväčšími konkurentmi boli Japonci, Číňania, Singapurčania a Portugalci. „Oni sú asi najväčší tigri a roboty im asi rastú na stromoch. My sme sa presadili aj vďaka spôsobu konštrukcie.

Pinkieho skladali osem mesiacov

„Nepoužili sme skladačku ako väčšina, ale každý diel bola samostatná súčiastka. Výhodou bolo aj to, že náš robot snímal hudbu cez mikrofóny, preto ho pri tanci nezaskočil žiadny výpadok z rytmu,“ dodal Slavo Kožár. Všetci z tímu tvrdo pracovali.

Konštruovanie Pinkieho im trvalo takmer 8 mesiacov a najťažší bol podľa nich hardvér. S dielcami a súčiastkami sa tiež trochu potrápili, lebo nakúpiť ich na Slovensku nie je také ľahké. Keď sme sa zaujímali, akú chybu na súťaži urobili, Matej Vargovčík nám prezradil, že keď súťažili ako tímy, zabudli zapnúť spodnú časť a robot hýbal len hlavou a rukami. Porota našťastie videla aj ich predchádzajúce víťazné vystúpenie, preto vedeli, že robot to dokáže.

Medailu doniesli aj z Lisabonu

Ich úspech ešte nezapadol prachom. Naopak. Celý robotický tím pocestuje do Bratislavy, kde má 21. novembra prevziať z rúk ministra školstva pamätnú Plaketu sv. Gorazda.

Mimoriadny úspech v elektronike zaznamenali aj v Lisabone. Nebolo to ľahké, lebo stredoškoláci súťažili v rovnakej kategórii s vysokoškolákmi. Na olympiáde Euroskills tím Slavomír Kožár a Pavol Vargovčík získali 4. miesto. Za súperov mali Fínov, Švajčiarov, Turkov, Portugalcov aj Malťanov.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 33 218
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 687
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 420
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 370
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 152
  6. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 5 426
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 492
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 235
  1. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  2. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  3. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  4. Rudolfa Vallová: Trumpova šoková terapia
  5. Viktor Pamula: Nie Ruskému zákonu
  6. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  7. Ľuboslava Šusteková: Čo je súkromné a čo už firemné?
  8. Jolana Čuláková: Prečo je Hašek "ne/bezpečný" aktivista a Ovečkin "ne/slávny" hokejový vzor
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 509
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 441
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 828
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 770
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 865
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 490
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 886
  8. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 9 296
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  2. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  3. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  4. Rudolfa Vallová: Trumpova šoková terapia
  5. Viktor Pamula: Nie Ruskému zákonu
  6. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  7. Ľuboslava Šusteková: Čo je súkromné a čo už firemné?
  8. Jolana Čuláková: Prečo je Hašek "ne/bezpečný" aktivista a Ovečkin "ne/slávny" hokejový vzor
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 509
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 441
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 828
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 770
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 865
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 490
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 886
  8. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 9 296
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu