Žijeme „v internetovej“ dobe, napriek tomu internet je pre mnohých v práci luxus. Zamestnávatelia s veľkou obľubou zakazujú svojim podriadeným používať v práci internet alebo im zamedzujú prístup na sociálne siete. Pre zamestnancov je však toto obmedzenie často deštruktívne, surfovanie na internete berú totiž ako istú psychohygienu.
PREŠOV. Sledovanie pracovných počítačov je dnes už úplne bežná záležitosť. Využívať sociálne siete nemá možnosť každý. Viaceré nielen štátne, ale aj súkromné spoločnosti zakazujú alebo vôbec neumožňujú svojim zamestnancom prístup na internet či niektoré webové stránky.
Na mestskom úrade majú stránky zablokované,
Zamestnanci Mestského úradu v Prešove sa pri používaní počítačov riadia podľa prevádzkového poriadku.
„V tomto dokumente sú uvedené stránky, ktoré je zakázané prezerať - napr. pornografické stránky, hackerské stránky a podobne, tie sú blokované. Zamestnanci majú prístup na internet iba z dôvodu plnenia pracovných povinností,“ informovala hovorkyňa radnice Veronika Kmetóny Gazdová.
Vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove to majú čo sa týka prístupu na internet, podelené: „Primári, vrchné sestry a zamestnanci, ktorých pracovná činnosť si vyžaduje pripojenie na internet, majú neobmedzený prístup, zvyšok personálu len na vybrané internetové stránky. Ich činnosť na internete nesledujeme,“ povedala hovorkyňa FNsP v Prešove Renáta Koziaková.
Surfovať v práci je psychohygiena
Peter Martinko pracuje v jednej súkromnej spoločnosti ako obchodný zástupca. Internet k svojej práci nutne potrebuje.
„Neviem si predstaviť, žeby sme mali zákaz používania internetu alebo niektorých jeho stránok, aj keď viem, že vo väčšine firiem to tak je. Ja ho využívam na pracovné účely, myslím si však, že človek nie je stroj a keď si občas pozrie aj nejakú inú stránku alebo strávi chvíľu na sociálnej sieti, je to istý spôsob psychohygieny. Keď máme podávať super výkony a pracovať v kuse aj dvanásť hodín denne, potrebujeme aj malé rozptýlenie, ktoré nás nabudí ďalej pracovať.“
Rovnaký názor zdieľa aj Prešovčan Pavol, ktorý pracuje taktiež v súkromnej sfére.
„Každý si dnes prácu váži, preto si nedovolím celý deň surfovať po nete, ale, zasa sa mi nepáči prístup niektorých zamestnávateľov, ktorí ani to málo svojim podriadeným nedožičia. Je hádam normálne, že sa na päť či desať minút odventiluje aj takým spôsobom ako je surfovanie po internete. Môj známy však dostal pokutu za to, že bol chvíľu na internete, porušil tým vnútorný firemný predpis.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári