Obyvatelia prešovskej mestskej časti Solivar protestovali proti zámeru predať alebo prenajať kultúrny dom, ktorý spravuje Park kultúry a oddychu. Na výbore mestskej časti žiadali, aby bol tento objekt zachovaný a investovalo sa do jeho opravy rovnako, ako do iného mestského majetku.
PREŠOV. Na zasadnutí výboru mestskej časti žiadali poslancov, aby vedeniu mesta tlmočili ich výhrady. Niektorí Solivarčania dokonca pripomenuli, že sa na výstavbu tohto objektu poskladali, niektorí na ňom aj brigádnicky pracovali a že si ho nenechajú vziať.
Je to totiž jediný priestor, kde sa môžu stretávať a organizovať rôzne aktivity. Pán Adamčík poznamenal, že v meste sa už predalo veľa majetku a on nesúhlasí, aby Solivarčania prišli aj o túto kultúrnu sálu.
Zástupkyňa telovýchovného klubu Babkafit Anna Kohlmayerová dodala, že tam so ženami cvičia dvakrát týždenne.
„Stretávame sa už od roku 2003 a veľmi by nám ten priestor chýbal,“ konštatovala. V kultúrnej sále sa konajú všetky spoločenské podujatia, pôsobia tam rôzne záujmové kluby a nacvičujú hudobné kapely. Iný priestor Solivarčania nemajú a hoci je sála krátka a úzka, má kapacitu okolo 70 miest, čo im vyhovuje.
Posledné opravy sa robili v roku 1971
Objekt kultúrneho domu je kamenný a vlhký. Hrubé a mokré steny spôsobujú správcovi problémy s veľkými únikmi tepla. Náklady na vykurovanie sa tak zvyšujú.
Nutne tiež potrebuje opraviť strechu, z ktorej sa prepadáva azbest. Zatiaľ nikto nevyčíslil nevyhnutné náklady, ale je jasné, že nebudú nízke. Faktom však je, že naposledy sa doň investovalo v roku 1971, čo nám potvrdil riaditeľ PKO Emil Chlapeček. Celých 40 rokov objekt chátral.
Podľa primátora Pavla Hagyariho (nez.) prevádzka tohto zariadenia je vysoko stratová. „Máme tri možnosti. Buď to dotovať a v tom prípade je tu tlak poslancov na znižovanie neefektívnych nákladov. Druhou možnosťou je prenájom, ale nemáme žiadneho záujemcu. Treťou je predaj, ale o akomkoľvek riešení budú rozhodovať poslanci. Môj názor je, buď to prenajať, alebo v krajnom prípade predať,“ uviedol primátor.
Riaditeľ PKO Emil Chlapeček ako správca objektu hovorí, že sa pokúšajú nájsť zdroje na rekonštrukciu a nutnú údržbu.
„Všetko sa bude odvíjať od rozpočtu, teda od výšky príspevku. Samozrejme je tu aj možnosť, ktorú spomínal primátor, a síce prenájom s podmienkou doterajšieho využitia objektu,“ vysvetlil riaditeľ svoj postoj k problému.
Rozpočet PKO je obmedzený a v svojej správe majú celkom 6 objektov. Každý z nich potrebuje investície. V súčasnosti však najviac Kultúrny dom v Solivare.
Poslanci sú proti predaju
Zaujímali sme sa aj o stanovisko poslancov za mestskú časť Solivar-Šváby.
„Zhodli sme sa v tom, že sa netreba zbavovať tohto majetku. Bolo by na škodu veci prerušiť aktivity, ktoré tam pravidelne prebiehajú. Sme proti predaju a budeme sa snažiť pri tvorbe rozpočtu a výdavkov na investície zaradiť tento objekt, respektíve rekonštrukciu strechy medzi priority,“ uviedol poslanec Miroslav Benko (Smer-SD).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári