Korzár logo Korzár Prešov
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Začali stavať diaľnicu Fričovce - Svinia

Starostovia Fričoviec a Chminian očakávajú od postavenia novej diaľnice pri Prešove najmä odľahčenie dopravy na ceste prvej triedy, ale aj viac pracovných príležitostí pre obyvateľov.

(Zdroj: ilustračné - TASR/Milan Kapusta)

Úsek diaľnice oficiálne začali stavať dnes.

FRIČOVCE/CHMIŇANY. Od vyše 11-kilometrového úseku diaľnice D1 Fričovce - Svinia pri Prešove, ktorú postavia spoločnosti Doprastav, a.s. a Strabag, s.r.o. za takmer 115 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty, očakávajú okolité obce najmä odľahčenie dopravy na súbežnej ceste prvej triedy.

Zároveň si sľubujú využitie miestnych obyvateľov v spojitosti so stavebnými prácami. Neskrývajú však ani niektoré negatívne dopady zo stavby diaľnice, napríklad možné odklonenie autobusových spojov.

Výstavba diaľnice je plánovaná na vyše tri roky a vo štvrtok sa oficiálne začala.

"Výstavbu nového diaľničného úseku hodnotíme, samozrejme, kladne. Ja osobne, ako aj naši obyvatelia sme už pomerne dlhé obdobie netrpezlivo čakali, kedy sa so stavbou začne, vzhľadom na neustále obnovovanie a presúvanie termínu začiatku výstavby," informoval agentúru SITA starosta Fričoviec Ján Mikula.

Prašnosti a hluku sa neobávajú

Spomínaný úsek diaľnice sa začína na hranici katastrov Fričoviec a Hendrichoviec, preto negatívne dôsledky stavby v podobe prašnosti, veľkého hluku alebo nadmerných otrasov podľa neho už nie sú pre obyvateľov obce aktuálne.

Podobné problémy boli skôr v minulosti počas výstavby diaľnice s tunelom Branisko, keď v obci popraskali budovy.

Po súbežnej hlavnej ceste na úseku Fričovce - Svinia prejde denne takmer 14-tisíc automobilov, z toho skoro 4-tisíc nákladných. Výskumný ústav dopravný, a.s. v Žiline očakáva, že na budúcu diaľnicu po jej dokončení prejde okolo 78 až 80 % súčasnej dopravy a zvyšok zostane na ceste prvej triedy.

Dočasný ročný prínos pre región zo stavebných prác odhaduje na 169 tis. eur a trvalý prínos cez nové pracovné miesta by mal byť 620-tisíc eur. Užívatelia diaľnice by mali na prevádzkových nákladoch ušetriť za rok 4,1 mil. eur.

Vzhľadom na to, že 14-kilometrový úsek diaľnice Beharovce - Fričovce je už v prevádzke, vplyv stavby nového diaľničného úseku na miestnu dopravu by nemal byť až taký významný. Pozitívne efekty, ako napríklad odklonenie dopravy, zníženie hluku a prašnosti z dopravy vnímajú v obci už teraz.

Problém vidia v autobusovej doprave

Fričovský starosta sa skôr obáva, že po dokončení diaľnice môžu byť niektoré linky pravidelnej autobusovej dopravy odklonené cez diaľnicu.

"Z regionálneho hľadiska bude veľmi prospešné urýchlenie dopravy k Prešovu. Od diaľnice očakávame aj pozitívny dopad na ekonomické a obchodné aktivity podnikateľských subjektov pôsobiacich vo Fričovciach, ale aj samotnej obce," pokračoval Mikula.

Stavba diaľnice môže podľa neho pomôcť nárastu zamestnanosti a príjmov obyvateľov obce, ako aj príjmov obce, napríklad z prenájmu voľných priestorov. Starosta Fričoviec predpokladá ešte väčší záujem o stavebné pozemky, čo môže zvýšiť ich hodnotu.

Pozitívne očakávania zo stavby diaľnice Fričovce - Svinia majú aj v neďalekej obci Chmiňany. "Doprava sa veľmi zlepší, odbremení terajšiu cestu prvej triedy, ktorá vedie cez obec Chminianska Nová Ves, kde vznikajú časté dopravné nehody aj so smrteľnými následkami," uviedol pre agentúru SITA starosta Cyril Miškuf.

Vybudovanie diaľnice podľa neho priláka aj investorov, čím sa zníži veľmi vysoká nezamestnanosť. Chminiansky starosta uviedol, že požiada dodávateľské firmy, aby zamestnali občanov z obce a regiónu. Miestni živnostníci a stavebníci by sa podľa neho tiež mohli podieľať na stavbe ako subdodávatelia, či ako dopravcovia.

Diaľnica priniesla aj negatíva

Už postavený úsek diaľnice Beharovce - Fričovce podľa fričovského starostu priniesol obci aj pomerne veľké negatíva.

"Zabrala najlukratívnejšie potenciálne miesta pre stavebné pozemky na južnej svetelnej strane, čím obci veľmi obmedzila možnosti rozširovania sa a rastu obyvateľov. Druhým negatívom je významný pokles spodných vôd našim obyvateľom, k čomu prišlo po výstavbe diaľnice," poznamenal Mikula.

Potrebné boli nové investície do prehlbovania studní, objavili sa problémy s hľadaním zdrojov vody v súkromných domoch, čo len vyvolalo nevyhnutné zriadenie obecného vodovodu. "Kompetentní sa k tomuto problému postavili alibisticky," dodal starosta Fričoviec.

Za problém považuje aj nedôsledné a nedostatočné postavenie protihlukových bariér popri diaľnici.

Mikula však priznáva, že diaľnica s tunelom Branisko má veľmi veľký význam pre odľahčenie dopravy, čo sa priaznivo prejavuje aj na živote v obci a náraste návštevníkov.

ico

Fakty

O úseku diaľnice Fričovce - Svinia

Výstavba diaľničného úseku D1 Fričovce – Svinia v dĺžke 11,2 kilometra by mala trvať zhruba tri roky a štyri mesiace, jazdiť po ňom by mali vodiči do konca roka 2014.

Na úseku je naprojektovaných 15 mostov, z toho 14 na diaľnici a protihlukové steny v dĺžke 3,5 kilometrov.

Úsek bude financovaný z eurofondov (Operačný program Doprava) a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu. Diaľnicu bude stavať združenie firiem Doprastav, a.s., a Strabag, s. r. o., výstavba tohto úseku diaľnice prinesie 800 pracovných miest, kde si nájdu prácu aj ľudia z tohto regiónu.

Prvý podpredseda vlády a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Figeľ vo štvrtok po slávnostnom poklepaní kameňa tohto úseku povedal, že víťazné konzorcium podľa zmluvy postaví diaľnicu za 114,6 miliónov eur bez DPH. Je to o 153 miliónov eur menej ako mal úsek stáť v tzv. prvom balíku PPP.

Figeľ zdôraznil, že diaľnicu budú stavať renomované firmy, ktoré sú garantom kvality. Odmieta akékoľvek diskusie o bakelitových diaľniciach aj o dodatočnom navyšovaní ceny.

Schéma priebehu diaľnice Fričovce - Svinia.

Základný kameň nového úseku diaľnice. Foto k článku: SITA/Viktor Zamborský

sita

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  3. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  4. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  5. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  6. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  7. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  8. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 211
  2. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 6 669
  3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 4 459
  4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 970
  5. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 3 169
  6. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 2 916
  7. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 2 769
  8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 692

Blogy SME

  1. Anton Kovalčík: Kde bolo tam bolelo, alebo ako Voloďa kariéru robil. 3 - Petrohrad a Moskva.
  2. Štefan Vidlár: Máme strom
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová
  4. Ľudmila Križanovská: Psi brešú a karavána ide ďalej, pani Saková
  5. Radovan Čipka: Ako Klus do Európy klusá a na Slovensko hanbu fľusá
  6. Anton Lisinovič: 8 kníh prečítaných za rok 2022
  7. Olívia Lacenová: Volkswagen mieri s e-autami do Kanady
  8. Martin Sukupčák: Martin Klus - please shut up
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 939
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 626
  3. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 475
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 3 293
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 3 281
  6. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 027
  7. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 3 013
  8. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 2 863
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Anton Kovalčík: Kde bolo tam bolelo, alebo ako Voloďa kariéru robil. 3 - Petrohrad a Moskva.
  2. Štefan Vidlár: Máme strom
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová
  4. Ľudmila Križanovská: Psi brešú a karavána ide ďalej, pani Saková
  5. Radovan Čipka: Ako Klus do Európy klusá a na Slovensko hanbu fľusá
  6. Anton Lisinovič: 8 kníh prečítaných za rok 2022
  7. Olívia Lacenová: Volkswagen mieri s e-autami do Kanady
  8. Martin Sukupčák: Martin Klus - please shut up
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 939
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 626
  3. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 475
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 3 293
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 3 281
  6. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 027
  7. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 3 013
  8. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 2 863
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu