Niektorí mladí ľudia hľadajú uplatnenie v zahraničí a spoliehajú sa na ponuky agentúr alebo inzeráty. Nie všetky sú však seriózne. Stále sa objavujú nové a nové podvody. Potvrdzuje to aj príbeh dvoch kamarátok z Chminian v okrese Prešov.
PREŠOV. Na internete našli inzerát na prácu v Rakúsku. Všetko sa zdalo v poriadku, keďže agentúra z Michaloviec ponúkala viaceré druhy práce v rôznych krajinách.
Zareagovali na ponuku majiteľa agentúry na prácu pri výrobe rýchleho občerstvenia vo Viedni.
„Bolo to asi pred mesiacom, keď sme našli tento inzerát na internete. Prácu ponúkal samostatne aj cez agentúru so sídlom v Michalovciach. Ponuka bola zaujímavá, tak sme neváhali,“ povedala o ich skúsenosti 23-ročná Katarína Kacvinská.
Pán od nich žiadal doklady, životopis a aby mu obe poslali na účet 350 eur. „Povedal, že sú to peniaze na vybavenie zdravotného preukazu a nejakých potvrdení. Ďalšie peniaze chcel z prvej výplaty,“ dodala Katka.
O jeho serióznosti vôbec nepochybovala. Poslal im dokonca aj kópiu svojho živnostenského oprávnenia.
Z práce nebolo nič
Keď už mali dievčatá všetko vybavené, čakali na termín odchodu. Pán sa im však neozýval. Medzitým na sociálnej sieti našli odkazy iných ľudí, ktorí sa dali týmto človekom oklamať.
„Začala som pochybovať a pokúšala som sa overiť jeho živnostenské oprávnenie. Na Daňovom úrade v Bratislave som zistila, že jeho oprávnenie skončilo už 23. augusta. Okamžite som mu volala a žiadala o vrátenie peňazí. Sľúbil, ale dodnes nevrátil nič,“ opísala vývoj udalostí.
Stratila už trpezlivosť aj nádej, že sa jej peniaze vrátia. Chcela si zarobiť a namiesto toho prišla o 175 eur, ktoré jej rodine teraz chýbajú. Rozhodla sa, že podá trestné oznámenie.
Oklamaných je viac
Aj my sme sa pokúšali na zverejnené čísla agentúry zavolať, ale márne. Telefóny nikto nezdvihol. Na sociálnych sieťach bola počas celého októbra na túto tému živá diskusia. Desiatky ľudí písali o svojej skúsenosti a ako uvádzali, niektorí prišli o 170, iní o 200 až 250 eur. Tento pán údajne len niektorým z nich vrátil časť peňazí, ale nikdy nie celú sumu.
Niektorí váhali, či vôbec majú podať trestné oznámenie, keď sa to bude posudzovať ako priestupok. Navzájom sa preto vyzývajú, aby podali hromadnú žalobu.
„Som veľmi nahnevaná, nemienim to nechať tak. Mali by sme zabojovať. Verím, že hromadná žaloba zaváži a také prípady sa už nebudú opakovať,“ navrhuje Zdenka.
Niektorí to už aj urobili, čo nám potvrdil hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniel Džobaník. „Polícia minulý týždeň prijala v tejto veci oznámenie a do 30 dní o ňom rozhodne.“
DOBRÉ RADY
Overte si agentúru aj zamestnávateľa
Počet podobne oklamaných ľudí z roka na rok neklesá, skôr naopak. Objavujú sa aj prípady otrockej práce, preto každý, kto uvažuje o odchode do zahraničia, by si mal sprostredkovateľa vybrať zodpovedne. Riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove Ladislav Babuščák radí toto:
Máme na úrade kanceláriu Eures a tá má zoznam všetkých legálnych agentúr s licenciou aj zamestnávateľov v zahraničí. Každý, kto len trochu pochybuje, môže kontakty overiť cez túto kanceláriu.
Ak sa dá, vždy je dobré overiť aj referencie potencálneho zamestnávateľa a nároky, aké vyžaduje od zamestnancov.
Každý by mal posúdiť inzerát aj sám. Nie je dôveryhodný, ak agentúra nemá sídlo, svoju kanceláriu a na kontakt používa len telefónne číslo alebo P.O.Box.
Prípadne je dobré overiť, či na sociálnej sieti nepíšu ľudia o skúsenostiach s takou agentúrou, alebo jednotlivcom.
Podozrivá ponuka je aj vtedy, ak sprostredkovateľ neuvádza nároky na kvalifikáciu a prax na konkrétne pracovné zaradenie.
Každá požiadavka na platbu vopred je tiež podozrivá, lebo zákon o zamestnanosti zakazuje agentúram akékoľvek vyberanie poplatkov vopred.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári