Na súťaži divadelných súborov Tália s hrou získali tretie miesto. Divadlom však žijú ďalej a tentoraz nacvičujú rozprávku Šalatienka.
PREŠOV. Okázalé vystúpenie je jedna vec a druhá je mravčia práca pri výbere hry, zostavení scenára či nácvikoch. Za tú vďačia herci svojej profesorke Lucii Sekáčovej, ktorá divadlo či dramatický krúžok vedie.
„Veselohru slovenského klasika Ivana Stodolu Čaj u pána senátora sme si vybrali aj preto, že je súčasťou povinnej literatúry maturantov. My sme dielo posunuli do inej roviny a senátora sme nahradili primátorom. Vytvorili sme aktualizovanú, sviežu verziu pre mladých,“ povedala o divadle Lucia Sekáčová.
„Snažím sa s nimi pracovať tak, aby predstavenie nebolo o tom, čo sa páči mne, ale aby odrážalo predstavy a názory žiakov,“ dodala Sekáčová.
Zažívajú aj neštandardné situácie, lebo v súbore nemajú chlapcov. Občas teda musia hrať aj mužské roly, ale ako študentky svorne tvrdia, vystačia si aj bez mužov.
Čo hovoria nádejné herečky
Tretiačka Katarína Leláková momentálne študuje v USA, ale ako hovorí, na „dramaťák“ nielen rada spomína, ale už sa nevie dočkať, kedy sa vráti späť na gymnázium.
„Dramaťák bol dôvodom, prečo som sa vo štvrtok nikdy nemohla dočkať konca vyučovania. Odkedy študujem v Amerike, už stokrát som bola vďačná za odvahu prejaviť sa, keďže tu je dramatická výchova bežnou súčasťou vzdelávania,“ podelila sa s nami o názor.
Marcela Peláková zase poznamenala, s akou trpezlivosťou ich profesorka Sekáčová učí stotožňovať sa s postavami. „Nie je to len o hre, pomáha nám budovať sebavedomie aj ľudsky,“ dodala.
Pre tretiačku Darinu Peregrínovú bolo divadlo najprv akýmsi únikom z bežnej študentskej rutiny. „Časom som sa naučila pohotovo reagovať a rozvíjať svoju kreativitu, o ktorej som predtým ani netušila,“ dodala Darina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári