Chaos spôsobuje aj to, že mnohé subjekty ponúkajú domáce dovolenky len na obmedzený čas. Novela zákona o cestovnom ruchu, ktorá začne platiť od 1. decembra, má tento problém vyriešiť a vytvoriť stabilnejšie prostredie.
PREŠOV. Zástupcovia samospráv a podnikateľov v cestovnom ruchu sa stretli na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK), aby diskutovali o uvedení novely do praxe s generálnym riaditeľom Sekcie cestovného ruchu na Ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Stanislavom Rusinkom.
Starostovia v diskusii upozornili na fakt, že zavedenie novely síce vítajú, ale financovanie podnikania v cestovnom ruchu považujú za problém. Ich skúsenosti sú totiž také, že ak aj mali schválený projekt, ktorý si vyžadoval aj investície, nedokázali nájsť banku, ktorá by im poskytla úver.
Veľa plánov stroskotalo práve na tomto probléme. „Banky nám neveria. Často sme si museli požičiavať peniaze od podnikateľov a zaviazať sa, že ich vrátime po prefinancovaní projektu z EÚ,“ argumentoval jeden zo starostov. Viacerí sa nahlas zamýšľali nad tým, že nový systém bude vhodný len pre silných hráčov.
Ministerstvo zmenilo financovanie turizmu
Podľa Rusinka by mala byť priama podpora štátu odteraz oveľa adresnejšia. Dotácia bude závisieť od toho, koľko prenocovaní jednotlivé organizácie poskytnú a akú daň z nich odvedú.
„Stropom pre finančnú podporu bude 90 percent z odvedenej dane za počet prenocovaní. Ďalšia novinka je v tom, že organizácie budú musieť zisk použiť na rozvoj cestovného ruchu a nie na rôzne investičné akcie, ako to bolo často doteraz,“ povedal nám vedúci odboru regionálneho rozvoja na Úrade PSK Martin Janoško.
Cieľom novely totiž je motivovať samosprávy, aby zefektívnili výber dane za ubytovanie. Inak povedané, čím viac prostriedkov vyberú a vložia do organizácie cestovného ruchu, tým vyššiu dotáciu dostanú. Ministerstvo predpokladá, že na budúci rok by mohlo takto rozdeliť organizáciám 4,5 milióna, v roku 2013 už dokonca 6,4 milióna eur.
Obce musia vytvoriť oblastné organizácie
Ako Rusinko zdôraznil, novela prinesie lepšiu spoluprácu a koordináciu medzi subjektmi. Vyriešiť to má nový organizačný systém, podľa ktorého na území kraja bude jedna krajská organizácia a ďalšie oblastné organizácie, pričom tie by malo tvoriť najmenej 5 obcí a 2 podnikateľské subjekty v cestovnom ruchu.
„Počet prenocovaní na ich území musí prekročiť 50-tisíc za rok. Zákon tak vychádza v ústrety turisticky atraktívnym regiónom, ktoré môžu ponúknuť napríklad lyžiarske strediská, pamiatky, zaujímavé turistické trasy a podobne,“ dodal Janoško.
Podľa tohto modelu by malo byť na Slovensku okolo 50 oblastných organizácií a v každom regióne jedna krajská. Mimochodom, pri krajských organizáciách bude výška dotácie ohraničená 15 percentami vybranej dane.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári