Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Po rokoch stagnácie lyžiarske stredisko Lipovce-Buče ožíva. Sezónu otvára už tento víkend cvičením horských záchranárov. Svahy začnú zasnežovať umelým snehom, len čo sa udržia mínusové teploty.
PREŠOV. Lyžiari akoby na toto stredisko zabudli. Roky chátralo, nebola tam dobrá prístupová cesta, ani parkovacie plochy.
Dôvodom je to, že leží v katastroch troch obcí a tie sú v spore o majetok s nájomníkmi areálu. Ani po 55 súdnych konaniach vec nie je ukončená.
Napriek tomu v stredisku nastal výrazný posun k lepšiemu a je tu šanca, že sa doň ľudia začnú vracať. Vhodná je pre rodiny s deťmi, mladých, ale na svoje si prídu v ťažšom teréne aj skúsenejší lyžiari. Každý deň si tam môže užiť nefalšovanú lyžovačku okolo 2-tisíc ľudí.
V stredisku pribudli novinky
Ako nás informoval prevádzkovateľ Alojz Stahovec, v stredisku pribudla zasnežovacia technika, umelé osvetlenie pre nočné lyžovanie aj detský lanový lyžiarsky vlek. K chate Bukvica je opravená prístupová cesta s 50 parkovacími miestami.
„Momentálne stredisko disponuje šiestimi lyžiarskymi vlekmi, technický sneh budú vyrábať tri snežné delá a máme upravené trate pre bežkárov v dĺžke 10 kilometrov a ubytovaním v chate Bukvica,“ konkretizoval Stahovec.
Stredisko sa nachádza v nadmorskej výške 650 – 1 006 metrov a okrem lyžovania je tu možnosť aj pešej turistiky či obdivovanie krajiny na saniach s konským záprahom. Málokto vie, že v lokalite je aj 5 jaskýň, ktoré sú verejnosti nedostupné.
Navštíviť sa ale dá jaskyňa Zlá diera, Lačnovská tiesňava, Kopytovská dolina s vodopádmi či minerálne pramene Salvator. V masíve Mindžova sa nachádza divoká roklina Parkaň, ktorá je unikátom pohoria Bachureň.
Horskí záchranári sú dobrovoľníci
O bezpečnosť lyžiarov aj turistov sa starajú horskí záchranári zo strediska Bachureň-Buče spolu s miestnou organizáciou SČK.
„Stredisko vzniklo po tom, ako vlani zomrel lyžiar na bežkách. Bohužiaľ, na lyže išiel sám a dostal infarkt. Celkom náhodou ho našli poľovníci, ktorí práve vtedy počítali zver. Ale keďže je tam neprístupný terén, kým zavolali záchranku, tá vyhodnotila, že sa tam lekári nedostanú. Privolali vrtuľník z Popradu a ten našiel vhodné miesto na pristátie. Pána sa už nepodarilo zachrániť,“ povedal nám náčelník Filip Frič.
Záchranárov je 10 a spolu s mládežníkmi z SČK budú trénovať modelové situácie, aké môžu počas sezóny nastať. Napríklad vynesenie zraneného z ťažko prístupného kaňonu Parkaň, pátraciu akciu, ošetrovanie poranení či transport zranených na kanadských saniach.
Vedeli ste?
Ani desiatky súdnych pojednávaní spor neukončili
Stredisko cestovného ruchu Lipovce -Buče stratilo návštevníkov aj punc vyhľadávaného miesta oddychu zhruba v roku 2005. Vtedy začalo intenzívne chátrať a prestali ho navštevovať domáci, poľskí aj maďarskí turisti.
Problém nastal v roku 1992, keď stredisko, ktoré sa nachádza v katastroch obcí Renčišov, Lipovce a Lačnov, prešlo reštitúciou do majetku Lipoviec.
„Obec areál najprv prenajala. Vleky predala v roku 1998 a v roku 2006 aj chatu Bukvica a prístupovú komunikáciu. Po 7 rokoch sa objavili istí podnikavci z Renčišova, ktorí si nárokovali časť majetku, presnejšie 6-7 stĺpov jedného z vlekov v spodnej časti strediska, ktorá je doteraz nevysporiadaná. Bolo už 55 súdnych konaní a spor sa stále neskončil. Nárokujú si ušlý zisk v takej výške, aký nevyrobilo stredisko za 48 rokov existencie,“ vysvetlil súčasný prevádzkovateľ Alojz Stahovec.
Nevysporiadaný majetok im bráni investovať do širšej obnovy areálu, no napriek tomu sa usilujú stredisko oživiť.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári