PREŠOV. Mohutný chirurgický monoblok prešovskej nemocnice pripomína dom duchov. V ľudoprázdnych čakárňach sa sem-tam mihne upratovačka, muž s odznakom súkromnej bezpečnostnej služby sa znudene díva von oknom.
Pacienti akoby si uvedomili, že v zariadení naďalej platí núdzový stav. Z 336 lekárov do práce dnes nenastúpilo 118.
Na dne síl
Na úrazovej chirurgii dnes chýbali dve tretiny z osemnástich lekárov. Ich kolegovia majú toho plné zuby.
„Predvčerom som ťahal tridsaťdva hodín vkuse, slúžim aj dnes, zajtra by som mal mať prednášku na fakulte, v nedeľu idem znovu služby,“ hovorí službukonajúci lekár. Unavené oči potvrdzujú vypätie, ktoré má za sebou.
„Dá sa to vydržať, ale nie do nekonečna. Z prednášky asi nebude nič, študentom dám nejaký test. Nemám na to sily.“
Aj on dal výpoveď, nakoniec ju ale stiahol. Všetko má podľa jeho názoru hranice, nedá sa donekonečna tlačiť na pílu.
„V zdravotníctve sú problémy, ktoré treba riešiť. Ale pacient by to nikdy nemal pocítiť. Nikdy.“
Katarína Basiuková odchádza z úrazovky spokojná. Napriek tomu, že osemnásťročný syn utrpel komplikovanú zlomeninu nohy: „Vyšetrili ho, ošetrili, navrhli operáciu. Lekár sa oňho vzorne postaral, aj keď musel občas odbehnúť. To, že lekári protestujú, nie je ich chyba. Chyba je niekde inde. Asi tam, hore...,“
Čo s pečiatkou?
Prednostka kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Ľubomíra Romanová toho od pondelka veľa nenaspala. Z 24 anestéziológov pracuje štvrtina. „Aristi“ dokážu s vypätím všetkých síl zabezpečiť len hospitalizovaných pacientov a urgentné operačné zákroky.
Dvadsať lekárov oddelenia dalo výpoveď, na rozdiel od viacerých kolegov na nich trvajú. Patrí medzi nich aj prednostka.
„Ani neviem, či moja pečiatka, ktorou som dnes pečiatkovala chorobopisy, prepúšťacie a prijímacie správy, ešte platí. Pracujem koľko vládzem, naďalej organizujem činnosť kliniky. Ale stále neviem, či som ešte prednostka, či som nezamestnaná, alebo nie. Tomu sa zatiaľ nikto nevenoval.“
Napriek mnohým nejasnostiam, ktorá vyhlásenie núdzového stavu v nemocniciach sprevádza, je ochotná pre pacientov pracovať na doraz.
„Všetci sme na jednej lodi, žijeme zo dňa na deň, nevieme, čo bude zajtra. Celé Slovensko by bolo rado, keby sa odborári s vládou konečne dohodli, aby sme mohli pokojne pracovať. Či už na svojom pracovisku, alebo niekde inde.“
Zmluvy sú pripravené
Vedenie nemocnice sa snaží hasiť požiar všetkými dostupnými prostriedkami. Šéfom kľúčových oddelení ponúkli napríklad lukratívne zmluvy. Odmietli.
Do služieb chodia podľa odborárov aj neatestovaní lekári, atestovaných poverujú prácou v odboroch, z ktorých nemajú atestáciu.
Napriek tomu len šestnásť z 31 oddelení dokáže poskytovať starostlivosť bez obmedzenia, v pätnástich sa vedia postarať len o urgentných pacientov. Nemocnica zrušila všetky plánované chirurgické zákroky, časť urologických pacientov transportujú do Košíc, kde lekári svoje výpovede stiahli.
„Vedenie nemocnice je ochotné s lekármi, ktorí dali výpovede, podpísať nové pracovné zmluvy,“ zdôraznila hovorkyňa Renáta Koziaková.
Príkazy nevedia doručiť
Nepomáhajú ani príkazy na prácu počas platnosti núdzového stavu. Obvodnému úradu v Prešove sa podarilo v priebehu dvoch dní doručiť len 16 zo 76.
Podľa prednostu úradu a šéfa bezpečnostnej rady Stanislava Kahanca adresáti buď úradníkom neotvoria, nezastihli ich doma, alebo adresy sú nepresné. Nariadenia sa pokúsia doručiť aj počas víkendu.
„Ani to ale nezaručí, že v pondelok lekári do práce nastúpia,“ rozmýšľa si prednosta.
Kahanec si nemyslí, že by lekárov, ktorí napriek výzve do práce nenastúpia, mali trestne stíhať. Podľa neho nie je jasné, či je to vôbec legislatívne možné
„Verím, že cez víkend sa konečne lekári s vládou dohodnú. Tento stav je jednoducho neudržateľný.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári