Výsledkom neznalosti sú pokuty, súdne spory a vymáhanie náhrady za spoločenskú hodnotu drevín. Tento rok Krajský úrad životného prostredia (KÚŽP) riešil prípady, ktoré mali hodnotu 180-tisíc eur.
PREŠOV. Ak má strom obvod kmeňa 80 centimetrov, majiteľ musí žiadať príslušný úrad o povolenie. Dôvodom je fakt, že spoločenská hodnota stromu je vysoká a úrad by mal posúdiť aj dôvod prípadného vyrúbania.
V súčasnosti napríklad KÚŽP rieši prípad nelegálneho výrubu 12 smrekov, ktorých spoločenská hodnota bola 13 145 eur. Vinníka už potrestal súd, dostal trest vo výške 5 mesiacov s podmienečným odkladom na 1 rok.
Pokutu mu však úrad nemôže odpustiť, hoci ide o staršieho muža, ktorý z nevedomosti vyrúbal stromy a použil ich na kúrenie.
„Asi by bolo ťažké vymáhať od neho túto čiastku, preto sme sa s obcou, kde žije dohodli na náhradnom riešení. Mal by vysadiť 24 stromov na vlastné náklady a odpracovať pre životné prostredie 200 hodín. Ak tak neurobí, budeme vymáhať peniaze,“ informoval nás prednosta KÚŽP v Prešove Juraj Hurný.
Na stole majú 15 trestných rozkazov
Neukončených majú ešte 15 rozsudkov a trestných rozkazov, pričom celková spoločenská hodnota takto nelegálne vyrúbaných drevín je 180-tisíc eur. Niektoré prípady sú bizarné.
„Súd napríklad rozhodol, že má vinník odpracovať 150 hodín pre životné prostredie a jeho sekera prepadla v prospech štátu. Ekonomická hodnota dreva pritom bola 3 eurá, ale spoločenská až 2 848 eur,“ povedal o jednom z prípadov Hurný.
Iný dôchodca vyrúbal 15 bukov, z ktorých mal asi 5 kubíkov dreva. Jeho hodnota bola 132 eur, ale spoločenskú vyčíslili na 6 531 eur.
„Pán toľko iste nebude vedieť zaplatiť, budeme hľadať s obcou spôsob inej náhrady. Ale niekedy je problém nájsť riešenie,“ vysvetlil prednosta.
Úrad prešiel reorganizáciou, šetrili
- KÚŽP tento rok prešiel veľkou reorganizáciou. Dotkla sa aj 8 obvodných úradov a 5 vysunutých pracovísk v malých okresoch. Šetrili najmä na pracovných silách a prepustili 22 zamestnancov, čo znamená, že ostatní museli zvládnuť zvýšené nároky. l Podľa prednostu KÚŽP Juraja Hurného to síce nebolo ľahké, ale zvládli to. Pre ilustráciu, za polrok vydali 2 650 rozhodnutí, 2 900 vyjadrení, 11-tisíc stanovísk a vykonali 12 kontrol.
- Výdavky na prevádzku boli v roku 2010 2,1 milióna eur a tie sa im tento rok podarilo znížiť o 10 percent, hoci náklady na odstupné a odchodné za 22 pracovníkov predstavovali sumu 71 848 eur.
- Na rok 2012 majú schválený rozpočet vo výške 1,8 milióna eur a teda oproti roku 2010 je znížený o 15 percent. Len na mzdy pôjde 1,1 milióna eur.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári