Dlhotrvajúce sucho a nízku hladinu riek aj vodných nádrží nijako neovplyvnili zrážky v posledných dňoch. Naopak, pokles hladín je alarmujúci. Najvážnejšia situácia je na Domaši a krajský úrad životného prostredia (KÚŽP) uvažuje o zmene manipulačného poriadku.
PREŠOV. Manipulačný poriadok určuje, aký objem vody sa z Domaše vypustí a vydáva ho KÚŽP. Už dlhodobo sa vypúšťa 4,9 kubíka vody za sekundu, ale prítok vody do nádrže je minimálny.
„Prejavilo sa to znížením vodnej hladiny o 6 metrov nad minimálnu prevádzkovú hladinu. Prítok vody je len na úrovni 0,6-0,7 kubického metra za sekundu,“ potvrdil nám manažér pre mediálnu oblasť Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p. Pavel Machava.
Ako Machava dodal, minimálny sanitačný prietok je dôležitý pre zachovanie života v Domaši, ale je tiež významný z pohľadu prevencie takzvaných ľadových povodní.
Vodná nádrž Domaša totiž slúži predovšetkým ako ochrana okolitých obcí pred povodňami. Tento rok je však mimoriadne suchý a nádrž je poloprázdna. Nikto nevie predpokladať, aká bude zima.
„Požiadali sme o dočasnú výnimku z platného manipulačného poriadku. Navrhli sme zníženie odtoku, ale zatiaľ od krajského úradu životného prostredia nemáme vyjadrenie,“ povedal nám Machava.
„Zvažujeme ekologické dopady, rozhodne chceme udržať vyššiu hladinu, ale nevieme predvídať vývoj počasia. Zatiaľ sme posudzovanie neuzavreli,“ uviedol prednosta KÚŽP Juraj Hurný.
Naznačil, že keby sa ešte viac znížila hladina v Domaši, ovplyvnilo by to aj kvalitu vody a ekosystém. Je tu tiež riziko, že znečisťujúce látky by sa dostali nad povolenú normu.
Chatári aj dedinčania cítia nedostatok vody
Domaša je nádrž s viacročným vyrovnávaním hladiny vody, preto nie je nič zvláštne, že je v nej raz viac, inokedy menej vody. Možno viac ako správcovi vodných tokov a nádrží prekáža tento stav chatárom aj niektorým obyvateľom okolitých obcí.
„Využívame chatu na Valkove celý rok. Máme čerpadlo v Domaši a keď sa nenaplní, musíme nielen pitnú, ale aj úžitkovú vodu dovážať z mesta,“ povedal nám Juraj Sabol.
S nedostatkom pitnej vody stále zápasia aj v obci Banské (okres Vranov nad Topľou), hoci polovica dediny už je napojená na vodovodnú sieť.
„V lete to bolo kritickejšie. Situácia sa už upokojila, ale aj tak musíme niektorým ľuďom dovážať vodu v bandaskách. Platia nám 60 centov za kubík, alebo si navzájom pomôžu susedia,“ opísal realitu starosta Štefan Petruň.
Dodal, že na budúci rok potiahnu vodovod aj do kritickej lokality v obci, kde teraz ľuďom voda chýba. Vodojem majú nachystaný. Starosta ešte poznamenal, že si nepamätá z minulosti podobnú situáciu.
Zistili sme
V Sigorde stále nie je voda
Sucho zrejme ovplyvnilo aj napúšťanie vody do zrekonštruovanej vodnej nádrže Sigord. Napustená mala byť už začiatkom novembra, ale nie je to tak.
„Minulý mesiac sme začali s napúšťaním, ale registrujeme taký nízky prítok, že to bude trvať dlhšie, ako sme pôvodne predpokladali,“ informoval nás hovorca Slovenského vodhospodárskeho podniku, š.p. Pavel Machava.
Starosta obce Kokošovce Vincent Ivanecký nám potvrdil, že vodohospodári napúšťali nádrž niekoľko dní, až vznikol na dne jarček, ale stratil sa.
„Dúfali sme, že sa nádrž napustí minimálne do tretiny, aby sme mohli zabezpečiť aspoň zimné korčuľovanie. Ľudia na to čakajú a pýtajú sa, kedy to bude.“
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári