Zatiaľ jediný veľký investor Honeywell by mohol spustiť výrobu do marca, má za sebou pritiahnuť aj ďalšieho subdodávateľa, ktorý zamestná sto ľudí.
PREŠOV. O situáciu v priemyselnom parku IPZ Záborské pri Prešove sa včera zaujímal minister Juraj Miškov (SaS). Vlastníkom väčšej časti tohto parku je stále mesto Prešov. Časť už vlastní americký investor Honeywell, ktorý dokončuje svoj závod na výrobu turbodúchadiel, veľká investícia oceliarskeho koncernu ThyssenKrupp je zatiaľ v nedohľadne.
Pre Prešov sa zatiaľ nerozhodli
„Podľa poslednej informácie, ktorú mám, sa investor zatiaľ nerozhodol. Stále sú v hre naši susedia z Poľska a čo sa týka Slovenska, tak sa investor rozhoduje medzi dvoma lokalitami - Prešov a Košice,“ povedal na margo ohlasovaného príchodu ThyssenKrupp do Prešova minister Miškov. O ďalších možnostiach zaplnenia parku povedal: „V hre je ešte jeden veľký americký investor z automobilového priemyslu, ktorý by mal vytvoriť tisíc pracovných miest. Nemôžem byť v tejto chvíli konkrétnejší.“
Viceprimátor René Pucher (nez.) potvrdil záujem mesta o príchod oceliarskeho giganta. „Najradšej by sme získali väčšiu investíciu ako ThyssenKrupp, budeme čakať do poslednej chvíle,“ povedal s tým, že definitívne rozhodnutie nepadlo. Ak by sa tento najväčší potenciálny investor tak do dvoch mesiacov nerozhodol, na rad by prišli rokovania s menšími záujemcami. Viacerí prejavili interes o menšie výmery v IPZ.
Honeywell na seba viaže ďalších
Minister predpokladá, že prešovský park sa čoskoro zaplní. „Vzhľadom na doterajší vývoj prílevu priamych zahraničných investícií som veľký optimista,“ uviedol Miškov, podľa ktorého medziročne stúpol objem zahraničných investícií štvornásobne a „najviac ich smeruje do Prešovského kraja“.
Za úspech považuje Miškov príchod Honeywellu, ktorý by mohol podľa optimistickej verzie spustiť výrobu v Záborskom do marca. „Som rád, že sa nám podarilo presvedčiť amerického investora, ktorý už bol na ceste do Poľska, aby sa predsa len vrátil a vybral si Slovensko. Každá takáto investícia ako Honeywell má multiplikačný efekt. Z analýz, ktoré máme, vyplýva, že každé pracovné miesto, ktoré vytvorí takýto veľký investor, vytvorí do piatich rokov ďalšie tri subdodávateľské pracovné miesta,“ povedal minister a zdôraznil: „Som rád, že už sa tak deje aj v Prešove. Potvrdená je ďalšia investícia, ktorá prichádza za Honeywellom - talianska spoločnosť Travel in, ktorá v horizonte dvoch rokov vytvorí ďalších sto pracovných miest.“ Spoločnosť Travel in by mala pre Američanov dodávať obalovú techniku.
Chystané investície v Prešove
Strojárenská spoločnosť Honeywell Turbo, ktorá je dcérou amerického koncernu Honeywell International Inc., odkúpila pozemky v IPZ, dokončuje výrobný závod a v budúcom roku má začať s výrobou. Získala investičnú podporu vlády. Zamestná minimálne 446 ľudí.
Talianska spoločnosť Travel in, subdodávateľ Honeywellu, má do dvoch rokov vytvoriť sto pracovných miest.
Lichtenštajnská dcéra nemeckého oceliarskeho koncernu ThyssenKrupp prejavila záujem o 10 hektárov pozemku. K podpísaniu memoranda nedošlo, firma ThyssenKrupp Presta AG ešte o stimuly nepožiadala, rokuje s ňou SARIO. Jej zámerom je postaviť podnik v segmente ľahkého automobilového priemyslu, ktorý by mohol zamestnať 1 200 ľudí. Príchod do IPZ je však neistý.
V prípade krachu rokovaní s ThyssenKrupp je podľa ministra Miškova v hre nemenovaný veľký americký investor z automobilového priemyslu.
Do dlhodobého prenájmu získal pozemok v IPZ nemecký výrobca elektroniky MSC Electronics. Chce vytvoriť 200 pracovných miest.
Výrobu v Prešove (mimo IPZ) rozširuje aj výrobca autosedačiek Lear, ktorý má vytvoriť 132 nových pracovných miest, od vlády požaduje len daňovú úľavu.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári