Tento rok Obvodný úrad životného prostredia v Prešove bojoval s 50 nelegálnymi skládkami.
PREŠOV. V Petrovanoch majú skládku, ktorej sa skončila životnosť. Na ňu ľudia stále odpad vyvážajú. „Skládka je už plná. Strážime ju, ale ľudia tu aj tak vyvážajú odpad, a ak to nevysypú na skládku, tak pred ňu. A my s tým potom máme problémy,“ informoval starosta obce Ján Lenko (nezávislý).
Starosta: Máme s tým problém
Permanentný boj s divokými skládkami majú i Kendice. „Stačí, že pri ceste v našom katastri niekto vyhodí niečo z auta a už s tým máme problém bez ohľadu na množstvá. Na Slovensku si ľudia nevážia životné prostredie a nevedia, že s odpadom treba narábať opatrne. Zaťažovať prírodu, kataster obce a starostu... V tej chvíli, keď človek niekde niečo vyhodí, tak si pomôže, ale nerozmýšľa, aké následky to má. Keď to musíme odstrániť, tak to stojí nemalé finančné prostriedky. Navyše to špatí okolie,“ zdôraznil starosta Kendíc Róbert Ondrej (SDKÚ-DS)
Menší problém je v obciach s nižším počtom obyvateľov. „V našej obci máme len 60 obyvateľov. Nemáme s nelegálnymi skládkami žiadny problém. Možno je to aj preto, že sme maličká obec,“ povedal nám starosta obce Ondrášovce Andrej Kapľavka (KDH).
Divoké skládky sú i v samotnom Prešove
Čierne skládky sú i v samotnom Prešove. Na Športovej ulici, pri Mestskej hale bola v auguste hromada opotrebovaných pneumatík, ktoré vyzerali ako zabudnuté po nejakej akcii. Mestská polícia v Prešove však nevedie samostatnú štatistiku prípadov zistených nelegálnych skládok.
„V roku 2011 zistila mestská polícia porušovanie všeobecne záväzného nariadenia o odpadoch v 249 prípadoch. Skládky tvorili približne 10 % z nápadu na tomto úseku. Žiaľ, len v mizivom počte prípadov sa podarí identifikovať pôvodcu nelegálnej skládky odpadu,“ uviedol zástupca náčelníka Mestskej polície Imrich Olejník.
V prípade, že príslušníci zistia nelegálnu skládku, musia najprv identifikovať majiteľa pozemku a následne musia postupovať podľa zákona o odpadoch, čiže miestnemu príslušnému obvodnému úradu životného prostredia oznámia divokú skládku. Ak je skládka na území Prešova, mesto ju musí na vlastné náklady odstrániť.
Ľudia vytvárajú toxické skládky
Aj samotní Prešovčania vidia na rôznych miestach divoké skládky. „Vidím ich príležitostne, pretože sa väčšinou presúvam autom. Takýto nekontrolovateľný vývoz odpadu hocikde nie je správny a malo by to vymiznúť, ale niektorých ľudí nezmeníme,“ povedal nám Richard Piatak.
Aj Paula Becková potvrdila, že bežne vidí nelegálne skládky. „Vidím ich dosť často. A o tých ľuďoch, ktorí odpadky vyhadzujú na čierne skládky, si myslím, že sú príliš primitívni na to, aby pochopili, že vytvárajú toxickú skládku.“
Päťdesiat divokých skládok
V Prešovskom okrese je 80 obcí a 50 nahlásených divokých skládok. Takže z toho vyplýva, že čierna skládka pripadá na každú druhú obec.
Ako často má obvodný úrad životného prostredia hlásenie na novú nelegálnu skládku? „Niekedy je to raz týždenne, inokedy denne. Viac hlásení je v lete. Zväčša ide o stavebný a komunálny odpad. Tohto roku sme mali približne 50 nahlásených podnetov na nelegálnu skládku v Prešovskom okrese,“ uviedol prednosta obvodného úradu životného prostredia Dušan Volčko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári