PREŠOV. Organizátori si vybrali benzínové pumpy na východnom Slovensku, konkrétne Veľký Šariš aj Prešov. Pri vodičov pripravili malý test z noviniek vyplývajúcich z novely zákona o cestnej premávke. Mohli si aj overiť výšku alkoholu v tele prostredníctvom aplikácie promileinfo.
Začali na východe
„Cieľom je poukázať na to, že alkohol sa dá požiť aj zodpovedne. Za volantom je neprípustný,“ povedala organizátorka Miriam Šrámová, podľa ktorej si zámerne vybrali obdobie pred vianočnými sviatkami. „Myslíme si, že tá prevencia je lepšia ako represia a aj na to má slúžiť táto akcia,“ uviedla Šrámová.
Jej slová potvrdili okoloidúci šoféri, ktorých „odchytili“ anjeli strážni. Presnejšie Ivana a Sandra. „Je to dobré. Aj preto, aby ľudia lepšie vedeli, aké sú pokuty. Nezodpovedných vodičov je na cestách stále dosť, azda aj takých, ktorí jazdia pod vplyvom,“ povedal Maroš Kostelník z Veľkého Slivníka (okres Prešov).
Hagyari do marca len na koni
Otestovať svoje znalosti z nového zákona prišiel aj aktuálny nevodič, primátor Prešova Pavel Hagyari (nez.). „Idú sviatky, Vianoce, Silvester, bude viac príležitostí si vypiť, a to najdôležitejšie, čo človek má, je ľudský život. Nielen svoj, ale aj cudzí. Alkohol a volant nepatria k sebe. Tešíme sa, že táto prevencia začína na východe, pretože mám pocit, že tu sa trošku pije viac a som presvedčený, že aj takáto akcia ľuďom pomôže uvedomiť si, že alkohol za volant nepatrí,“ povedal Hagyari, ktorý po zdržaní so súdnym sporom stále nemá vodičský preukaz odobraný za neoprávnenú propagačnú jazdu na midibuse.
„V marci som tu znova ako na koni,“ pousmial sa primátor, ktorého priviezol šofér, a dodal: „Keď nemám vodičák a nemôžem jazdiť na mnoho koňoch, tak mám jedného vlastného čierneho koňa.“ Jazdu na živom koni považuje za veľký relax.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári