S oslavami Nového roka sa spájajú aj problémy.
PREŠOV. Priestupkov v súvislosti s oslavami Silvestra sa prevažne dopúšťajú osoby vo veku 10 až 16 rokov.
„Väčšinou to riešime dohovorom, ale pred dvomi rokmi sme uložili aj blokovú pokutu vo výške 33 eur,“ informoval zástupca náčelníka MsP v Prešove Imrich Olejník.
V Prešove platí všeobecne záväzné nariadenie, podľa ktorého sa smie zábavná pyrotechnika používať len v čase od posledného dňa v roku od 18.00 do prvého dňa nasledujúceho roka do 3. hod. Nedodržanie VZN o používaní zábavnej pyrotechniky v meste Prešov je priestupkom proti verejnému poriadku, je možné za tento priestupok uložiť pokutu do 33 eur.
Olejník: Jednoznačne treba dodržiavať návody
Porušovanie nočného pokoja a problémy hlavne s mládežou, toto musí počas osláv Nového roka najčastejšie riešiť mestská polícia. Zodpovednosť nie je iba na pleciach predajcov, ktorí môžu pyrotechnické výrobky predať osobe staršej ako osemnásť rokov, ale najmä na rodičoch.
Najnebezpečnejšie sú podomácky zhotovené pyrotechnické výrobky. Mestská polícia varuje ľudí pred ich používaním. Zábavná pyrotechnika nie je hračka, aj keď si to hlavne mladí neuvedomujú. „Jednoznačne však treba dodržiavať návody a v žiadnom prípade nepoužívať podomácky zhotovené pyrotechnické výrobky. Môže im to ublížiť,“ podotýka Olejník.
Citliví sú starí ľudia a deti
- Hluk zo silvestrovských osláv ťažšie znášajú starší ľudia a bábätká. Vzhľadom na to, že v mestách aj na dedinách sa konajú oslavy a je priam nemožné sa tomuto hluku vyhnúť, lekári odporúčajú upriamiť ich pozornosť na niečo iné.
- „Starší ľudia a bábätká sú citlivejší ako ostatní. Je dobré zamerať ich pozornosť na niečo iné, pri senioroch, napríklad, pustiť im nejakú dobrú komédiu v televízii, alebo hudbu, ktorú majú radi.
- Malé detičky jednoznačne ukľudňovať trebárs hrou, treba si ich pritúliť, pohladkať, nech cítia pokoj a bezpečie,“ povedal praktický lekár pre dospelých Marián Makuch.
via
Aj zvieratá treba ochrániť
- Nielen ľudia, ale aj zvieratá sa idú z koncoročných osláv „zblázniť“. Ich majitelia by so svojimi štvornohými miláčikmi mali byť v neustálom kontakte a vziať ich k sebe, pokiaľ ich držia vonku v záhrade.
- „Majitelia by sa mali snažiť byť s nimi, je dobré, keď sa svojmu psíkovi prihovárate, hladkáte ho. Pokiaľ je to možné, môžete aj zatemniť okná. V prípade, najmä ak zostanú zvieratá samé niekde v opustenom priestore, je možné podať upokojujúce lieky, ale v predtermíne, pretože účinkujú osem až dvanásť hodín,“ upozornil veterinárny lekár Miroslav Petrík. l Mnohé psy sa vyplašia natoľko, že zostanú potom apatické. Potom treba vyhľadať veterinárnu pomoc. Iné utekajú z domu. Aj v prešovskej karanténe majú po Silvestri plno. „Po oslavách Nového roka máme stopercentný nárast. Ide o zatúlané zvieratká, ktoré sa zľakli silvestrovských osláv, ale aj vyhodené vianočné darčeky,“ povedala nám Daniela Stašeková podpredsedníčka prešovského združenia Priatelia zvierat.
via
I hasiči varujú
- Podľa odporúčaní od hasičov, zábavnú pyrotechniku je potrebné kupovať zásadne v originálnych obchodoch, dodržiavať pokyny výrobcu, nezapaľovať ju priamo v ruke, či v blízkosti tváre. Je dôležité nezhadzovať ju z okna na ulicu, čím je možné spôsobiť požiar.
- Pri používaní zábavnej pyrotechniky sa neodporúča požívať alkoholické nápoje. Každá zábavná pyrotechnika obsahuje isté množstvo výbušnej látky, nepatrí preto do rúk deťom. Dôležité je neodpaľovať ju v sklenených fľašiach a takú, ktorá ešte nevybuchla, sa nepokúšajte zapáliť znova, ale uhaste ju vodou.
via
Autor: via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári