V niektorých okresoch ich už firmy nahlásili a údajne pôjde o 340 zamestnancov. Týka sa to najmä textilných a strojárskych spoločností, ale ohrozené je aj stavebníctvo.
PREŠOV. Podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Róberta Kičinu, kým v lete bola situácia pesimistická, na jeseň už naplno prepukli obavy z ďalšieho vývoja.
Mnohé firmy, ktoré vyrábajú prevažnú časť produkcie na export, už s prepúšťaním postupne začali. Každý mesiac rozviažu pracovný pomer s určitým počtom pracovníkov, aby nemuseli nahlasovať hromadné prepúšťanie. To je možno jeden z dôvodov, prečo prešovský úrad práce na konci roku ešte neeviduje žiadne hlásenie.
Malé firmy hromadné prepúšťanie dokonca nemusia nahlasovať. „Zatiaľ nemáme žiadne také hlásenie, ale nevylučujem, že sa tak začiatkom nového roku stane,“ uviedol riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Prešove Ladislav Babuščák.
Čo nás čaká?
Textilky, ktoré boli na východe Slovenska silno zastúpené, už len prežívajú. Z trhu ich vytláča veľká a lacná produkcia z Číny.
„Naše strojárske firmy sú závislé od exportu do Nemecka, a ak tam nastane recesia, je pravdepodobné, že pôjdu do útlmu a budú prepúšťať. Stavebné firmy by sa, naopak, ešte mohli rozhýbať v súvislosti s pokračujúcou výstavbou diaľnic,“ povedal o možnej prognóze Babuščák.
Stavbári to však nevidia optimisticky. Naopak, aj veľké firmy upozorňujú svojich zamestnancov, že práce bude menej, lebo majú problém uzavrieť zmluvy na budúci rok.
„Nám otvorene povedali, že práca nebude a kto môže, nech si hľadá niečo iné. Odchádzam do Írska, aj keď ani tam nie je situácia stabilná, ale musím živiť rodinu,“ povedal nám stavbár Jozef Fuchs po rokoch práce pre jednu z väčších stavebných spoločností.
Pomohol by silný investor
Malé a stredné podniky v regióne sa nerozvíjajú, skôr idú do útlmu. Platí to aj o cestovnom ruchu a živnostníkoch. Nikto z nich nevie teraz povedať, či sa počas budúceho roka dokáže uživiť.
„Zvyšujú sa nám dane, odvody, ceny energií, v mojom prípade aj materiálov na výrobu. To je jediná istota, ale či budeme mať dosť zákazníkov, ktorí budú vedieť našu prácu zaplatiť, to nevieme,“ povedal nám stolár Ján Šarišský.
Šariš a okolie môže zachrániť len nový a silný investor, ktorý ponúkne stovky pracovných miest. Prešov si veľa sľubuje od spoločnosti Honeywell, ktorá by mala spustiť výrobu už vo februári 2012.
Ďalším ohnivkom v reťazci je nemecký oceliarsky gigant ThysenKrupp, ktorý prejavil záujem investovať v priemyselnom parku IPZ Záborské a zamestnať okolo 1 200 ľudí.
Máme pracovnú silu?
- Miera nezamestnanosti v okrese Prešov je podľa novembrových štatistík na úrovni 18 percent a v okrese Sabinov 24,5 percenta.
- V absolútnych číslach to znamená, že v evidencii je 21-tisíc ľudí bez práce a aktuálnych ponúk na pracovné pozície je len 40.
- Faktom však je aj to, že zhruba 15-tisíc z nich je v evidencii dlhodobo a nemajú žiadne pracovné skúsenosti, zručnosti ani návyky.
- Keby aj prišiel investor a mal na pracovnú silu konkrétne nároky, otázkou je, či by na úrade práce z uvedeného počtu uchádzačov našli tých 1 200 ľudí, ktorí by vyhovovali požiadavkám oceliarskeho giganta.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári