Agentúrny materiál sme o 18:39 nahradili autorským článkom redakcií SME a Korzára.
ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY/PREŠOV. Okresný súd v Prešove rozhodol, že základná škola v Šarišských Michaľanoch (okres Sabinov) vzdelávaním rómskych žiakov v oddelených triedach porušila zákon.
Denník SME o tom informovali ľudskoprávne organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva a Amnesty International.
„Ide o vôbec prvé súdne rozhodnutie týkajúce sa segregácie rómskych detí vo vzdelávaní na Slovensku,“ zdôraznil Štefan Ivanco z Poradne pre občianske a ľudské práva.
Žaloba
Verejnú žalobu na školu podala Poradňa pre občianske a ľudské práva v Košiciach v júni 2010.
Podľa žaloby Základná škola v Šarišských Michaľanoch má dlhodobo zriadené triedy, ktoré navštevujú výhradne žiaci rómskeho pôvodu.
Navyše sú umiestnené na samostatnom poschodí v budove školy. V školskom roku 2008/2009 boli do nich preradené aj ďalšie rómske deti, ktoré dovtedy sa vzdelávali spoločne so žiakmi z majority.
Vzdelávaním rómskych detí v segregovaných triedach dochádzalo podľa žalujúcej organizácie k ich diskriminácii na základe etnického pôvodu.
Amnesty International počas súdneho konania zaslala súdu svoje stanovisko k prípadu.
Rozhodnutie
Súd uznal argumenty žalobcu, že škola porušila zásadu rovnakého zaobchádzania v zmysle Antidiskriminačného zákona.
Žalovanej škole prikázal napraviť nezákonný stav. V praxi to znamená zrušiť čisto rómske triedy a vytvoriť zmiešané.
Z rozhodnutia tiež vyplýva pre školu povinnosť publikovať plné znenie rozsudku v Učiteľských novinách, aby sa s ním mohli oboznámiť aj iné základné školy a rozhodnutie malo preventívny charakter.
„Po prvýkrát slovenský súd odsúdil rozšírenú a nezákonnú prax segregovaného vzdelávania rómskych žiakov, ktorá sa dotýka tisícov detí. Táto prax negatívne ovplyvňuje ich budúcnosť, vyčleňuje ich na okraj spoločnosti a vystavuje chudobe a diskriminácii“, povedala Barbora Černušákova z Amnesty International, Londýn.
Odvolanie
Škola zvažuje, či sa voči rozsudku okresného súdu odvolá. „Možnosť konzultujeme s právnikom,“ uviedla pre SME riaditeľka Mária Cvancigerová.
Oddelené triedy zriadilo bývalé vedenie základnej školy. Podľa Cvancigerovej, ktorá nastúpila do funkcie v januári minulého roku, cieľom bolo prispôsobiť výchovu a vzdelávanie potrebám a možnostiam žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia:
„Učiteľky, ktoré sa venujú rómskym deťom, sú presvedčené, že jedine uplatnením individuálneho prístupu môžu znevýhodnené deti svoj hedikep odstrániť. V zmiešaných triedach to nie je možné.“
Podľa riaditeľky návrat k zmiešaným triedam by znížil celkovú úroveň vzdelávania na škole.
Ďalšie žaloby
Základná škola v Šarišských Michaľanoch má 400 žiakov, z toho takmer 250 detí z rómskej osady v susedných Ostrovanoch denne do nej dochádza. V Ostrovanoch totiž základnú školu nemajú.
„Rodičia detí zo Šarišských Michalian spísali ešte pred mojím nástupom do funkcie petíciu proti vytváraniu zmiešaných tried. Viacerí radšej vozia svoje deti do školy v Medzanoch, v Sabinove, či v Prešove. Môže sa stať, že nakoniec u nás ostanú len rómski žiaci,“ uviedla riaditeľka.
Podľa súdu však škola uprednostnila protiprávne segregované vzdelávanie pred rozvíjaním inkluzívneho vzdelávania.
"Rozhodnutie súdu je plne v súlade s medzinárodnými štandardami na ochranu ľudských práv. Základné školy musia rozvíjať individuálny prístup k výučbe žiakov v kolektíve a nevyčleňovať ich z bežného vzdelávacieho prúdu,“ zdôraznil Štefan Ivanco.
Poradňa pre ľudské práva je pripravená poskytnúť odbornú pomoc pri tvorbe interného desegregačného plánu.
Podľa Ivanca diskriminácia rómskych žiakov v Šarišských Michaľanoch nie je na Slovensku ojedinelá. „Vieme aj o ďalších školách. Chceli sme počkať, ako dopadne pojednávanie. Je dosť možné, že podáme aj ďalšie žaloby.“
Rodičia: Preložíme deti do iných škôl
Pri rodičovských združeniach sa rodičia nerómskych žiakov pravidelne informujú o tom, či budú deti z bežných tried zlúčené so žiakmi zo sociálne znevýhodneného prostredia.
„Priamo nám povedali, že v takom prípade deti zo školy preložia do inej,“ dodala riaditeľka.
„Naše deti by boli takto diskriminované tým, že učitelia sa musia viac venovať slabým žiakom a na šikovnejšie nemajú dostatok priestoru,“ vraveli zákonní zástupcovia detí zo Šarišských Michalian.
tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári