Platí to rovnako pre domácich, ako aj zahraničných vodičov kamiónov. Po dvoch mesiacoch sú tu prvé skúsenosti a potvrdzujú, že sa nový systém osvedčil.
PREŠOV. V Prešovskom kraji bolo pre tento účel zriadených osem záchytných plôch. Konkrétne dve v Prešove, rovnaký počet vo Svite a po jednej v Humennom, Svidníku, Bardejove a v Novej Ľubovni.
„Od novembra do konca roku 2011 sme spolu s Policajným zborom SR vykonali 16 kontrol na pozemných komunikáciách. Ani raz sme nemuseli dať pokyn na odstavenie vozidla. V prípade zistenia porušenia legislatívy o doprave vodiči uhradili pokutu v hotovosti a nemali sme dôvod na odsun vozidla,“ informoval nás Ladislav Mudrik z Inšpektorátu práce v Prešove.
Za dva mesiace skontrolovali 80 vodičov, 22 riešili napomenutím a 14 uložili pokuty v celkovej výške 1 185 eur. „Päť vodičov sa dopustilo závažných priestupkov, preto sme uložili najvyššiu možnú pokutu 165 eur, ostatných sme riešili pokutami od 30 do 60 eur,“ dodal Mudrik.
Mimochodom, podľa tohto zákona inšpektori môžu na odstavnej ploche zadržať vozidlo dovtedy, kým vodič nezaplatí pokutu a všetky poplatky súvisiace s parkovaním, prípadne odsunom vozidla.
Kto viac porušuje predpisy?
O zmene pravidiel sa už dozvedeli aj zahraniční vodiči. Napokon, sme jedna z posledných krajín EÚ, ktorá ich zaviedla aj výška pokút je mierna. Maximálna sankcia na Slovensku je 165 eur, ale napríklad v Maďarsku ide o 1 600 eur. Zaujímalo nás preto, či sú disciplinovanejší naši, alebo zahraniční vodiči.
„Domáci vodiči viac porušujú sociálnu legislatívu. Najčastejšie po ceste domov, keď sa snažia ukončiť jazdu čo najskôr a nedodržiavajú predpísané prestávky. V praxi to znamená, že po 4,5 hodinovej jazde má nasledovať 45-minútová prestávka. Potom sú to denné odpočinky, pri ktorých by mali dodržať, že v priebehu 24 hodín musí mať vodič minimálne 11-hodinový neprerušovaný odpočinok. Ten sa dá skrátiť na 9 hodín, ale iba trikrát v týždni,“ vysvetlil nám inšpektor Mudrik.
Najkritickejší úsek je Prešov-Košice
Keď sme sa opýtali, ktoré úseky ciest v kraji sú pre kamionistov najkritickejšie, alebo kde sa najčastejšie dopúšťajú priestupkov, inšpektor Mudrik označil hlavné cestné ťahy Prešov- Košice, ale tiež Prešov - Poprad a Prešov- Svidník obojsmerne.
„Zákon sa v praxi uplatnil dobre a podľa hlásení inšpektorov z jednotlivých krajov vodiči radšej zaplatia pokutu, akoby sa mali zdržiavať na odstavných plochách. Kontroly potvrdili, že sa vzdali aj používania magnetov na znefunkčnenie záznamového zariadenia, lebo vedia, že vtedy sú pokuty najvyššie,“ zhodnotil uplynulé mesiace hovorca Národného inšpektorátu práce Igor Holéczy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári