Starostovia a ľudia z okolia Domaše vravia: Vodohospodári s vodou nehospodária! Na nízku hladinu vodnej nádrže upozorňovali starostovia od leta. Na rokovanie ich nepozvali. Vodohospodári do konca novembra tvrdili, že hladina je v normále a ide o bežný stav. V decembri už bola situácia iná.
DOMAŠA. Už prvého júla vlani sa stretli starostovia z obcí v okolí Domaše ohľadom jej klesajúcej hladiny.
Prizvali zástupcov zo Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) i Krajského úradu životného prostredia (KÚŽP) v Prešove. Tam sa dohodli, že požiadajú SVP o zmenu manipulačného poriadku a zníženie odtoku z Domaše, čo aj v priebehu pár dní urobili.
„Na krajskom úrade životného prostredia sa konalo v lete rokovanie ohľadom zmeny manipulačného poriadku. Pozvali zástupcov súkromných firiem, elektrárne. Ale starostov nie,“ hnevá sa starosta obce Bžany (okres Stropkov) Miroslav Fečko (Smer).
Fotografie z Domaše, aké ste ešte zrejme nevideli. Aktuálny stav pri extrémnom suchu.
Pozrite si fotogalériu >>
Vychádzali z rok starej štúdieSamosprávam koncom novembra zaslal SVP list, v ktorom im oznamuje, že zmena manipulačného poriadku nie je možná.
Argumentoval dopadovou štúdiou, ktorú vypracoval výskumný ústav vodného hospodárstva vo februári 2010. Koncom novembra SVP pre médiá tvrdil, že ide o bežný stav a normálnu hladinu.
„Avšak už o pár dní na to, 15. decembra, požiadali o výnimku a pred pár dňami ministerstvo životného prostredia oznámilo, že situácia je kritická,“ vraví kontrolór obce Kvakovce (okres Vranov) Radovan Kapraľ.
Ministerstvo ŽP informovalo médiá o tom, že kriticky nízku hladinu Domaše rieši. „Jedno z prvých riešení bolo zníženie odtoku vody z priehrady z pôvodných 4,9 metrov kubických za sekundu na 2,5,“ uviedla hovorkyňa ministerstva ŽP Beatrice Hudáková.
„Ide o mimoriadnu situáciu, keďže takýto suchý rok zatiaľ v zhruba 50-ročnej histórii vodného diela Veľká Domaša ešte nebol,“ dodal minister József Nagy.
Nižší odtok by zničil ekosystém
Lenže sucho bolo na celom Slovensku. Podľa MŽP od roku 1881 bol v jeseni 2011 druhý najnižší úhrn zrážok po jeseni 1959.
„A prečo nie je taká istá situácia ako na Domaši aj na Šírave?“ pýta sa M. Fečko (na snímke).
Odtok vraj nemohli znížiť z dôvodu, aby nezničili ekosystém na dolnom toku Ondavy, ktorá do Domaše priteká. Z dôvodu, že vodu z rieky Ondava využívajú na dolnom toku tamojšie podniky.
Preto nie je problémom to, že na hornom toku je prítok nízky. Podniky na dolnom toku využívajú vodu z Ondavy na priemyselné a energetické účely, ale aj na riedenie odpadových vôd.
„V zime je voda viac okysličená, preto sa jej prítok mohol znížiť. Ak by sme to urobili v lete, život v rieke by sme mohli ohroziť. Podniky sa vyjadrili, že robia opatrenia na zvýšenie kvality vypúšťaných vôd,“ uviedol šéf KÚŽP Juraj Hurný.
Stav na vodnej nádrži Veľká Domaša začiatkom januára 2012.
REAKCIA: Slúži pre podniky
Podľa SVP je Domaša vodná nádrž s viacročným vyrovnávaním hladín. Bola naprojektovaná a postavená tak, aby dokázala vyrovnať aj veľký rozdiel vo výške hladín.
„Už aj v minulosti zažila situácie, podobné tej dnešnej. Napriek tomu, že má pomerne veľký pokles vodnej hladiny, stále je hladina viac ako 5 metrov nad minimálnou prevádzkovou hladinou,“ informoval hovorca SVP Pavel Machava.
SVP sa podnetmi starostov zaoberali už v lete. O zmenu manipulačného poriadku, ktorý určuje minimálny sanitačný prietok potrebný na zachovanie fauny v riekach pod priehradou, požiadal SVP koncom leta. Z dôvodu potreby prekysličenia vody v tokoch pod vodným dielom KUŽP ich žiadosti vyhovel až v decembri.
Nádrž má protipovodňovú funkciu a slúži na zásobovanie priemyselných podnikov úžitkovou vodou. „Medzi odberateľov patria Bukocel Hencovce a Chemko Strážske,“ dodal Machava. V súčasnosti neslúži ako zásobáreň pitnej vody.
tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári