BARDEJOV. V roku 2011 v okrese Bardejov evidovali 25 prípadov hnačkových ochorení vyvolaných enteropatogénnymi E.coli.
„Všetky ochorenia sa vyskytli u detí do štyroch rokov. Vyskytovali sa sporadicky, bez epidemiologickej súvislosti v rôznych častiach okresu,“ informovala regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bardejove Jana Zbyňovská.
V decembri trpeli touto infekciou tri batoľatá. Nejde však o smrtiaci vírus. „Je to baktéria, ktorá sa vyskytuje v tráviacom trakte človeka. U dospelých síce nevyvoláva ochorenia, môžu však byť zdrojom nákazy pre malé deti, ktoré majú oslabený imunitný systém. Zdrojom nákazy môže byť i hygienicky nezabezpečená pitná voda kontaminovaná fekáliami,“ uviedla Zbyňovská.
Pri nedodržaní hygienických zásad vyvolá táto baktéria hnačkové ochorenie detí. Všetky ochorenia mali ľahký priebeh.
Nie všetky baktérie E. coli sú nebezpečné
Veľká časť z nich je prirodzenou súčasťou fyziologickej flóry človeka v črevnom trakte a je dôležitá napríklad pre produkciu niektorých vitamínov, alebo tvorbu ochranných látok. „Baktérie E. coli sú však schopné prijímať genetickú informáciu od iných baktérií a to spôsobuje, že niektoré získavajú vlastnosti, ktoré podmieňujú ich schopnosť vyvolávať napr. hnačkové ochorenia, ale aj močové infekcie,“ informovala Anna Bencová, regionálna hygienička RÚVZ v Prešove.
V posledných 25 rokoch sa objavuje ochorenie s názvom hemolyticko-uremický syndróm (HUS), ktorý vyvolávajú baktérie E. coli produkujúce šiga toxín ( špecifický názov jedu). Tento má schopnosť blokovať filtračnú schopnosť obličiek, čo vedie k ich zlyhaniu.
E. coli patrí k baktériám, ktoré sú pomerne odolné voči vonkajším vplyvom, prežijú mesiace v pôde i vo vode, prežívajú aj zmrazené. Optimálny rast baktériám E.coli zabezpečuje teplota 37 °C.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári