Ústredie práce chce túto hranicu postupne zvyšovať, aby čo najvyšší počet detí mohol vyrastať v rodinnom prostredí. Úrady zároveň spúšťajú projekt pre podporu profesionálnych rodičov.
PREŠOV. Profesionálne rodiny postupne nahrádzajú ústavnú starostlivosť. Kým v roku 2007 platilo, že v rodinách mali byť deti do 1 roka, v roku 2009 sa posunula hranica na 3 a tento rok na 6 rokov.
Výnimkou sú len deti, ktorých zdravotný stav vyžaduje osobitnú starostlivosť, alebo ak je to v záujme dieťaťa z dôvodu zachovania súrodeneckých vzťahov.
Pravidlom je, že umiestnenie v profi rodinách má prednosť pred domovom bez ohľadu na vek. V rodinách ostávajú dovtedy, kým sa môžu vrátiť k biologickej alebo kým sa pre ne nájde náhradná rodina.
Pripravujú profesionálnych rodičov
Oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately na prešovskom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny pripravuje profesionálnych rodičov. Tí sa potom stávajú zamestnancami detských domovov.
Vlani takto vyškolili vyše 20 záujemcov. „Absolvujú základnú prípravu a dostanú od nás zhodnotenie daností, ale to ešte neznamená, že sa automaticky stanú zamestnancami detských domovov. O tom rozhodne vedenie každého zo zariadení, podľa ich potrieb,“ informovala nás odborná radkyňa Valéria Andrijková.
Vždy je to proces, ktorý trvá pomerne dlho a závisí to aj od toho, či sú v domove deti právne voľné, aby ich mohli umiestniť do rodín. Podľa hovorkyne Ústredia práce Andrey Hajdúchovej, tento rok chcú na Slovensku vyškoliť 4 070 zamestnancov úradov práce a detských domovov, vrátane profesionálnych rodičov.
Mimo detských domovov vyrastá 1 235 detí
V detských domovoch na Slovensku vyrastá 4 589 detí, z toho 1 140 v profesionálnej rodine. V Prešovskom kraji je 1 235 detí s nariadenou ústavnou starostlivosťou umiestnených mimo detských domovov.
„V náhradnej osobnej starostlivosti máme 842 detí, v pestúnskej 294 a v poručníckej 99,“ informoval nás riaditeľ prešovského úradu práce Ladislav Babuščák. V kraji je 11 domovov, vrátane 3 neštátnych a v nich vyrastá 667 detí.
Vhodne umiestniť každé nové dieťa, ktoré súd odoberie rodičom, alebo ich stratia, je pre pracovníkov úradu často problém. Prekážkou sú niekedy zdravotné ťažkosti dieťaťa, alebo snaha neoddeliť ich od starších súrodencov.
Ďalším problémom je zrejme aj personálne obsadenie úradu. Oddelenie sociálnej ochrany je totiž na kritickom bode, o osudy desiatok detí sa stará len 15 ľudí. Ich problémy sa totiž nedajú vyriešiť jednou pečiatkou. Vždy je to dlhodobý proces, inokedy musia v záujme dieťaťa konať rýchlo.
Alžbetka priniesla do domu radosť
Pani Jana sa stala profesionálnym rodičom pred pár mesiacmi. Po zrelej úvahe si vzala do starostlivosti len trojmesačné bábätko a ako hovorí, život v ich rodine je síce plný povinností, ale aj radosti.
Jej tri deti odrástli, stali sa samostatnejšími a ona si dlho nemohla nájsť prácu. Rozhodla sa preto, že svoj čas, energiu aj vedomosti venuje dieťaťu, ktoré biologická mama nechala v pôrodnici.
„Moje deti sú už veľké, majú svoje záujmy a chvíľami som pociťovala takú tichú bezmocnosť a samotu. Alžbetka nám priniesla do domu starosti aj radosť. Znova sa vieme smiať, tešiť z maličkostí a každého jej pokroku. Z prerezaných zúbkov, úsmevov, keď nás rozoznáva, prvých krokov aj slovíčok,“ podelila sa s nami o pocity z malého prírastku do rodiny.
„Často s deťmi spomíname, aké boli v jej veku, čo sa kedy naučili, hráme sa spolu a keď je chorá, deti sa mi snažia v domácnosti pomáhať, aby som ju mohla opatrovať,“ dodala pani Jana.
Svoje rozhodnutie neoľutovala a na nejaké lúčenie nechce ani pomyslieť. Naopak, verí, že Alžbetka prežije rovnako šťastný, aj keď skromný život, ako jej tri deti.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári