Obyvatelia severovýchodného Slovenska privítali Nový rok podľa juliánskeho kalendára. Silvestrovské oslavy s živou muzikou a ohňostrojom sa konali aj vo Svidníku. Želania pokoja, hojnosti a úspešného roka si miestni odovzdávali počas celého víkendu.
SVIDNÍK. O polnoci z 13. na 14. januára vo Svidníku privítali Nový rok podľa juliánskeho kalendára.
Mnohí Svidníčania hlásiaci sa k rusínskej a ukrajinskej národnosti si ho pripomenuli s rodinami, ale aj na oslavách v spoločnosti priateľov a známych. V niektorých podnikoch sa konali tradičné oslavy.
Na tradíciu mysleli aj mestskí poslanci, keď schvaľovali miestny zákon, ktorý pridal na tento deň oficiálnu výnimku pre zákaz pitia alkoholu na verejnosti.
„Touto peknou tradíciou si ľudia zachovávajú juliánsky kalendár. Mestské zastupiteľstvo upravilo všeobecne záväzné nariadenie o pití alkoholu na verejnom priestranstve. Svidníčania tak ako na klasický Silvester a Nový rok môžu požívať alkohol na verejnosti aj pri príležitosti Silvestra podľa juliánskeho kalendára. Môže sa to zdať ako rarita, ale my to považujeme za samozrejmú vec,“ reagoval svidnícky primátor Ján Holodňák (nezávislý).
Vítali aj veľkým ohňostrojom
Silvester podľa „starého“ kalendára oslavovali aj v hostinci na okraji Svidníka. Najväčší počet ľudí prišlo na miesto osláv tesne pred polnocou. Oblohu rozsvietil silvestrovský ohňostroj a zábava s cigánskou muzikou pokračovala do rána.
„Pre návštevníkov sme pripravili poľovnícky guláš, pečenú klobásu a varené vínko. Ohlasy na Silvester sú čím ďalej, tým lepšie. Posledné roky sme tu mali okolo 300 ľudí. Na druhý deň v sobotu si tí, čo veľa oslavovali, ešte prišli zlepšiť zdravotný stav,“ hovorí organizátor Ladislav Soták.
Počas piatka bolo veselo aj v jednom zo svidníckych hotelov. Organizátora silvestrovských slávností a podpredsedu Rusínskej obrody na Slovensku Mirona Krajkoviča teší, že sa tradícia udržuje.
„Pripravili sme tradičný rusnácky Silvester, aj keď poskromnejší čo do počtu ľudí. Našinci sa k tomu hrdo hlásia. Je dobré, že sa ľudové tradície udržiavajú a u ľudí nevymierajú,“ povedal M. Krajkovič.
Nový rok podľa juliánskeho kalendára
Tradícia osláv Silvestra a Nového roku podľa juliánskeho kalendára je udržiavaná v prevažnej časti východných Karpát aj v regióne severovýchodného Slovenska.
Juliánskym kalendárom sa riadi väčšina pravoslávnych veriacich. Oproti zaužívanému gregoriánskemu je posunutý o 13 dní. Zaviedol ho cisár Július Caesar v roku 45 pred Kristom.
„Pápež Gregor XIII. zreformoval tento kalendár, pretože rozdiel medzi ním a astronomickým rokom bol 10 dní, dnes je tento rozdiel už 13 dní. Preto podľa juliánskeho kalendára pripadá Nový rok na 14. januára,“ priblížil riaditeľ SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku Miroslav Sopoliga.
Podľa folkloristky Nadeždy Varcholovej boli tradičné novoročné zvyky spojené so vzývaním šťastia. „Mládež sa najčastejšie stretávala na Nový rok a urobili takú jedličku, ktorú perím ozdobovali. Perie je ľahučké a symbolický význam malo v tom, aby k nám priletelo šťastie. S jedličkou a obradovým novoročným chlebom šla potom celá procesia hore dedinou.“
iv
Oslavujete juliánsky Nový rok?
Pýtali sme sa v uliciach, či aj vy slávite Nový rok dvakrát.
Ján Kvaska z Cerniny
„Oslavujeme väčšinou v užšom kruhu rodiny a priateľov. Je to už sila zvyku a tu na východe je to tradícia. V minulosti sa ešte viac oslavovalo, gratulovalo sa a chodilo sa po dedinách vinšovať.“
Rudolf Balko zo Svidníka
„Bývam vo Svidníku, takže na oslavy chodím každý rok. Je to naša výhoda, dvakrát máme štedrú večeru, dvakrát silvestrujeme. Privítať treba aj juliánsky Nový rok.“
Slávka Kontúrová z Okrúhleho
„Viem o juliánskom Silvestri, ale my ho neoslavujeme. Vo Svidníku je každý rok veľký ohňostroj a ľudia sa zabávajú až do rána. V našej obci sú všetci katolíci, takže tento sviatok nemáme.“
iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári