Zakladanie papúč, pokuty či výzvy od mestskej polície sú u neho takmer na dennom poriadku. Vlastník domu je už zúfalý a považuje to za diskrimináciu. Kým mestská polícia sa odvoláva na „plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky“, primátor prisľúbil problém riešiť.
PREŠOV. Pokuty či papuče založené na oboch autách manželov Dandárovcov. Dokonca aj na aute slúžiacom a označenom na prepravu zdravotne ťažko postihnutého (ZŤP). Toto je takmer každodenná realita, s ktorou musia zápasiť.
S mestskou políciou sa pre tento problém naťahujú už niekoľko rokov. Napriek tomu, že k ich bydlisku zatiaľ nie je možná žiadna iná prístupová cesta. Pritom každý iný obyvateľ mesta má možnosť dostať sa k svojmu bydlisku. Okrem Dandárovcov, ktorí to považujú za zásah do svojich práv.
Sú jediní, ktorí v tejto časti mesta bývajú. V ostatných domoch sú obchodné prevádzky, ich majitelia tam môžu prísť autami v čase zásobovania.
Pred niekoľkým dňami, keď obe autá manželov zdobili napoludnie papuče, stálo oproti terénne auto s kolesami na chodníku a policajtov to nijako neznervózňovalo. „Zameriavajú sa iba na moje autá,“ vysvetľuje lekár Michal Dandár.
Býva tam 43 rokov
Obyvateľ domu podal pre postoj mesta aj žalobu, súd nie je ukončený. Mesto doteraz nebolo ochotné zdržať sa konania do vyriešenia sporu. Pritom M. Dandár nehnuteľnosť na tejto ulici obýva už niekoľko desaťročí. Jeho rodičia ho kúpili ešte v roku 1968, ich syn tam s nimi odvtedy vyrastal. Vtedy o pešej zóne na Floriánovej ani nechyrovali.
Mesto tam však istého času umiestnilo tabuľku s označením pešej zóny a zamedzilo tam prístup autom. A začali sa problémy Dandárovcov s mestskou políciou.
„Mne neprekáža, že tu zriadili pešiu zónu. Ale potom nech nám umožnia prechod k bydlisku zo zadnej strany od budovy bývalého rozhlasu, o ktorý sme žiadali,“ vraví znechutený muž. Na túto žiadosť mu však mesto odpovedalo tak, že je to bezpredmetné. Lebo má „bezproblémový“ prístup z Floriánovej.
Nepovažujú to za šikanovanie
Podľa hovorkyne mesta Veroniky Gazdovej je mestská polícia kompetentná objasňovať a prejednávať na mieste v blokovom konaní priestupky proti „bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky spáchané neuposlúchnutím pokynu vyplývajúceho aj z dopravnej značky pešia zóna.
Podľa nej mestská polícia pristupuje ku každému prípadu individuálne a odmieta akúkoľvek možnosť prejavu šikanovania alebo diskriminovania v súvislosti s prejednávaním priestupkov.
V telefonickom rozhovore primátor Pavel Hagyari (nez.) pripustil možnú diskrimináciu. Navyše, ak rodina vlastnila dom ešte pred zriadením pešej zóny.
„Uvedomujem si, že niekedy je striktné dodržiavanie zákona pre občana nespravodlivé. Na tento prípad sa však osobne pozriem a pokúsim sa nájsť nejaké riešenie. Prvým krokom bude iniciovanie stretnutia s pánom Dandárom a budem sa snažiť nájsť zákonné a spravodlivé riešenie,“ dodal primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári