VRANOV NAD TOPĽOU. S väčšinou druhov denných a nočných motýľov žijúcich na území Zemplína sa môžu v týchto dňoch zoznámiť návštevníci Vlastivedného múzea vo Vranove nad Topľou.
Vystavovanú zbierku pozostávajúcu z vyše 3600 exemplárov vytváral súkromný zberateľ vyše tri desaťročia.
"Autorom zbierky je nebohý Peter Poliak, ktorý ju za svojho života vytvoril z motýľov nájdených v našom regióne. Najčastejšie ich zbieral v okolí Domaše, Ďapaloviec, Vechca, ako aj ďalších obcí Vranovského okresu," informoval TASR zoológ Vlastivedného múzea Peter Pjenčák.
Ako dodal, v zbierke pozostávajúcej z 3 654 exemplárov sa nachádza približne 90 percent druhov denných motýľov, ktoré žijú na Slovensku. "Z tých väčších - nočných druhov sa tu nachádza asi 80 percent," poznamenal.
Podľa slov zoológa žije na území našej krajiny približne 3000 druhov motýľov. "Málokto vie, že asi 2 700 je nočných a iba približne 300 denných druhov," podotkol.
Súčasťou aktuálnej výstavy múzea je aj najväčší motýľ žijúci na Slovensku - okáň hruškový, ktorý má rozpätie krídel 10 až 15 centimetrov. Zbierka pozostáva zároveň z desiatok exemplárov, ktorých domovinou je Indonézia či Austrália.
Zbierka Petra Poliaka je podľa Pjenčáka významným odkazom pre budúce generácie zoológov, keďže zberateľ zaznamenal pri motýľoch aj lokality s dátumom ich odchytu.
"Na základe toho vieme, na ktorých miestach sa jednotlivé druhy v minulosti zdržiavali. Ak by sme sa na ne opätovne vrátili, zistili by sme, k akým zmenám vo výskyte jednotlivých druhov došlo za uplynulých takmer 40 rokov," uzavrel Pjenčák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári