Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Vodohospodári z nej vypúšťajú 2,5 kubíkov vody za sekundu a zostane to takto až do konca marca. Potom stav znova prehodnotia.
DOMAŠA. Voda v nádrži Domaša na rieke Ondava v ostatných mesiacoch prudko klesla. Dôvodom bol mimoriadne suchý rok.
V súčasnosti sa situácia stabilizovala. Prispelo k tomu aj zníženie odtoku. Kým do decembra vodohospodári vypúšťali 4,9 kubíka za sekundu, v polovici decembra rozhodli o znížení na polovicu.
Na dnešnom pracovnom stretnutí na Krajskom úrade životného prostredia v Prešove (KÚŽP) sa zúčastnení zhodli na tom, že k stabilizácii prispelo nielen zníženie prietoku, ale aj vyššie zrážky za ostatný mesiac.
Na stretnutie prišli aj zástupcovia vodohospodárov a podnikov Chemko Strážske i Bukocel Vranov nad Topľou, ktoré odberajú vodu z rieky Ondava pod priehradou a slúži im aj na riedenie odpadových vôd.
„Zároveň sme vyhodnocovali aj kvalitu vôd podvodným dielom. Merania ukázali, že kvalita vody nebola zhoršená oproti niekoľkomesačným priemerom. K tomu dopomohlo najmä to, že znížený prietok v Ondave bol v zimných mesiacoch, keď sa voda lepšie okysličuje. Zároveň k tomu dopomohla aj zmena technológie pri bielení celulózy, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu,“ informoval prednosta KÚŽP Juraj Hurný.
Názor odborníka
Abnormálne suchý november
"November bol mesiac, ktorý bol absolútne minimálny z hľadiska zrážok. Lokálne nespadlo skoro nič," uviedol v súvislosti s poklesom hladín na východe Slovenska hydrológ Michal Hazlinger zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
Ako dodal, hladina rieky Ondava sa v porovnaní s veľmi suchou jeseňou značne doplnila vďaka zrážkam z uplynulých dní, ktoré síce neboli extrémne, ale napomohli k zlepšeniu situácie.
Vodné dielo Veľká Domaša sa začalo stavať v roku 1962 a dokončené bolo o päť rokov neskôr. Postavené je na rieke Ondava a situované v horskom prostredí Ondavskej vrchoviny.
Nádrž stavali pre priemyselHurný vo svojom úrade našiel v archíve stavebné povolenie z roku 1962 na Vodné dielo Veľká Domaša, ktorého účelom bolo zabezpečiť vodu pre priemysel. Tento účel doposiaľ nikto nezmenil.
„Iniciovali sme to už viackrát, vždy nám to prisľúbili politici. Ale nič. Očakávam, že teraz pred voľbami nám budú znova niektorí kandidáti na poslancov do parlamentu sľubovať pomoc,“ uviedol starosta obce Bžany Miroslav Fečko (Smer), ktorá spravuje rekreačné oblasti Valkov a Bžany.
Obec tam investovala stotisíce do hygienických zariadení či úprav brehov. Fečko však verí, že ak sa z Domaše nebude vypúšťať viac ako v súčasnosti, do leta bude v nádrži dostatok vody.
Hurný uviedol, že starostov na stretnutie nepozvali, lebo by to nebolo konštruktívne a priehrada nebola stavaná na rekreačné účely.
Podľa rozhodnutia pred výstavbou účelom priehrady bola akumulácia vody pri vyšších prietokoch a okrem nich aj na priemyselné využitie, riedenie odpadových vôd z miestnych podnikov, energetické využitie.
Ako vyzerá Domaša. Situácia spred týždňa
Pozrite si fotogalériu >>
Firmy majú pripravený krízový plánPodľa odhadov snehové zrážky v povodí na hornom toku Ondavy vytvorili zásobu snehu na úrovni 8 miliónov kubíkov vody.
Kritická hladina vody v Domaši je 146,2 metrov nad morom. Keby jej bolo menej, mohlo by sa poškodiť teleso hrádze. V súčasnosti hladina dosahuje vyše 150 metrov nad morom.
V krajnom prípade by v zimných mesiacoch mohli vodohospodári ešte znížiť odtok z priehrady na dva kubické metre za sekundu.
V prípade vzniku kritickej situácie majú dotknuté firmy, ktoré zamestnávajú stovky ľudí, pripravený krízový plán. Ten však neprezradili. „Je to ich obchodné tajomstvo,“ dodal prednosta.
Stav na Domaši pred týždňom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári