V zime sú cesty dosť znečistené zmesou snehu a posypového materiálu. Nastávajú situácie, že chodci nadávajú na vodičov kvôli ošpliechaniu. Spôsobená škoda sa však ťažko dokazuje. Šoférovi hrozí pokuta 60 eur.
PREŠOV. Roztápajúci sa sneh s kamienkami a blatom na cestách komplikuje život nielen šoférom, ale aj chodcom.
Prešovčanke Márii Gazdačkovej nedávno nejaký šofér so svojím autom úplne zničil kabát: „Ošpliechali mi môj svetlý kabát až tak, že som veľmi zvedavá, či ho vôbec v čistiarni dajú do poriadku. Keď sa totiž zmieša sneh s tým, čo sypú na cesty, je to hotová katastrofa, a najmä keď za volantom sedí 'ohľaduplný' vodič,“ sťažovala sa nám chodkyňa.
Chodec má síce právo sťažovať sa na šoféra, ktorý mu takto spôsobí škodu, ale ťažko je to dokázať. V takomto prípade je dôležité zapísať si číslo vozidla, zabezpečiť svedka a nahlásiť to na polícii.
Policajti nevedú takúto konkrétnu evidenciu, no nevylučujú, že pár takýchto sťažností už bolo.
„Výška pokuty je v takomto prípade do 60 eur v blokovom konaní. Spôsobenú škodu si však poškodený v tomto prípade musí vymáhať inou cestou, najskôr súdom v občianskoprávnom konaní. Je to ako pri dopravnej nehode, vinníkovi uložíme pokutu, ale škodu si už musí poškodená strana vymáhať sama. Čiže aj poškodený ošpliechaný človek by si musel napríklad preplatenie čistiarne riešiť súdnou cestou, prípadne sa dohodnúť s druhou stranou na inom riešení,“ informoval Daniel Džobanik hovorca KR PZ v Prešove.
V dopravnom podniku majú jednu sťažnosť za rok
Zisťovali sme, či sa s takýmto typom sťažností stretávajú aj v prešovskom dopravnom podniku „Prípady ošpliechania obyvateľa vozidlom MHD evidujeme asi tak jeden za rok a v prípade, že dôjde k poškodeniu cestujúceho, zodpovedná pracovníčka túto udalosť hlási do poisťovne ako poistnú udalosť,“ uviedol Peter Janus, riaditeľ DPMP.
Spätne posúdiť mieru zavinenia vodičom je objektívne ťažké.
„Väčšinou sú to prípady, keď pri dojazde do zastávky, už pri nízkej rýchlosti jedno z kolies vozidla na strane chodníka „skočí“ do nerovnosti vo vozovke, v tom čase zakrytej vodou. Pripomíname, že vodič je povinný pristaviť vozidlo do zastávky čo najbližšie k okraju vozovky. Ak by sa jednému vodičovi takáto udalosť opakovala, pristúpili by sme k postihu v zmysle prémiového poriadku akciovej spoločnosti,“ dodáva Janus.
Slovenská autobusová doprava Prešov v posledných dvoch rokoch nemusela riešiť sťažnosť, kde by ošpliechaný chodec požadoval odškodné za zničený odev.
„Každý takýto prípadne vzniknutý prípad sme pripravení riešiť jednotlivo,“ povedal Štefan Mišík riaditeľ odboru pre dopravu SAD Prešov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári