Nemyslia si však, že by ceny bytov prudko vzrástli, alebo klesli. Aký bude ďalší vývoj?
PREŠOV. Ceny bytov v Prešove stagnujú. Niektoré typy bytov nejdú na odbyt, iných je nedostatok. Pri predaji niektorých nehnuteľností sa cena pohla smerom nadol.
„Mám skúsenosť, že som minulý rok predávala dvojizbový byt na Tarasa Ševčenka. Potrebovala som sa narýchlo zbaviť staršieho, čiastočne rekonštruovaného bytu, cena bola asi o 30 percent, čiže zhruba 10-tisíc eur, nižšia ako som pôvodne plánovala a to mi ešte bolo povedané, že som dostala viac, než predpokladala realitka,“ povedala Prešovčanka Mária Adamová.
Reálne ceny sú nižšie
„Nenadobudol som dojem, že by ceny klesli. Je pravda, že ceny, za ktoré sa byty ponúkajú v inzerátoch, bývajú nadnesené. Väčšinou sa taký byt predá za cenu o päť až desať percent nižšiu. Veľa závisí od stavu bytu a lokality,“ uviedol realitný expert Jozef Feťko.
„Dobrých bytov, z hľadiska polohy, stavu bytu, dispozičných vlastností a umiestnenia v bytovom dome, je málo. Takýto byt nie je problém predať.“
Momentálne je napríklad na rozdiel od vlaňajška rapídny nedostatok garsóniek, nedostatkovým tovarom sú aj štvorizbové byty na Sídlisku III. Na „Trojke“ sa dá trojizbový byt kúpiť za necelých 60-tisíc eur. Na Sekčove vyjde o päť a na Šváboch o desaťtisíc menej.
V Sabinove sú ceny bytov o zhruba 20 percent lacnejšie než v Prešove. „Na tých sídliskách sú iné typy bytov, čiže stopercentné porovnanie nie je možné. Veď len na Šváboch je päť typov trojizbových bytov, aj tu sú lepšie i horšie ulice,“ doplnil Feťko.
Počet hypoték klesol
„Podstatne stúpol počet predajov za hotové peniaze a poklesol počet kupujúcich prostredníctvom hypotekárneho úveru. Možno v súčasnosti ešte viac ako v minulosti platí, že najviac sa predávajú dobré, nehendikepované nehnuteľnosti (napríklad byt s loggiou). Súvisí to s tým, že tí ktorí kupujú za hotové, väčšinou už vlastné bývanie zabezpečené majú, a teda kupujú také nehnuteľnosti, ktoré by v prípade potreby boli opäť ľahko speňažiteľné,“ hovorí Monika Vaculíková z prešovskej realitky.
Podľa jej kolegu Marcela Onderuša sa súčasný stav dá charakterizovať ako „očakávanie“. Aj podľa Jozefa Feťka je vyčkávacie obdobie.
„Každý čaká, že klesnú ceny kvôli kríze. Avšak ľudia nie sú na tom až tak zle, že by boli nútení zbavovať sa nehnuteľností pod cenu.“ Ceny prudko neklesajú aj preto, že sú zaúverované, a tak sa ich ľuďom neoplatí predávať lacnejšie, hoci ich reálna hodnota klesla.
Prevažuje dopyt
„Bývanie je existenčná záležitosť, a preto staršie byty sa budú obchodovať vždy,“ konštatovala obchodníčka s nehnuteľnosťami Blanka Feč Vargová a spresnila: „Rozdielna je jedine cena, ktorá je určovaná výlučne ponukou a dopytom na trhu. Momentálne je situácia taká, že ponuka výrazne prevyšuje dopyt, a tak aj ceny bytov za posledné obdobie klesali. Ešte je potrebné rozlišovať medzi cenami, za ktoré sa byty ponúkajú a cenami, za ktoré sú skutočne realizované.“ Najviac predávané nehnuteľnosti sú podľa jej slov pozemky.
„Celkovo hodnotím situáciu na trhu s nehnuteľnosťami v Prešove a okolí ako štandardnú. Nie je to predaj z obdobia realitného pozitivizmu, ale ani to nie je stav z roku 2009. Predaj nehnuteľností je adekvátny kúpnej sile regiónu a jeho potrebám vzhľadom na počet obyvateľov,“ dodala Blanka Feč Vargová.
Čo robiť?
Ako sa správať v dnešnej situácii? Scenárov je viacero. Jednou z možností je, že ceny bytov (zaťažených úvermi) sa zakonzervujú. Avšak vývoj môže byť aj taký, že ceny prudko porastú, keď príde hyperinflácia. K takýmto skokom podľa odborníkov prichádza vtedy, keď začnú panikáriť. Čo teda radia?
„Neodporúčal by som predať byt a odložiť si peniaze, s tým, že o rok budú byty lacnejšie. Treba sa správať prirodzene. Podľa momentálnej potreby. Keď potrebujú kúpiť byt, nech ho kúpia. Ale nie do zásoby, ale podľa potreby,“ poradil realitný expert Jozef Feťko.
Hypotéky strašiť nemusia
Cenová hladina bytov sa prudko nehýbe aj preto, že ľudia ich kúpili skôr (v čase, keď boli drahé) a splácajú hypotéky. Preto sa im ich neoplatí predať za menej peňazí. To môže byť jednou z príčin, prečo sa očakával pád cien, no tie nepadli.
Neschopnosť splácať hypotéky sa zatiaľ medzi obyvateľstvom masovo nerozšírila. Stále existujú možnosti, ako pohnúť s úverom, ešte kým nenastanú problémy s platobnou schopnosťou, a nemusieť tak nehnuteľnosť predať.
Lektor Školy rodinných financií Pavol Škoda skonštatoval, že aj pri zhoršenej možnosti splácať úvery existuje viacero spôsobov ako preklenúť najhoršie obdobie: „Odklad hypotekárneho úveru je možný na dobu od 3 do 6 mesiacov, v niektorých bankách opakovanie (nie častejšie ako raz za rok), v iných len raz počas doby čerpania úveru. Dôvod musí byť relevantný - strata zamestnania nie dohodou, treba dokladovať výpoveď, registráciu na úrade práce, alebo rodinnú tragédiu (úmrtie spoludlžníka úveru), tiež iné závažné skutočnosti. Každá žiadosť sa posudzuje individuálne, posúdenie trvá približne 2 týždne. Celú splátku nemožno odložiť, splácať nemusíme istinu.“
Ďalšou možnosťou je poistenie úveru, alebo zníženie splátok po dohode s bankou.
frk
Vidiek
Pozemky idú na dračku
Mnoho ľudí sa z miest v posledných rokoch sťahuje na vidiek. Kým v mestách sa podľa realitných odborníkov zvýšil záujem o nájmy, na dedinách sa dobre predávajú pozemky.
„Ceny pozemkov v Prešovskom kraji nikdy neboli turbulentné, a preto aj tieto investície sú považované za bezpečné. Ide o najkonzervatívnejší spôsob investovania,“ povedala B. Feč Vargová.
„Stavebné pozemky sa predávajú dobre. Dôvodov je viacero. Zabezpečenie peňazí pred prípadnou hyperinfláciou, pričom na stavebný pozemok v okolí Prešova postačuje menšia suma peňazí, ako by bola cena bytu v meste. A tiež ako hovorili naši dedovia, roľa jesť nepýta,“ tvrdia M. Vaculíková a M. Onderuš.
Zaujímavosťou je prípad v istej nemenovanej obci pri Prešove, kde funguje tichá dohoda medzi jej obyvateľmi. Dohodli sa na cene a na tom, že nebudú predávať pozemky za menej. Oficiálne teda ponúkajú stavebné pozemky za prehnanú cenu.
frk
Bývanie
Ceny novostavieb klesli
Kým pozemky sa predávajú dobre, staré byty štandardne, horšia situácia je s novostavbami. Viacero takýchto projektov stroskotalo, ich ceny padli. Napríklad v Sabinove, kde je menší trh, bude vraj problém naplniť nové byty.
Novostavbám sa venuje Blanka Feč Vargová a podľa jej slov je situácia uspokojivá: „Predaj novostavieb je pozvoľný. Znamená to, že sa nepredávajú ako teplé rožky, ale predávajú sa. Tu je však cieľová skupina kupcov mierne obmedzená vzhľadom na ceny jednotlivých bytov.“
Pokles cien novostavieb bol podľa nej spôsobený znížením nákladov výstavby, prehodnotením cien z čias realitného pozitivizmu a úpravou očakávaní investorov.
frk
Zistili sme
Ceny bytov
Orientačné aktuálne ceny bytov v mestách na východnom Slovensku.
1-izbový:
Prešov: 33-39-tis. eur
Sabinov: 30-35-tis. eur
Lipany: 25-30-tis. eur
Bardejov: 30-35-tis. eur
Stará Ľubovňa: 30-35-tis. eur
Svidník: 20-27-tis. eur
Stropkov: 20-27-tis. eur
Vranov nad Topľou: 19-25-tis. eur
Hanušovce nad Topľou: 16-20-tis. eur
2-izbový:
Prešov: 40-50-tis. eur
Sabinov: 32-40-tis. eur
Lipany: 30-38-tis. eur
Bardejov: 32-40-tis. eur
Stará Ľubovňa: 32-40-tis. eur
Svidník: 24-35-tis. eur
Stropkov: 24-35-tis. eur
Vranov nad Topľou: 24-30-tis. eur
Hanušovce nad Topľou: 20-25-tis. eur
3-izbový:
Prešov: 50-60-tis. eur
Sabinov: 40-48-tis. eur
Lipany: 38-45-tis. eur
Bardejov: 40-48-tis. eur
Stará Ľubovňa: 40-48-tis. eur
Svidník: 35-42-tis. eur
Stropkov: 35-42-tis. eur
Vranov nad Topľou: 30-36-tis. eur
Hanušovce nad Topľou: 25-30-tis. eur
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári