V našom regióne sa pred rokmi tiež konali slovenské majstrovstvá, ale postupne zanikli. Z rovnakých dôvodov. Zaujímali sme sa, či mašéri a ich psy ešte veria, že sa tento šport bude ďalej rozvíjať.
PREŠOV. Mnohí Prešovčania a ľudia z okolia si ešte pamätajú na veľkolepé majstrovstvá, ktoré sa konali v obci Zlatá Baňa (okres Prešov) v rokoch 2000- 2003. Potom štafetu prevzala obec Pavlovce (okres Vranov nad Topľou) v rokoch 2003 - 2004.
Pretekári prišli nielen zo Slovenska, ale aj z Poľska a Čiech, keďže sa chceli kvalifikovať na európske majstrovstvá na Donovaloch. Aj záujem verejnosti bol veľký. Každý rok prišlo na trať obdivovať súhru psov a mašérov okolo dvetisíc divákov.
Starosta Pavloviec verí, že tradíciu obnovia
Ako nám povedal starosta Pavloviec Jozef Kočiš (SDKÚ-DS), za posledné roky sa im nepodarilo preteky Royal Canin Cup zorganizovať nielen kvôli peniazom, ale aj počasiu.
„Nevedeli sme nájsť vhodný termín, ktorý by nadväzoval na európske majstrovstvá, ani zaručiť dostatok snehu na 8-kilometrovej trati. Nemáme možnosť umelo zasnežovať, a tak sme boli závislí od počasia. V čase krízy bolo ťažké nájsť sponzorov, ktorí by s nami do toho išli,“ zhodnotil situáciu Kočiš.
Nevzdáva sa však a verí, že sa im podarí tradíciu obnoviť. „Uvažujeme o tom, že začneme hľadať partnerov, ktorí by nám pomohli preteky financovať, aby sme ich mohli na budúci rok zorganizovať znova. Pre obec by to bola ďalšia atrakcia, ktorá by prilákala ľudí,“ dodal starosta.
Keď hovoril o ďalšej atrakcii, mal na mysli ich tradičné podujatie, ktoré organizujú už 10 rokov, a tým sú furmanské preteky Pavlovská podkova.
Nižňanský: Záprahy majú budúcnosť
Spoluorganizátormi pretekov v oboch obciach bolo občianske združenie Sibírsky Husky Team z Hanisky pri Prešove. Ich členovia majú s chovom čistokrvných psov aj ich trénovaním bohaté skúsenosti. Zaujímalo nás, ako vidia budúcnosť tohto športu.
„Všetko závisí od Slovenského zväzu psích záprahov, vymenilo sa tam dosť ľudí a podľa mňa by bolo dobré celý systém pretekov trochu zmeniť, ale nevidím to tragicky. Budúcnosť tu iste je,“ povedal nám predseda združenia Jaroslav Nižňanský.
Podľa neho to nezávisí ani od klimatických zmien, ani od dostatku snehu. Všetko je vraj o ľuďoch a prístupe k čistokrvným psom. „Chov a trénovanie čistokrvných psov je na ústupe. Mašéri chovajú prevažne samojedov, malamutov a sibírskych hasky. Mladí pretekári sa však orientujú skôr na iné psy, lebo ich krmivo stojí menej a psy majú väčšiu behavosť,“ dodal.
„Plánujeme na jeseň zorganizovať preteky na tráve v niekoľkých kategóriách. Pes a mašér peši, s vozíkom a horským bicyklom. Máme na to dobrú trať,“ povedal nám o plánoch Nižňanský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári