Obytné zóny v Prešove sú aj napriek vyhradeným miestam pre kontajnery a dvom zberným dvorom plné odpadkov. Niektorí ľudia bez rozpakov vyhadzujú z okien nielen zvyšky od stola, ale aj sedačky či stoličky. Pri bytovkách, ktoré sa rekonštruujú, je často drobný stavebný odpad aj niekoľko mesiacov. Väčšine ľudí to prekáža.
PREŠOV. Aktuálnym príkladom je trebárs Ďumbierska ulica na sídlisku Sekčov. Vynovený panelák zďaleka svieti, ale okolo neho sa povaľujú zvyšky z pizze, nedojedených zaváraných uhoriek, šupky zo zemiakov či kosti z kurčaťa.
Tie teraz zakryl sneh, ale najnovšie sa tam objavila voľne pohodená sedačka. Aj toto je sídlisková realita. Na druhej strane všetci chceme, aby nám mesto zabezpečilo čistenie verejných priestranstiev.
„Každý by mal začať od seba. Nechápem, čo za ľudia tu bývajú, keď je pre nich ťažké odniesť ten odpad do kontajnera a to nehovorím o množstve črepín na chodníkoch,“ povedala nám jedna z obyvateliek sídliska Eva Minaríková.
„Chápem, že nie každý má auto, ale dá sa to riešiť. Keď chcem niečo ako sedačku vyhodiť, zabezpečím si prevoz na zberný dvor rovnako, ako dovoz nového nábytku do bytu. To, čo sa tu deje je nehorázne,“ dodal Jozefa Vaško.
Sankcie sú vysoké
Niektorí ľudia si dajú aspoň tú námahu, že vyhodia súčasti nábytku či stavebného odpadu ku kontajnerom v nádeji, že sa to niekomu zíde a odprace to za nich. Deje sa to pravidelne aj napriek tomu, že za takto vyhodený odpad hrozia pokuty.
„Vnímame to ako zakladanie čiernej skládky a pokiaľ nenájdeme pôvodcu, musíme odpad odstrániť na náklady mesta, pokiaľ sa nachádza na mestskom pozemku. Tým sa služby zbytočne predražujú,“ povedal nám riaditeľ Technických služieb mesta Prešov (TSmP) Jozef Višňovský.
Podľa platného Všeobecne záväzného nariadenia mesta (VZN), sankcia za takto vyhodený odpad pre fyzickú aj právnickú osobu sa pohybuje od 33 do 6 600 eur.
Prekáža im veľa kontajnerov na jednom mieste
Na Sídlisku III zase ľuďom prekáža fakt, že na jednom mieste je umiestnených 6 - 8 kontajnerov. Príkladom sú obyvatelia Mukačevskej ulice č. 9.
„ Kontajnery z troch vežiakov sú pri našom bloku. Musím sa na tie odpadky pozerať z okna a keď je teplo znášať aj zápach z nich. Chodia nám tu všelijakí neprispôsobiví, ktorí smeti rozhrabú, pohádžu ku kontajnerom a idú preč. Nehovoriac o tom, že sa tam povaľujú aj postele, stoličky a iné haraburdy,“ posťažovala sa nám Emília Kováčová.
Ako povedala, nikdy predtým toľko kontajnerov pri ich bytovke nebolo. Zmena nastala až po tom, čo sa v blízkosti zriadili platené parkoviská.
„Chceme, aby sa časť kontajnerov vrátila na pôvodné miesto,“ dodala. Zdá sa, že to nebude jednoduché.
„Plocha na umiestnenie kontajnerov v tejto lokalite bola vyhotovená v súlade s projektom a stavebným povolením na parkovisko. Verejná vyhláška bola zverejnená v máji 2010, v júni bolo zase ústne zisťovanie a vtedy mali obyvatelia namietať, čo sa nestalo,“ vysvetlil nám riaditeľ TSmP Višňovský.
Netvrdí však, že je to konečný verdikt a odporúča obyvateľom, aby sa obrátili na odbor mestského majetku a požiadali ich o premiestnenie časti kontajnerov.
Čo je zakázané?
V platnom VZN o odpadoch v článku 7 a 9 sa hovorí:
- je zakázané zhromažďovať a ukladať komunálny odpad na verejných priestranstvách, chodníkoch, parkoviskách, zeleni a pri zberných kontajneroch
- vyberať komunálny odpad zo zberných nádob na účely jeho následného využívania
- ak vlastník, správca, alebo nájomca nehnuteľností zistí, že na jeho majetku je umiestnený takýto odpad, oznámi to obvodnému úradu životného prostredia a mestu Prešov
- príslušník mestskej polície môže pri zistení priestupku uložiť pokutu do výšky 33 eur, v správnom konaní až do výšky 150 eur
- ak sa vec rieši cez zákon o životnom prostredí, teda ako vytváranie čiernej skládky, tam hrozí v správnom konaní pre fyzickú aj právnickú osobu pokuta až do výšky 6 600 eur.
ak
Odvoz na zberný dvor je lacnejší
- Obyvatelia mesta môžu odpad odviezť na dva zberné dvory, a to na Bajkalskej a Jesennej ulici. Otvorené sú od pondelka do soboty od 8.00 do 18. hod. Zdarma ho môžu odovzdať Prešovčania s trvalým pobytom v meste.
- Platí to pre sklo, plasty, papier, kovové obaly, biologicky rozložiteľný odpad a dokonca aj nebezpečné odpady medzi ktoré patria aj chladničky, mrazničky, mikrovlnky, počítače, telefóny, autobatérie a podobne.
- Ďalšie komodity sú drobný stavebný odpad s výnimkou takého, ktorý obsahuje azbest.
- Veľkorozmerný odpad, medzi ktorý sa zaraďuje nábytok, koberce, umývadlá, dvere aj okná – tu platí podmienka, že zdarma je len 10 kusov ročne na jednu domácnosť
- Na zberný dvor však môžete zdarma vyviezť aj pneumatiky, stavebný polystyrén, textil či knihy.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári