Námraza a následný odmäk, to všetko vie pekne znepríjemniť život. Je dôležité ovládať aj podanie prvej pomoci.
PREŠOV. Päťdesiatriročná Mária Franeková si pred pár dňami vyvrtla členok cestou do práce. Zbytočný pád jej spôsobil veľké bolesti: „Išla som ráno do práce, šmykla som sa a už to bolo, maródka asi tak na mesiac a neuveriteľne to bolí. Treba si dávať pozor, no keď sa človek ponáhľa, niekedy to jednoducho vypáli zle.“
S natiahnutým ramenom zase skončil Prešovčan Martin Jarkovský, ktorý sa poranil na lyžovačke.
Zisťovali sme, ako to vyzerá, čo sa týka zlomenín, v prešovskej fakultnej nemocnici. Podľa hovorkyne FNsP J. A. Reimana v Prešove Renáty Koziakovej situácia počas tohtoročnej zimnej sezóny zatiaľ nie je alarmujúca.
Od novembra doteraz sa najčastejšie vyskytovalo vyvrtnutie a natiahnutie členkového kĺbu, natiahnutie a zlomeniny prstov a viacnásobné zlomeniny predkolenia.
„Vo väčšine prípadov to boli pacienti vo veku od 18 do 65 rokov, až na jednu diagnózu – zlomeninu kŕčka stehennej kosti, kde bolo najviac pacientov – dôchodcov,“ uviedla Koziaková.
Ako podať prvú pomoc
Pri odreninách či narazeniach jednotlivých partií tela je dôležité ihneď po úraze ranu očistiť, najlepšie obyčajnou tečúcou vodu, alebo použiť dezinfekčný prostriedok. Potom je potrebné poranené miesto prekryť suchou a čistou tkaninou. Ak je rana hlbšia, alebo krváca, treba vyhľadať lekára.
Pri omrzlinách možno zohrievať postihnuté miesto len postupne a nanajvýš iba na izbovú teplotu.
Pri lyžovaní sú najčastejšími úrazmi podvrtnutia členka a kolena, po ktorých je potrebné čo najskôr prestať s lyžovaním, nechať končatinu v pokoji. Odporúča sa ho znehybniť elastickým obväzom. Podľa odporúčaní ortopédov v prvých hodinách po úraze je dôležitá tzv. kryoterapia, teda zachladenie poraneného kĺbu alebo zranenej časti. Chlad utlmuje bolesť a znižuje opuch zranenej časti organizmu. Vždy pri výraznejších bolestiach treba vyhľadať lekársku pomoc.
Medzi výrazne bolestivé úrazy patria vykĺbenia kĺbov, pri ktorých je najpodstatnejšie čo najpevnejšie znehybnenie poraneného kĺbu a okamžité vyhľadanie lekárskej pomoci. Platí to aj pri zlomeninách, je potrebné vždy znehybniť celú končatinu, aj kĺb nad a pod zlomeninou.
via
Anketa
Ako predchádzate pádom?
V uliciach mesta Prešov sme sa pýtali na to, ako predchádzať pádom na zamrznutých chodníkoch, keďže dámy chodia aj v zime na podpätkoch.
Slávka Homová (35), Prešov
„Pred chvíľou som sa akurát pošmykla, ale úraz som ešte nemala. Vhodná obuv je určite najdôležitejšia a neviem, ako by som zareagovala pri nejakej zlomenine, ak by sa to týkalo mňa. Dúfam, že by mi niekto pomohol. A ja by som sa iným tiež snažila pomôcť.“
Adriana Veličková (43), Prešov
„Stalo sa mi, že som už spadla, ale nič vážne. No super sú tie mačky, či ako sa to volá, to by mohlo pomôcť v šmykľavom teréne.“
Ivana Fedorová (23), Prešov
„Ja sa snažím mať na zimu také topánky, ktoré ma na tom zamrznutom chodníku podržia. Dbám hlavne na to, aby mali štruktúrovanú podrážku, poučila som sa z minulosti, keď som chodila na podpätkoch a v kuse som bola na zemi.“
via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári