Dôvod? Pokračovali v schôdzi z piatka a program rokovania už bol schválený. Nepomohli prosby ani krik vyše stovky dedinčanov. Nakoniec schôdzu ukončili a po krátkej prestávke začali rokovať znova. Na novej schôdzi.
GREGOROVCE. Krik, zlosť, prosby, hádky a vášnivé emócie lomcovali účastníkmi na mimoriadnom zasadnutí v Gregorovciach (okres Prešov). Rokovanie trvalo od šiestej večer takmer do polnoci.
Tamojší poslanci v pondelok večer pokračovali v piatkovom zasadnutí, ktoré na ich žiadosť zvolal starosta Slavomír Verčimák (nez.).
Vtedy totiž členovia petičného výboru odovzdali jeho zástupcovi petíciu iniciovanú obyvateľmi obce za odvolanie starostu. V pondelok chceli prijať potrebné uznesenia súvisiace s vyhlásením referenda.
Navrhli preto doplniť body rokovania, keďže v piatok nebolo isté, či petícia bude úspešná. Petičný výbor tri dni predtým chcel hárky zaevidovať do úradnej pošty, starosta to odmietol s tým, že nemá čas.
Referendum chcel v iných priestoroch
V pondelok starosta odmietol doplniť body rokovania s tým, že schôdza pokračuje. Navrhol poslancom a členom komisie na overenie petície informovať o ich zisteniach v diskusii. To však odmietli s tým, že chcú dávať návrhy súvisiace s vyhlásením referenda a musia o nich hlasovať.
Postoj starostu sa prítomným nepáčil. Tí ho nešetrili, ich búrlivé reakcie boli plné hnevu a kriku. Takto sa naťahovali niekoľko hodín. Ľudia kričali, aby schôdzu ukončili a vzápätí poslanci zvolali zasadnutie obecného zastupiteľstva. Starosta ustúpil až po tom, keď jeden z poslancov privolal zástupcov médií.
Následne členovia obecného zastupiteľstva určili termín referenda na 10. marec, deň parlamentných volieb. „Navrhujem, aby sa po úpravách uskutočnili v zasadačke úradu, ktorú po vybudovaní mechanickej zábrany rozdelíme na dve miestnosti,“ uviedol poslanec Ľubomír Tomečko (SDKÚ-DS).
Starosta chcel miestnosť na hlasovanie v referende vytvoriť v inej budove - základnej škole. Všetci ostatní to rázne odmietli. Dedinčania kričali: „Nesúhlasíme. Sami ju predelíme a bez nároku na odplatu.“
Ľudia Verčimáka vysmiali
Hádky medzi starostom na jednej strane a poslancami i ostatnými prítomnými na druhej nastali aj pri určovaní členov referendovej komisie. V diskusii vyčítali obyvatelia obce starostovi jeho správanie a spôsob vedenia samosprávy.
Ten argumentoval tým, že ide iba o zlé vzťahy medzi ním a poslancami. Nato zaznel hurónsky smiech dedinčanov: „To nie je pravda. Problémom je aj tvoje arogantné správanie a pošliapavanie demokracie.“
Smiali sa aj vtedy, keď jedného z prítomných občanov zahriakol slovami: „Nedal som vám slovo.“
Zistili sme
Starosta chce podať podnet na prokuratúru
Petičné hárky po kontrole komisia zapečatila a plánuje ich odovzdať do notárskej úschovy. Verčimák chce podať podnet na prokuratúru pre nezákonnosť pri odovzdávaní petície.
„Bol porušený paragraf 16 zákona o obecnom zriadení,“ vyhlásil. Spomínané ustanovenie zákona vraví o zabezpečovaní organizačných a administratívnych vecí zastupiteľstva a starostu obecným úradom.
Starostovi sa nepáči, že hárky nie sú na úrade: „Môžu byť vyvesené aj na úradnej tabuli,“ povedal pred všetkými prítomnými na pondelkovom zasadnutí.
Starosta nám počas návštevy v redakcii prisľúbil reakciu na dôvody jeho odvolávania. Na priame otázky reagovať odmietol: „Pošlem vám to mailom.“ Do uzávierky svoje argumenty na údajnú nepravdivosť obvinení nedoručil.
tim
Problém vznikol už pri voľbách
V Gregorovciach mali so starostom problém už pred poslednými voľbami. Došlo ku kurióznej situácii, keď ľudia vôbec nemohli voliť dvoch kandidátov, považovaných za favoritov.
K nevídanej situácii došlo po tom, čo volebná komisia odmietla zaregistrovať Jaroslava Kaščáka a Petra Stachuru a súd jej dal za pravdu.
Chybu totiž spravila strana Sloboda a solidarita, ktorá dala pečiatku obom kandidátom. Svojou podporou ich paradoxne pripravila vôbec o samotnú možnosť kandidovať.
Kaščák kandidoval za SDKÚ-DS, Most-Híd a SaS, Stachura za KDH a SaS, volebný zákon však neumožňuje, aby jeden politický subjekt oficiálne podporil dvoch kandidátov. Hoci SaS priznala, že išlo o administratívnu chybu z jej strany, súd potvrdil vyškrtnutie oboch z kandidátky.
Zo šiestich kandidátov sa tak Gregorovčanom zúžil výber o celú tretinu. V komunálnych voľbách 2010 sa tak o starostovský post uchádzali len dôchodca Mikuláš Frič (Smer-SD), riaditeľ prešovského centra voľného času Ľubomír Hanušín (SDĽ), pracovníčka obsluhy čerpacej stanice Eva Hudá (nez.) a nezamestnaný inžinier Slavomír Verčimák (nez.). Posledne menovaný vyhral ziskom 194 hlasov.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári