Dve mestá a päť obcí chce vytvoriť tzv. Prešovskú hradnú cestu. Jej cieľom je zatraktívniť miestne hrady pre turistov. Tento rok by mali pokračovať v prácach na Šarišskom hrade a začať by chceli aj s úpravami hradných zrúcanín v Kapušanoch a v Podhradíku.
PREŠOV. Minulý rok získalo tridsať nezamestnaných prácu na oprave zrúcanín Šarišského hradu. Aj v tomto roku by chceli v prácach na hrade pokračovať.
Okrem toho je v pláne aj Prešovská hradná cesta, do ktorej sú zahrnuté mestá Prešov a Veľký Šariš a obce Kapušany, Podhradík, Ruská Nová Ves, Obišovce a Lipovce.
„Tento nápad vznikol na základe skúseností z prác na Šarišskom hrade. Chceme pomôcť pri rozbehnutí záchranných projektov aj na ďalších susediacich hradoch. Cieľom je vytvoriť niečo zaujímavé pre návštevníkov a rozbehnúť cestovný ruch aj v tejto oblasti.“ povedal Martin Sárossy, iniciátor nápadu Prešovskej hradnej cesty.
Starostovia iniciatívu privítali
Veľkou šancou pre hrady je spoločný program Ministerstva kultúry SR, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v projekte Obnova hradov s pomocou nezamestnaných, do ktorého sa v tomto roku prihlásili hrady Šariš, Kapušany a Šebeš nad obcou Podhradík.
„Pred tromi rokmi sme robili už nejaké úpravy na našom hrade Šebeš, sú tu orientačné tabule, vysekali sme cestu, je lepší prístup na hrad, hore sa dá posedieť, urobiť ohník. Teraz je v pláne archeologický výskum,“ uviedol starosta obce Podhradík Ladislav Stanek (KDH), ktorý ešte zdôraznil, že v dedine je veľký záujem hlavne od mladých, ktorí chcú pomáhať na úpravách miestneho hradu.
Aj v Kapušanoch (okres Prešov) by chceli v tomto roku začať s úpravami. „Budeme veľmi radi, ak sa to podarí, chceli by sme tak zamestnať aj dvadsať ľudí, ktorí by robili na hrade. Bolo nám povedané, že by nám mohli prísť pomôcť aj nejakí traja majstri, ktorí už majú skúsenosti zo Šarišského hradu a zaučili by tých našich. Privítali sme iniciatívu Martina Sárossyho, ktorý s takýmito úpravami už má skúsenosti,“ potvrdil starosta Kapušian Jozef Pribula (Smer).
Na hradoch by mali opäť robiť aj nezamestnaní
Návštevník hradu by mal mať podľa Sárossyho nielen turistický, ale aj kultúrny zážitok a získať aj nejaké vedomosti: „Ide nám o to, aby návštevník hradu dostal dostatok informácií o danej lokalite. Bolo by dobré, keby vznikol jednotný systém označenia, čo sa týka orientačných tabúľ. Dobrovoľníci sú pripravení začať pracovať hneď, starostovia však čakajú na peniaze, tak sa to hádam podarí,“ zdôraznil Sárossy.
Očakáva sa, že s prácami by sa mohlo začať už niekedy pred letom, v apríli. „Ideálne by bolo, keby sme mohli opäť tak ako minulý rok využiť na tieto práce aj nezamestnaných z miestnych lokalít, vrátane tých, ktorí pracovali minulý rok na Šarišskom hrade,“ dodal Sárossy.
Začiatkom februára sa v Prešove uskutoční aj Hradný ples, v rámci ktorého sa stretnú primátori a starostovia z daných lokalít a podpíšu Memorandum o Prešovskej hradnej ceste.
Autor: via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári