Z nej vychádzal aj pri písaní knihy o etike, ktorá má názov „Kontexty a dilemy zdravotníckej etiky. Čínske paralely.“ Ilustrácie mu robil maliar a grafik Peter Kocák.
PREŠOV. Prešovský lekár Rudolf Novotný je prednostom internej kliniky vo FNsP J. A. Reimana v Prešove. Málokto však vie, že sa zaoberá aj etikou, o ktorej napísal knihu. Keďže je aj členom výkonného výboru Centra bioetiky UNESCO, bol to jeden z dôvodov vzniku tejto knihy.
„Hľadal som medicínske pravidlá v súčasnej ére vnútorného lekárstva a ošetrovateľstva cez optiku bioetiky. Okrem toho, vnútorné dôvody boli osobné a estetické, ovplyvnené filozofiou Egona Bondyho a taoizmom Maríny Čarnogurskej,“ hovorí Novotný.
V knihe autor vychádza z tradičnej čínskej medicíny, ktorá je preňho fascinujúca svojou spätosťou s viactisícročnou kultúrou čínskeho národa.
„Východná filozofia má veľký etický potenciál pre každého, nielen pre zdravotníka. Myslím si, že kniha môže byť zaujímavá hlavne pre tých, ktorých zaujíma tradičná čínska medicína, jej význam a porovnanie východných a západných etických koncepcií, základné hodnoty lekára a ošetrovateľské modely,“ vysvetľuje. V záverečnej kapitole hľadal Novotný posolstvá nášho literárneho velikána Milana Rúfusa, platné pre lekárov.
Čínske umenie je veľkou vášňou prešovského maliara a grafika Petra Kocáka, ktorý túto knihu ilustroval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári