BRATISLAVA/ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY. Základnej škole s materskou školou v Šarišských Michaľanoch, ktorá sa podľa Okresného súdu v Prešove vzdelávaním rómskych detí v oddelených segregovaných triedach dopustila nezákonného konania, pomôže podľa splnomocnenca vlády pre rómske menšiny Miroslava Polláka pracovná skupina.
Škola má totiž podľa verdiktu súdu povinnosť odstrániť segregáciu rómskych žiakov, ktorých vzdeláva v oddelených triedach.
To podľa Polláka vôbec nie je také jednoduché. "Ja nechcem napádať rozhodnutie súdu, ale to ich problém nevyrieši," povedal dnes Pollák novinárom počas pracovných raňajok.
Škola tvrdí, že segregácia neexistuje, plán odmietla
Úrad splnomocnenca pôvodne škole navrhoval prijať desegregačný plán. Ten však škola odmietla, keďže by tým automaticky priznala, že na ich škole segregácia existuje. Po dohode s vedením školy tak vznikne pracovná skupina, ktorá sa pokúsi jestvujúci problém vyriešiť, informoval Pollák.
Skupina by mala pracovať na tom, aby sa zlepšila informovanosť rodičov rómskych detí, hygiena a predškolská príprava. Skupina by tiež mala vytvoriť mechanizmus, ktorý by umožňoval, aby sa deti z tried pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia mohli dostať do klasických tried.
Pracovnú skupinu budú tvoriť nielen ľudia z úradu splnomocnenca, ale aj zamestnanci školy a nezávislí odborníci.
Pollák verí, že škola v Šarišských Michaľanoch sa môže stať inšpiráciou aj pre ostatné školy, ktoré riešia podobné problémy. "Ak sa niečo pozitívne podarí, bude to dobré aj pre iné školy," dodal.
Prípad Michaľany nie je ojedinelý
Medializovaný prípad základnej školy v Šarišských Michaľanoch podľa neho nie je ojedinelý. Problém segregácie rómskych detí je podľa jeho slov starý už 25 rokov a je oveľa väčší, než sa zdá.
Ako Pollák upozornil, na Slovensku máme 28 čisto rómskych škôl a viac než stovku zmiešaných. "Je dobré, že sa táto kauza stala, teraz už nebude možné problém zamlčať," hovorí splnomocnenec s tým, že akúkoľvek segregáciu treba odmietať.
Podľa rozhodnutia okresného súdu z 5. decembra minulého roka škola porušila zásadu rovnakého zaobchádzania, ktoré zakotvuje antidiskriminačný zákon a dopustila sa diskriminácie rómskych detí z dôvodu ich etnickej príslušnosti.
Ide o vôbec prvé súdne rozhodnutie týkajúce sa segregácie rómskych detí vo vzdelávaní na Slovensku. Pre podozrenie z porušenia antidiskriminačného zákona zažalovala školu mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva ešte v júni 2010.
Mimovládka namietala, že škola v Šarišských Michaľanoch má dlhodobo zriadené segregované triedy, ktoré navštevujú výhradne žiaci rómskeho etnického pôvodu. Tieto triedy boli navyše umiestnené na samostatnom poschodí v budove školy.
V školskom roku 2008/2009 boli do segregovaných tried preradené ďalšie rómske deti, ktoré dovtedy navštevovali triedy spoločne s deťmi z majority. Vzdelávaním rómskych detí v segregovaných triedach škola podľa žalujúcej organizácie diskriminovala deti na základe etnického pôvodu.
Škola má podľa verdiktu súdu povinnosť odstrániť segregáciu rómskych žiakov, ktorých vzdeláva v oddelených triedach. Riaditeľka školy Mária Cvancigerová nesúhlasí s tvrdením, že žiaci sú úplne rozdelení podľa etnika.
V bežných triedach, kde je väčšina nerómskych žiakov, sú aj rómske deti, ktoré majú záujem o vzdelávanie a rodičia venujú ich príprave na vyučovanie aspoň základnú starostlivosť, uviedla pre agentúru SITA. Spojenie žiakov by bolo podľa nej na úkor obidvoch skupín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári