Niektoré obce v Prešovskom okrese majú zastarané informácie na svojich internetových stránkach. Webová stránka je pritom oknom do práce samosprávy.
PREŠOV. Obec Abranovce má posledné aktualizované informácie na webstránke www.abranovce.sk z roku 2006.
„Veci na stránku nahadzuje pracovníčka obecného úradu,“ povedal starosta obce František Štofko (HZDS), keď sme sa ho pýtali, prečo je to tak.
Od pracovníčky sme sa dozvedeli, že obec používa už inú stránku. „Tam zverejňujeme iba zmluvy, faktúry a objednávky. Nič iné,“ uviedla úradníčka Viera Ivanecká.
Šarišská Poruba zatiaľ zverejňuje iba faktúry, objednávky a zmluvy. „Čoskoro budeme zverejňovať aj všeobecne záväzné nariadenia (VZN),“ prisľúbila pracovníčka príslušného obecného úradu (OÚ).
Ani starosta obce Rokycian, Miloš Jaš (nez.) nezverejňuje na internetovej stránke VZN.
Keď sme ho poprosili viackrát o zápisnicu z obecného zastupiteľstva, nechcel nám ju poskytnúť. „Musím sa poradiť s právnikom a ostatnými poslancami zastupiteľstva,“ povedal nám starosta.
V malých obciach nie je internet
Obec Lesíček má síce zriadenú internetovú stránku, ale všetky kolónky v nej sú prázdne, okrem kontaktu na obecný úrad. Stránkový deň je iba v piatok.
„Nemáme zriadenú internetovú stránku, pretože tu nemáme internetový signál. Faktúry zverejňujeme cez Obecný portál,“ informovala pracovníčka OÚ v Lesíčku Marta Mesárošová.
Ani v susednej obci Tuhriná nie je dostatočný signál pre mobilných operátorov. „Je to veľký problém, nedá sa tu ani telefonovať, nieto ešte pripojiť na internet. Na webovej stránke zverejňujeme len faktúry. Nedávame tam nič obšírnejšie, pretože nemáme peniaze na to, aby sme platili človeka, ktorý by sa o web staral,“ zdôraznil starosta Tuhriny Ján Varga (nez.).
Naopak, niektoré obce na webových stránkach informácie aktualizujú pravidelne. Robia tak napríklad obce Brestov, Bzenov, Dulová Ves, Šindliar...
Infozákon stanovuje podmienky
Internetová stránka je oknom do samosprávy, infozákon stanovuje, čo všetko by na nej malo byť. Vymedzuje okruh povinných informácií, ktoré musia samosprávy zverejňovať, ak prevádzkujú oficiálnu webstránku.
„Ide napríklad o kontaktné údaje, schválené VZN, zmluvy, objednávky a faktúry, ale aj výsledky rokovaní zastupiteľstva či zápisnice, uznesenia a podobne,“ informoval hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák.
Podľa jeho slov by mali samosprávy pri prevádzke webstránky rešpektovať aj výnos ministerstva dopravy o štandardoch v informačných systémoch, ktorý hovorí o formátoch zverejňovania informácií. „Tak, aby si ich mohli bez problémov pozrieť ľudia s rôznym operačným programom,“ dodal M. Kaliňák.
Zistili sme
Sankcie neexistujú
Na mnohých stránkach miest a obcí nie sú fotografie a kontakty na poslancov, ktoré tam ľudia často hľadajú. „Zverejňovanie fotografií a kontaktov na poslancov nie je zo zákona povinné, ale malo by patriť k štandardu,“ myslí si Pavel Nechala z Transparency International.
Povinnosťou samosprávy a každých volených predstaviteľov je neustále sa uchádzať o dôveru občanov. „Teda nie iba v čase volieb. Treba mať na pamäti, že nespravujú vlastný majetok, ale majetok obyvateľov obce, a podľa toho by mali aj konať,“ zdôraznil Nechala.
Sankcie voči obci však neexistujú. „V priestupkovom konaní by sa dal riešiť zamestnanec, ak by spáchal priestupok v oblasti prístupu k informáciám. Mám však obavu, že aktívne zverejňovanie by obvodné úrady tak nevyhodnotili,“ dodal Nechala.
čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári