Radikálne zmeny na Mestskom úrade (MsÚ) v Prešove sú realitou. Do platnosti vstúpil nový organizačný poriadok, o prácu prišli dve desiatky zväčša dlhoročných zamestnancov. Primátor hovorí o efektivite, opozícia o zbavovaní sa nepohodlných ľudí.
PREŠOV. Mestský úrad má novú štruktúru. Zaviedol ju prednosta Branko Benko. Jej základom je päť sekcií, ktoré už majú poverených vedúcich.
Ide o sekciu vnútornej správy (poverený Maroš Handzo), majetkovú a ekonomickú (Miroslav Hudák), sekciu stavebného úradu a urbanistiky (Marián Harčarik), strategického rozvoja (Katarína Kireta) a sekciu služieb občanov (Ľudmila Halečková).
Primátor mesta Pavel Hagyari (nez.) si za novou organizačnou štruktúrou MsÚ stojí.
„Organizačná štruktúra a poriadok je v mojej kompetencii. Dal som plné moci prednostovi mestského úradu, aby si vybral spolupracovníkov, s ktorými vie kooperovať. Takých, ktorí budú viac dynamickí a efektívni,“ povedal primátor.
„Tým, že sme dostali výrazne menej peňazí na mzdy, sme to museli urobiť. Výber spolupracovníkov je na výkonnom riaditeľovi, teda prednostovi. On bude zodpovedať aj za prácu úradu, aj za materiály.“
Zmenu štruktúry nepovažuje za nič nové. Podľa jeho slov sa diala všade tam, kde nastupovali noví primátori.
„Je pravdou, že odišli niektorí ľudia, ktorí boli už súčasťou dôchodkového systému, aj takí, s ktorými si prednosta asi nevedel predstaviť spoluprácu,“ doplnil.
Opozícia: Zbavujete sa nepohodlných
Opoziční poslanci mali k zmenám výhrady. „Na čo bol tento organizačný poriadok robený? Na to, aby ste sa zbavili nepohodlných ľudí,“ odkázal vedeniu radnice poslanec Alexander Ernst (Smer-SD).
„Odídu dlhoroční skúsení pracovníci a budú nahradení tými, ktorých ste za päť rokov dotiahli na úrad, je to skoro sto ľudí.“ Ako príklad menoval dlhoročnú vedúcu finančného odboru: „Donútili ste ju odísť. Veľmi ma to mrzí.“
Primátor to vidí inak: „Odišla na dohodu, s pomerne slušným odstupným. Bolo jej ponúknuté iné miesto na úrade, a odmietla.“
Na MsÚ skončilo viacero dlhoročných pracovníkov. Podľa našich informácií niektorým z nich nebolo náhradné miesto ponúknuté.
„Nikoho neteší, keď musí robiť zmeny a hlavne prepúšťať. Len čo sa znížil objem finančných prostriedkov, dalo sa čakať, že iným spôsobom to urobiť nevieme. A to, že hľadáme efektivitu, a viac dynamiky, mladej generácie do vedenia, je len dobre pre mesto,“ podotkol primátor, ktorý očakáva, že „v priebehu niekoľkých mesiacov sa situácia stabilizuje a prejaví sa to aj na kvalite materiálov a efektivite“.
Naopak, poslanec Ernst, ktorý je prednostom MsÚ v Humennom, považuje novú štruktúru za krok späť. Pripomína mu návrat do doby spred 15 rokov, keď boli na MsÚ v Prešove štyri strešné sekcie. „Predpokladám, že do roka urobíte ďalšiu štruktúru a dáte to do poriadku.“
Podľa primátora je iróniou, že to kritizuje poslanec za Smer, keď podobnú štruktúru prijali v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári