PREŠOV. Pavol Gajdoš má psíka Arona už osem rokov. Býva v Havaji (okres Stropkov), kde bolo včera mínus 26 stupňov Celzia. Aby svojho psíka chránil, jeho prístelok mu vystlal slamou.
„Môj labrador je stále v koterci, ale v búde plnej teplučkej slamy, takže o neho nemám nejaký strach, že by zamrzol,“ povedal P. Gajdoš.
V Sabinovskom okrese boli tiež podobné mrazy. „My sme mali psa tiež v koterci v búde, ale ráno sa mi zdalo, že má veľmi omrznuté labky, tak sme ho vzali do domu. Zdá sa mi, že sú to až príliš kruté mrazy,“ povedal nám Miroslav, ktorý chová poľovníckeho psa, ktorý je počas celého roku vonku.
Psom treba namastiť vankúšiky na labkách
Domáce psy reagujú na zimu podľa toho, ako dlho sú vonku počas celého roka. Vonkajší pes, ktorý má dobre izolované prístrešie, vydrží veľké teplotné rozdiely.
„Je však dobré, ak im vankúšiky na labkách budete natierať nejakou nechtíkovou masťou alebo obyčajnou indulonou. Toto im totiž často namŕza a môže dôjsť aj k omrzlinkám. Všetky krátkosrsté plemená sú rizikovou skupinou,“ informoval veterinár Miroslav Petrík z Prešova.
Treba obmedziť prechádzky
Zimu zle znášajú aj šteniatka, staršie i choré psy. „Ľudia by mali svojich psov venčiť oveľa kratšie ako zvyčajne. Netreba s nimi chodiť na prechádzky skoro ráno ani neskoro večer. Takže určite netreba experimentovať s dlhým pobytom na čerstvom vzduchu,“ uviedol M. Petrík.
„Odchyt túlavých psov robíme pravidelne, no na žiadneho zamrznutého sme zatiaľ nenatrafili,“ skonštatoval zástupca náčelníka Mestskej polície v Prešove Imrich Olejník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári