Neďaleko miesta, kde sa tento svätec zjavil chudobnej dedinčanke. Vtedy sa začala pútnická tradícia v tomto najväčšom pútnickom mieste gréckokatolíkov na Slovensku.
ĽUTINA. Relikvia je vystavená v kaplnke sv. Mikuláša postavenej v okolí baziliky Zosnutia Presvätej Bohorodičky.
V sobotu tam prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak slávnostne vystavil k verejnej úcte a posvätil olej vytekajúci z ostatkov najpopulárnejšieho svätca sv. Mikuláša.
Relikviár s ampulkou, v ktorej sa nachádza myro, teda vonná manna vytekajúca zo sarkofágu v bazilike v talianskom meste Bari, bude mať v Ľutine (okres Sabinov) svoje stále miesto.
„Človek sa až zachveje, keď si uvedomí, že sa dotýka zázraku. Tešíme sa, že trocha z tohto oleja môžeme mať. Veríme, že to prehĺbi vieru veriacich a všetkých tých, ktorí sem budú prichádzať,“ povedal J. Babjak. Pri manne je uložená aj druhostupňová relikvia a to kúsok rúcha sv. Mikuláša.
Výnimočné zjavenie aj vo svete
Mannu darovali Prešovskej archieparchii dominikáni z Ríma aj s certifikátom. Ten vraví o tom, že v zapečatenej ampulke sa skutočne nachádza vzácna relikvia, ktorá má slúžiť pre väčšiu oslavu Boha a na uctenie svätca. Zomrel okolo roku 334 v Myre, kde bol približne od roku 300 biskupom.
V byzantskom obrade sa vo väčšine chrámov jeho ikona nachádza v hlavnom rade na ikonostase. Pútnická tradícia v Ľutine sa začala práve zjaveniami sv. Mikuláša, čo je nielen na Slovensku, ale aj v širšom priestore výnimočné.
Prvýkrát sa zjavil 19. augusta 1851 chudobnej vdove Zuzane Fekete a hovoril jej o dôležitosti slávenia nedele a sviatkov. Zjavenia sa opakovali niekoľkokrát, a to aj v nasledujúcich dňoch. Dal jej ikonu Presvätej Bohorodičky, aby ju odovzdala miestnemu duchovnému otcovi. „Stalo sa tak až dvakrát. Prvý raz ju kňaz uzamkol na dva zámky a ona mu ju priniesla znova. Až vtedy jej kňaz uveril a dal na mieste postaviť kríž,“ uviedol vladyka Babjak.
„Zázračné udalosti boli pozorne preskúmané a pápež Pius IX. v roku 1855 vydal apoštolské breve o plnomocných odpustkoch pre toto pútnické miesto,“ informoval hovorca Gréckokatolíckeho arcibiskupského úradu v Prešove Ľubomír Petrík. Na mieste zjavenia svätca stojí kaplnka a vyviera z neho prameň vody.
Pútnické miesto zveľaďujú
V roku 1988 Ján Pavol II. povýšil miestny chrám na baziliku minor, ktorá bola v roku 2009 rozšírená o dve nové bočné lode. V roku 2010 bolo toto pútnické miesto duchovne zviazané s bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme, s čím je spojené ďalšie privilégium plnomocných odpustkov pre pútnikov v Ľutine.
O rok neskôr v Ľutine posvätili nové spovednice a dve nové kaplnky, aj s umeleckým reliéfom, ktorý bude budúcim generáciám pripomínať vernosť gréckokatolíckych biskupov, kňazov, rehoľníkov, rehoľníc a veriacich v utrpení počas komunizmu, ale aj vzkriesenie gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu v roku 1968.
Tiež otvorili a požehnali prvú časť miniskanzenu drevených gréckokatolíckych chrámov. Dovedna ich tam bude päťdesiat.
Manna sv. Mikuláša. Je vystavená v jeho kaplnke postavenej pri ľutinskej bazilike minor. Foto: tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári