Ak chcete, aby vám bolo teplo, nemyslite na zimu.
PREŠOV. O februári sa zvykne hovoriť, že je taký nepodarený, pretože sa často striedajú zákernosti počasia.
Potvrdzuje to aj meteorológ Peter Jurčovič: „Najprv je krutá zima, potom trošku teplejšie a hneď za tým silný mráz. Tento rok je február v tomto zmysle ukážkový.“
V mraze je takmer celý deň aj predavač charitného časopisu Dominik Ivánek z Kendíc. Ak chce vydržať zimu, dáva si na seba niekoľko vrstiev oblečenia.
„Ja si vždy dám nejaké tri vrstvy na nohy, dva páry ponožiek, radšej tenšie a tri vrstvy hore,“ vraví.
Najdôležitejšie je však podľa Ivánka na zimu nemyslieť: „Všetko je o psychike, to je taká koťuha. Nesnažím sa preto myslieť na to, že mrznem. Ale ak už neviem vydržať, idem sa zohriať do jednej predajne, kde sú mi priaznivo naklonení.“
Ako predavač je na ulici už sedem rokov a zatiaľ nemal žiadne zdravotné problémy, aj keď omrzliny pozná.
„Keď som žil na ulici, mával som aj omrzliny, vtedy som sa zohrieval alkoholom, teraz už iba teplý čaj alebo polievka,“ dodáva Ivánek.
Teploty sa budú striedať
Zima je po tieto dni krutá, priam sibírska, mali by sme si však na to zvyknúť. „Do konca tohto týždňa môžeme rátať so severákom, aj keď bude postupne slabnúť, v nedeľu by to už malo byť lepšie. Teploty sa budú zatiaľ stále pohybovať okolo -15 stupňov Celzia, ale skôr v noci. Cez deň -5 až -10 stupňov,“ informuje meteorológ Peter Jurčovič.
Budúci týždeň nám bude na pocit trošku teplejšie. „Tým, že namiesto severného bude fúkať západný vietor, malo by nám byť na pocit príjemnejšie. Teploty budú okolo nuly, v noci je však potrebné rátať s mrazmi,“ uvádza Jurčovič.
Neznamená to však definitívny ústup zimy. Do konca mesiaca sa to bude striedať. Bude teplejšie, ale hneď za tým silný mráz. Jurčovič preto radí: „Ak sa chcete zohriať, choďte do Dominikánskej republiky, najjednoduchšie je však mať vždy niekoho poruke, s kým sa dá zohriať.“
Ako postupovať pri podchladení
Najdôležitejšie je zohriať si telo horúcim nápojom, najlepšie osladeným čajom. Na omrzliny nepoužívať masti, ale sterilné a suché obväzy. l Pľuzgiere neprestrihávať, prekryť obväzom. Postihnutými končatinami podľa možností pohybovať, aby sa zvýšila teplota vplyvom práce svalov.Omrzliny neumývať v teplej vode, nerobí im dobre ani masáž snehom.
Obmedziť alkohol, ale piť veľa tekutín a ťažších jedál.
„Počas veľkých mrazov neodporúčame sa dlho zdržiavať vonku najmä starším ľuďom po sedemdesiatke, matky by nemali byť veľmi dlho na prechádzke s malými bábätkami a pozor by si mali dávať aj kardiaci. Tieto skupiny ľudí reagujú oveľa citlivejšie na silné mrazy a následky podchladenia môžu byť oveľa horšie ako u ostatných. Okrem toho seniori by mali v zime jesť viac tučných jedál,“ prízvukuje Rudolf Novotný, prednosta internej kliniky vo FNsP J. A. Reimana v Prešove.
via
"Babské" rady
Nohy zohreje horúci kúpeľ v lavóre so soľou. Pridať môžete aj lyžicu mletého ďumbiera a po pätnásťminútovom kúpeli sa prehreje celé telo.Na prekrvenie je vynikajúci aj čaj z listov ginka alebo ďumbierový čaj, aktivuje sa srdcovo-cievny systém a telo sa zohreje.
Vynikajúco funguje saunovanie, ktoré je vhodné nielen ako odbúravač stresu, ale aj na otužovanie.
„Mali sme jedného zákazníka, ktorý vravel, že odkedy chodí do sauny, nebýva chorý. Dôležité je však dodržať správny postup pri saunovaní. Mnohí robia chybu v tom, že na konci to urýchlia a rozpálení idú von. V tom prípade samozrejme ochorejú. Je správne po saune ešte relaxovať v oddychovej zóne, aby telo dostalo svoju teplotu a až potom ísť na vzduch,“ radí majiteľ wellness centra Igor Kuzemka.
via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári