Všetci hospitalizovaní pacienti v prešovskej nemocnici dostanú identifikačné náramky. Zvýši sa tak ich bezpečnosť. Pacienti so závažnými ochoreniami budú farebne odlíšení. Pred operáciou lekár potvrdí overenie identifikácie pacienta a všetkých ostatných údajov potrebných k zákroku. Náramky uľahčia prácu aj zdravotným sestrám.
PREŠOV. Okolo 45-tisíc pacientov ročne hospitalizujú v prešovskej fakultnej nemocnici. Zavedením identifikačných náramkov sa zvýši ich bezpečnosť. Eliminuje sa možná zámena či strata pacienta v areáli nemocnice.
Ako prví na Slovensku v prešovskej nemocnici zaviedli pre všetkých hospitalizovaných farebne odlíšené identifikačné náramky.
Bielou sú označení bežní pacienti, žltou pacienti s hepatitídou, oranžovou alergici, tmavomodrou cukrovkári a fialovou pacienti s rizikom pádu. Pri kombinácii závažných ochorení je možné náramok doplniť farebnými klipsami.
Na každom náramku je meno a priezvisko, rok narodenia, dominantná diagnóza pacienta a oddelenie hospitalizácie. Doplniť je možné aj krvnú skupinu či iný závažný údaj. Majú slúžiť k jednoduchému rozlíšeniu pacienta, zvýšiť jeho bezpečnosť a eliminovať jeho zámenu.
Pomôcť majú aj zdravotným sestrám pri ich práci. „Podľa farby vieme zistiť, čoho sa vyvarovať a ako postupovať. Uľahčí nám to prácu,“ povedala nám pôrodná asistentka Mária Varechová.
Náramky pomôžu aj starším pacientom, ktorí sa dokážu vo veľkom areáli zatúlať. Údaje na náramku sa nedajú zmyť, pacienti sa v nich môže bez problémov sprchovať. Dať z ruky dole sa dajú iba po prestrihnutí.
Zámena na pôrodnici už nebude možná
Na pôrodnici sú označované matky a novorodenci farbou podľa pohlavia dieťaťa. Náramky pre ne sa vyrábajú ako sada pre matku a dieťa a od výroby sú označené jedinečným kódom, ktorý sa nedá zameniť. Ich používaním sa zabráni zámene detí.
„Mojej mame na izbu na dojčenie dvakrát priniesli namiesto mňa iné dieťa. Boli sme tam dve novorodeniatka s rovnakým priezviskom,“ uviedla Viera z Kapušian.
„Je to dobrá vec, aby sa nezamenili bábätká,“ povedala nám 25-ročná Jana Marušáková, mamička sedemdňovej Sašky.
K zavedeniu náramkov pristúpili po smrti pacienta
Nápad so zavedením identifikačných náramkov vedenie dostalo po konkrétnom prípade, kedy hospitalizovaný pacient odišiel z oddelenia do parku a na lavičke zomrel. Mali problém so zistením jeho totožnosti.
„Ich používaním chceme minimalizovať potenciálne riziká,“ uviedol námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť Slavomír Straka. Ďalšou vymoženosťou je zavedenie verifikačného protokolu, ktorý sa týka pacientov pred operáciou.
Operatér aj anestéziológ pred zákrokom svojimi podpismi na vyplnenom formulári potvrdia, že si overili totožnosť pacienta, indikáciu k operácii, typ a podrobnosti operácie.
Foto: Ingrid Timková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári