Významné európske regionálne centrum, ktoré efektívne využíva ľudské, prírodné a energetické zdroje. Centrum progresívneho vzdelávania, atraktívne pre investorov, rozvíjajúcich inovácie a produkciu s vyššou pridanou hodnotou. Aká je realita?
PREŠOV. Spomínaná vízia je zakotvená v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR) mesta Prešov 2008 - 2013. Ide o strategický dokument schválený mestským zastupiteľstvom, pričom dnes je zjavné, že väčšina jeho cieľov sa do budúceho roka naplniť nestihne.
Mesto si v PHSR vytýčilo viacero cieľov. Niektoré z nich ostali iba na papieri. Z programu vyberáme niektoré, ktoré mali najneskôr v budúcom roku finišovať.
Bazén
Večná a nekonečná téma v Prešove - výstava plaveckého bazéna, nemohla obísť ani PHSR. V návrhu na jeho aktualizáciu sa však už spomína dátum 2015 a viac. Podľa pôvodného plánu malo byť známe rozhodnutie o výstavbe bazéna a realizácia projektu. Zatiaľ sa nekoná.
Posledné správy zo samosprávy hovoria o tom, že do úvahy prichádza vybudovanie plaveckého centra vedľa chystaného aquaparku na Delni.
Malo by ísť o združenú investíciu súkromného investora, mesta, Prešovského samosprávneho kraja a Prešovskej univerzity, ktorá môže dosiahnuť výšku nákladov 5 miliónov eur.
Pre rok 2012 je však diskusia k tejto otázke uzavretá, obnovia ju najskôr o rok. Pred uvedeným rokom 2015 teda plavecký bazén určite nebude.
Infraštruktúra
Mesto malo zabezpečiť podľa PHSR vybudovanie vnútorného okruhu. Rozšíriť nové spoje MHD, najmä do okrajových častí. Realitou je, že bola otvorená rozostavaná Okružná ulica. Ďalšie veci sa nepohli.
Spojov MHD nepribudlo, naopak. Dopravný podnik musel zoškrtať grafikon a zvýšiť cenu zľavnených lístkov. Projekt zvýšenia využitia verejnej dopravy sa nedostal ani na papier.
Vytýčené rekonštrukcie komunikácií postupujú len pomaly, ak vôbec. Pozitívne sú zmeny v rámci elektronickej infraštruktúry (e-government). Pomaly sa buduje aj cyklodopravná sieť.
Investície s vysokou pridanou hodnotou
Investori sa zatiaľ do Prešova nehrnú, aj z dôvodu neskorého spustenia priemyselného parku IPZ Záborské. Pozitívom je príchod amerického Honeywellu, či príde aj ThyssenKrupp je otázne.
Posledné správy hovoria o tom, že sa tento oceliarsky koncern predsa len rozhodol pre investovanie na Slovensku, nie je však isté, či práve v IPZ.
Podnikateľské prostredie
Mesto si dalo za cieľ poskytovať inštitucionálnu podporu existujúcim aj novým podnikom a vytvárať pozitívne podnikateľské prostredie.
Manuál pre investorov a podporu podnikania zatiaľ nie je na svete. Samospráva veľa možností podporiť podnikateľské prostredie nemá. Tak aspoň niekoľko čísel. Počet obyvateľov klesol pod 90-tisíc.
Nezamestnanosť v meste bola koncom minulého roka 18,72 percenta, celoslovenský priemer bol zhruba pätnásť percent. V kraji narástol počet právnických osôb.
Podnikov zameraných na tvorbu zisku bolo vlani v kraji takmer štrnásťtisíc, čo je o 7,4 percenta viac ako v roku 2010. Takmer tretina z nich bola registrovaná v okrese Prešov. Výrazne sa zabrzdilo budovanie nových obchodných centier.
Bývanie
Regenerácia sídlisk postupne pokračuje, zvyšuje sa hustota zateplených bytoviek. Novostavby však stagnujú, viaceré projekty sa nerealizovali.
Podľa odborníkov je ich predaj pozvoľný, pretože cieľová skupina kupcov je obmedzená vzhľadom na ceny jednotlivých bytov.
Názory
Poslanci si dali predložiť opravený plán
Aktualizovaný Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Prešov 2008 - 2012 poslanci stopli. Požiadali o jeho prepracovanie a opätovné predloženie do apríla tohto roku. Aké boli argumenty predstaviteľov samosprávy a ich komentáre k PHSR?
Stanislav Kahanec (KDH): „Treba zreálniť veci, aby zodpovedali možnostiam mesta. Sú tu zahrnuté návrhy dané s dobrými úmyslami, ale PHSR by mal zohľadniť realitu, v ktorej žijeme.“
Vasiľ Janko (SDKÚ-DS): „Prihováram sa za to, aby sa to zreálnilo a nedávalo do snov. Príkladom je centrálny mestský park. Žiaľ, nevypočuli ste ma, keď boli peniaze a možnosti, teraz vykúpiť pozemky na tento park by bolo v rovine sna.“
Richard Drutarovský (SaS): „Je dobré, ak dôjde k širokej dohode, nielen na úrovni zastupiteľstva. Mrzí ma však, ako málo ľudí a subjektov sa zúčastnilo aktualizácie PHSR.“
Rudolf Dupkala ml. (nez., klub Smeru): „PHSR je základný dokument, ktorý mesto musí mať. Všetci by k nemu mali vystupovať s vážnosťou.“
Alexander Ernst (Smer-SD): „Sú dva základné dokumenty mesta. Rozpočet a PHSR. Má to byť strategický a rozvojový dokument. Ako má mať seriózny výstup a zhodnotenie, keď je tento materiál prakticky neodkontrolovateľný?“
Andrea Turčanová (KDH): „Je to záväzný dokument, ktorý je základom každého mesta. Urobili sme z toho kopu papiera bez výpovednej hodnoty, preto to vyzerá, ako vyzerá.“
Primátor Pavel Hagyari (nez.): „Prekvapuje ma kritika, keďže mestská rada vyjadrila súhlas s týmto materiálom. Je pravda, že nie je ideálny, nie je dobrý a strategická komisia už avizovala, že treba nový materiál, aktualizovaný na súčasnú ekonomickú situáciu na Slovensku. K tomu sa prikláňam.“
frk
Anketa
Akým smerom sa uberá Prešov?
Pýtali sme sa ľudí, či sa mesto Prešov podľa nich pohlo vpred, alebo prešľapuje na mieste. Aj na to, aké kroky by malo vedenie mesta v súčasnosti podniknúť a na čo sa sústrediť.
Martin Príhoda, 37 rokov, Prešov: „Ťažko mi je teraz súdiť. Mesto sa určite pohlo ďalej, je tu veľa zmien, ktoré sa udiali a sú takým krokom vpred. Napríklad obchvat, čiže Okružná ulica. Každý v Prešove hovorí, že tu chýba kryté kúpalisko, ale neviem, z môjho pohľadu by som skôr privítal dostať viac kultúry do mesta, nielen na určité obdobia, ako trebárs počas sviatkov.“
Simona Šimčáková, 20, a Petra Onofrejová, 21, Prešov: „Prešov stagnuje, nie je tu veľa možností pre mladých. Chýba skejtpark, športoviská, na Delni stavajú bazén už roky a stále nič. Už by to mohli dokončiť. Cesty sú takisto problematické, nedá sa poriadne jazdiť, akurát tak chytíme defekt. Kompetentní by sa mali zamerať na športoviská, bazén a cesty.“
Vladimír Horvát, 60, Prešov: „Prioritou je školstvo a zdravotníctvo. Už dávno bol sľubovaný plavecký bazén. Mal byť pri zimnom štadióne, bola tak jeho kostra, ale tehly sa dávno rozobrali a nie je z neho nič. Ostal v rovine sľubov. Načo by sa mali radní zamerať? Na Kolmanovu záhradu. Je v dezolátnom stave, chodia tam všelijaké asociálne živly. Mrzí ma, že je to najmä mládež.“
Michal Frank
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári