Vojenský historický ústav (VHÚ) na to z rozpočtu vyčlenil 55-tisíc eur. S obnovou sa má začať už v letných mesiacoch.
VYŠNÝ KOMÁRNIK. Dominantný Pamätník Československého armádneho zboru bol postavený v roku 1949 podľa návrhu architekta Jozefa Grusa.
Svojím tvarom symbolicky znázorňuje postup oslobodzovacích vojsk v Duklianskom priesmyku. Od roku 1961 je pamätník národnou kultúrnou pamiatkou. V jeho blízkosti leží vojnový cintorín.
Dvadsaťosemmetrový pylón vyžaduje rekonštrukciu. „Prieskum v roku 2009 a statické posudky nám ukázali, že sa do toho musíme pustiť. Možnosti ministerstva obrany sú obmedzené, ale v tomto roku nám na to rezort obrany vyčlenil financie vo výške 55–tisíc eur,“ informoval riaditeľ VHÚ Bratislava Miloslav Čaplovič.
Problémom sú podľa neho praskliny obvodových múrov, zvetrané oblasti, ale aj zatečené podložie pamätníka.
„Plánujeme to robiť v letnej sezóne, kedy budú vhodné podmienky. Došlo by aj na revitalizáciu cintorína a náletových drevín. Budú tam určité obmedzenia, ktoré ale dovolia návštevníkom pozrieť si cintorín v okolí pamätníka,“ povedal Čaplovič.
Viac fotografií z Dukly Pozrite si fotogalériu >>
Dukla, brána do pekla Prečítajte si reportáž >>
Plánujú výmenu štátneho znaku
Jedným z plánov vedenia VHÚ je aj zmena československého štátneho znaku , ktorý je umiestnený na pamätníku.
„Chceme sa vrátiť k pôvodnému znaku s českým levom a slovenským dvojkrížom. Pod týmto znakom reálne bojovali naši vojaci v zahraničnom a domácom odboji,“ uviedol riaditeľ VHÚ.
V ďalšom roku chce VHÚ pokračovať rekonštrukciou Pamätníka sovietskej armády vo Svidníku. Na obnovu čaká aj pomník prieskumnej jednotky „Míľnik“ a pamätník generála Jaroslava Vedrala-Sázavského vo Vyšnom Komárniku.
Do vyhliadkovej veže chcú premiestniť lietadlo
Bezmála 50-metrová vyhliadková veža vo Vyšnom Komárniku je vyhľadávaná vďaka architektonickému vzhľadu a možnosti vidieť duklianske bojisko ako na dlani.
Denne ju počas polročnej sezóny, ktorá sa začína v máji a končí v októbri, navštívi zhruba sto návštevníkov. V minulom roku sa vo veži predalo vyše desaťtisíc vstupeniek.
„Po sprístupnení v roku 1974 to bola technológiou jedna z najmodernejších stavieb. Je z nej vidieť široký priestor slovenského a poľského územia a silueta duklianskeho bojiska,“ hovorí vedúci múzejného oddelenia VHÚ vo Svidníku Vladimír Hospodár.
Na veži bude v tomto roku sprístupnená dolná terasa. „Návštevníci si okrem hornej kupoly, kde boli inštalované nové mapy, môžu pozrieť prírodnú scenériu aj z iného priestoru. Výzvou pre nasledujúce roky je pre nás premiestnenie lietadla Avia-B33. Umiestnením vo vyhliadkovej veži chceme tento unikát zachrániť pre budúce generácie,“ dodal M. Čaplovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári