Snooker patrí i na Slovensku medzi divácky atraktívne športy na televíznych obrazovkách. Svedčia o tom pravidelné priame prenosy na športových kanáloch. Reálne sa však tejto hre venuje málo ľudí. Prečo je to tak? Aj o tom sme hovorili s Miroslavom Hrubčom z prešovského Freeball Snooker Clubu.
PREŠOV. Snooker zaujal Miroslava Hrubča v čase, keď na Slovensko prišli satelity a najznámejšia medzinárodná športová stanica začala vysielať prenosy. Ešte s anglickým komentárom.
„Z toho pozerania som sa naučil pravidlá. Na štyridsiatku som dostal sadu gúľ s tágom a pár rokov ležali pohodené. Potom ma niečo tak chytilo a začal som chodiť hrávať na jeden väčší stôl. Nebol to ešte originálny dvanásťstopový, ale deviatkový, no zdalo sa, že je záujem ľudí a nájde sa dosť hráčov, ktorí by sa tomu venovali,“ povedal Miroslav Hrubčo.
Stolov postupne pribúda
Po tejto skúsenosti zriadil pred štyrmi rokmi v Prešove miestnosť, kde sa dá hrať snooker.
Sú v nej dva originálne stoly. Práve ich veľkosť je problémom, prečo sa tento šport len pomaly udomácňuje v slovenských reáliách. Taký stôl meria štyri metre, na šírku bezmála dva metre a potrebuje aj priestor okolo.
„Je ich málo, ale postupne pribúdajú. Ešte pred tromi rokmi by som ich spočítal na prstoch jednej ruky,“ povedal o stoloch šéf tímu Freeball Snooker Club, ktorý pravidelne organizuje aj turnaje.
A sám, so spoluhráčmi, chodieva aj na ďalšie podujatia.
„Chodili sme do Bratislavy, kým fungovala slovenská liga. Tohto roku to vyzerá, že ju nespustíme, lebo končí klub v Bratislave. Hrávalo sa v troch mestách - Prešov, Bratislava, Trenčín - systémom každý s každým. Vyvrcholením každého kola bol turnaj v Bratislave,“ vysvetlil.
Učil ho Kejla
Miroslav Hrubčo sa zúčastnil aj dvoch kempov Snooker Academy, ktorú zorganizovali v Čechách. Jej zakladateľa a lektora Tomáša Kejlu, známeho aj ako televízneho komentára tohto športu, pozval aj na kemp v Prešove.
Veľkých turnajov sa Hrubčo zúčastnil len ako divák. Najväčším zážitkom bol Masters v Londýne.
„Moji obľúbenci sú John Higgins, Mark Williams, a samozrejme Stephen Hendry. Práve keď bola jeho éra, naučil som sa pravidlá a začal pozerať snooker,“ povedal o Hendrym, ktorý je podobnou legendou ako Björndalen v biatlone. Dodnes sa pohybuje v širšej špičke, teraz po dlhých rokoch vypadol z prvej šestnástky.
Nejde len o gule
Snooker na jednej strane sleduje v televízii mnoho ľudí, na druhej strane je to organizačne i finančne náročný šport. Akú má teda na Slovensku perspektívu?
„Na snooker treba ľudí, ktorí sú preň zapálení, majú obrovskú dávku trpezlivosti a venujú sa mu. Je dosť ťažké naučiť sa, v týchto podmienkach, kde nemá tradíciu,“ prezradil 48-ročný hráč, ktorý sa inému športu profesionálne nevenoval.
Najväčšiu tradíciu má snooker podľa jeho slov na Britských ostrovoch. Ako zažil na vlastnej koži, v krčmách v menších mestečkách sú stoly, na ktorých pravidelne hrajú ľudia aj v dôchodkovom veku.
Na Slovensku sa ujal skôr biliard, na ktorý stačí menší stôl. Aj na turnajoch zvyknú bodovať hráči, ktorí si odskočili z tejto disciplíny.
„Niektorí tomu hovoria šport, ale najväčší zanietenci vravia, že skôr ako o šport ide o kráľovskú hru. Nie je to len o potápaní gúľ, o naháňaní bodov, ale o etike, o správaní hráčov. Je to hra džentlmenov,“ opísal snooker Miroslav Hrubčo.
Dodal, že je to aj fyzicky namáhavé: „Keď chodíte 4-5 hodín okolo stola, stále sa zohýbate, nakláňate, sadáte, vstávate, po tých hodinách má človek dosť...“

Začína sa nová séria
Nová séria pravidelných turnajov v Prešove Lineas Snooker Cup, ktorá o rok vyvrcholí pozvánkovým Masters turnajom, sa začne na budúci víkend (25. - 26. 2.).
Organizuje ju Freeball Snooker Club vo svojich priestoroch, v dvojmesačných intervaloch.
Ide o dlhodobú súťaž, ktorá bude prebiehať počas celého roka. Výsledky z jednotlivých turnajov sa započítavajú do celkového hodnotenia série a priebežné poradie bude slúžiť pre nasadzovanie do ďalších turnajov.
Lineas Snooker Cup 1 sa začne v sobotu 25. 2. o 9. hod., registrácia hráčov je do 22. februára.
Hrá sa systémom základných skupín (podľa počtu prihlásených) a následným play-off do štvrťfinále. Predpísané oblečenie je dress code “B” (tmavé spoločenské nohavice bez našitých vreciek, jednofarebná košeľa, polokošeľa alebo tričko s golierom).
Bude sa hrať podľa pravidiel WPBSA s obmedzením na max. 2 opakovania po 'foul and miss'. Ak je rozdiel možných bodov na stole väčší ako 3 jednoduché snookre, frame končí v prospech vedúceho hráča.
Bodovanie do rebríčka: 1. miesto: 100 bodov, 2. miesto: 80 b, 3. miesto: 60 b, 4. miesto: 40 b, QF: 20 b, last 16: 10 b, last 32: 5 b.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári