Dvadsiatkové mrazy umožnili všetkým korčuliarom užiť si tento druh zimného športu v podstate všade, kde sa dá.
PREŠOV. Na zamrznutých riekach v dedinách sa niekedy korčuľovalo bežne. Spomína si na to aj František Javorský z Prešova.
„Ja som vyrastal na dedine a ako chlapci sme nemali veľa možností chodiť niekde na nejaký zimný štadión korčuľovať sa. Keď sme videli, že je už dobrý ľad na našom potoku, obuli sme si korčule, vzali hokejky a išlo sa na to. Aj keď mamy mali z toho trochu nervy, báli sa o nás.“
Korčuľovanie na rieke si vyskúšala aj Veronika z Kapušian: „Väčšinou chodíme do mesta, u nás sa dá aj v parku. Ale keďže bývam tu blízko, tak som si povedala, že skúsim. Je to dobré zamrznuté.“
Poriadny mráz umožnil vytvoriť ľadovú plochu napríklad aj na kurtoch pri Centrále v Prešove: „Boli sme si tam nedávno zahrať hokej. Teší ma to, bývam tu za rohom, takže takáto možnosť je fajn,“ priznal sa nám Peter Marcinko z Prešova.
Dôležitá je hrúbka ľadu
Korčuľovanie na zamrznutých prírodných vodných plochách so sebou prináša aj riziká. Rozhodujúca je hrúbka ľadovej vrstvy, množstvo vody respektíve terén pod samotným ľadom.
„Ako bezpečná hrúbka ľadovej vrstvy sa uvádza 10 centimetrov, ľad však môže byť na niektorých miestach oslabený. Pokiaľ je pod ním dostatočné množstvo vody o ktorú sa 'opiera', môže tak záťaž korčuliarov roznášať na väčšiu plochu. Ak však bude pod povrchom ľadu napríklad kameň, tak v tomto mieste je zvýšené riziko, že ľadová vrstva povolí a dôjde k narušeniu jej celistvosti a v konečnom dôsledku aj k preboreniu korčuliara,“ upozorňuje Peter Kovalík z KR HaZZ v Prešove.
Rovnaký princíp, no rozdielne riziko hrozí na pohyblivých vodných plochách - rieky, potoky, rybníky, keď na telo korčuliara pôsobí prúd tečúcej vody, hĺbka vody je tam omnoho väčšia.
Najčerstvejším rizikom, ako už upozornili vodohospodári, je zvýšené vypúšťanie vody z vodných nádrží, následkom čoho vzniká medzi ľadom a vodnou hladinou medzera. Táto medzera má za následok zníženie pevnosti ľadu.
Korčuľovanie na riekach či priehradách je vždy na vlastné riziko. „Treba len zvážiť mieru rizika a toho, čo korčuľovanie a pobyt v prírode so sebou prináša. Vyberať si podľa možností priestor, ktorý poznáte aj z 'nezamrznutej ' doby a byť pripravený na správnu reakciu, ak sa zábava zmení na boj o vlastné zdravie, ba niekedy aj o život,“ podčiarkuje Kovalík.
Hasičský zbor v Prešovskom kraji neeviduje žiadny prípad, kedy vyťahovali človeka zo zamrznutej vodnej plochy.
Zistili sme
V dedinách sa teraz korčuľuje všade
V obci Lada sa dá korčuľovať na multifunkčnom ihrisku. „Je otvorené denne od rána až do desiatej večer, deti to teraz veľmi využívajú, hlavne tí starší, ktorí chodia hrať hokej. Cez víkend máme aj turnaj. Tí menší chodia viac na potok. Je dobre zamrznutý, takže tam,“ povedal starosta Lady Milan Hudák (ĽS-HZDS).
V Lipníkoch sa podľa slov starostu Jozefa Plančára (nez.) deti korčuľujú na miestnom potoku Ladianka.
V Kapušanoch je niekoľko možností. Miestni sa môžu korčuľovať na ihrisku v parku aj na miestnom potoku a na rieke Sekčov.
V Tulčíku sa korčuľuje na Sekčove.
V Okružnej majú možnosť využívať asfaltové basketbalové ihrisko. „Je to pekne zamrznuté, urobil sa tam ľad a deti sa tam chodia rady korčuľovať. Poniektorí, predpokladám, zájdu aj na potok, ale viac využívajú ihrisko,“ uviedol Pavol Lackanič (nez.) starosta obce.
Vo Fulianke majú korčuliari k dispozícii rieku Sekčov a tiež ihrisko. „Chodievajú na ihrisko, ktoré teraz cez zimu slúži práve na tento účel,“ informoval starosta Miroslav Leško (Smer).
via
Autor: via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári