Tie vo svojom prirodzenom prostredí robia staviteľskú prácu bez projektu a nároku na honorár.
BREZNICA. Bobor vodný sa v okolí Breznice objavil len pre pár rokmi. Podľa starostu Breznice Slavomíra Brendzu (SDKÚ-DS) je populáciu bobrov a počet ich hrádzí problém spočítať.
„Niektoré hrádze sú menšie, niektoré väčšie a budujú ich stále. V minulosti sme tu bobry vôbec nemali. Objavili sme ich pred pár rokmi pri Ondave, ale najmä pri rieke Brusnička. Množstvo bobrích rodín a hrádzok je možné nájsť až hore do Soľníka. Znamená to asi to, že sa nám čistí voda a príroda a vracajú sa sem pôvodné zvieratá,“ hovorí S. Brendza.
Obec bojuje proti následkom povodní budovaním hrádzí na zachytávanie nárazovej vody a bahna. Obyvatelia so záujmom sledujú okolie blízkeho potoka a prácu zvieracieho staviteľa. Množstvo hrádzí si bobry postavili v priebehu posledného polroka. To, či im situáciu neskomplikujú, nateraz nevedia.
„Som zvedavý, čo s týmito hrádzami spraví na jar prívalová voda. Z literatúry vieme, že bobor stavia veľmi pevné konštrukcie. Aj v našich podmienkach sú unikátne a vysoké aj meter a pol. Na Brusničke je to viac ako päť väčších bobrích hrádzi. Snažíme sa ich populáciu sledovať a nerušiť ich,“ povedal vodný majster Juraj Potoma.
Lukáč: Bobry to vedia a robia to zadarmo
Náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraj Lukáč pozoruje expanziu bobrov na severovýchode Slovenska už niekoľko rokov. Dôvod ich expanzie cez poľské hranice si nevie vysvetliť. Prítomnosť bobra v našich lesoch je podľa neho veľmi užitočná.
„Bobry plnia presne tú funkciu, ktorú za ťažké peniaze robia ľudia z protipovodňového programu vlády. Stavajú typ malých priehradiek na horných tokoch horských potokov. Spomaľujú tým odtok vody pri povodňových zrážkach, to naša krajina potrebuje,“ vysvetlil J. Lukáč.
Na Slovensku je bobor zákonom chránený druh živočícha. Jeho usilovná práca môže v niektorých prípadoch priniesť komplikácie.
„Väčšinou bobrie hrádze neprekážajú. Môžu ich však postaviť spôsobom, že zalejú nejakú cestu či objekt, ale dá sa to jednoducho riešiť. V prípade plánovaného strhnutia hrádze je potrebné žiadať o výnimku úrad životného prostredia. Väčšinou sú ale obavy z bobra neopodstatnené. Zadržiavanie vody v povodí je významná vec, bobry to vedia a robia to zadarmo,“ uviedol Lukáč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári