V dobrovoľnom nemocenskom poistení nastala od februára jedna zásadná zmena, a síce, že tí, ktorí sa chcú dať takto poistiť, musia si zaplatiť celý balík poistenia. Už z minulosti je totiž známe, že mnohí ľudia túto možnosť poistenia zneužívali, aj keď v podstate nerobili nič nezákonné. V rámci štatistík z troch možností dobrovoľného poistenia jednoznačne viedlo nemocenské.
PREŠOV. „U nás bolo ku koncu decembra minulého roka dobrovoľne nemocensky poistených viac ako 9-tisíc ľudí, dôchodkové využilo 538 poistencov a poistenie v nezamestnanosti 1 807 ľudí. Teraz v januári to bolo doslova šialenstvo, ľudia chceli ešte využiť možnosť mať iba dobrovoľné nemocenské poistenie a nie platiť si celý balík ako je to už po novom,“ hovorí Ján Baloga, riaditeľ Sociálnej poisťovne Prešov
Aj v rámci prešovskej pobočky Sociálnej poisťovne bolo zistených niekoľko prípadov zneužívania poberania nemocenskej dávky.
Potvrdil to aj riaditeľ pobočky Ján Baloga: „Mnohí ľudia si takýmto spôsobom chcú finančne prilepšiť. Ide o dve skupiny poistencov. Prvá skupina ľudí je tá, ktorá si takýmto spôsobom rieši svoju životnú situáciu. Napríklad dostane výpoveď v práci, tak sa okamžite hodí na maródku. No a potom sú tu tí, ktorí na to idú cielene. Dopredu si vypočítajú, koľko do toho systému vložia a chcú tie peniaze späť. Ide o čistú kalkuláciu.“
Dokázať podvod je ťažké
Zabrániť takémuto zneužívaniu nemocenských dávok sa dá iba náhodnými kontrolami pacientov. Dokázať podvod je však v tomto prípade často veľmi ťažké.
„Aj keď máme podozrenie, že ide o simulanta, je to ťažké dokázať to. Kontroly sú síce náhodné, ale aj keď naše tajomníčky nenájdu pacienta doma, na druhý deň príde s potvrdením od lekára, že bol na nejakom vyšetrení,“ podčiarkuje Baloga.
O pacientoch – simulantoch sa v poisťovni častokrát dozvedia prostredníctvom anonymných „udaní“.
„Veľmi často sa stáva, že nám príde nejaký list – tip, kam máme ísť na kontrolu, ozývajú sa aj samotní zamestnávatelia, ak sa im niečo nezdá, aby sme to preverili,“ podotýka.
O dĺžke maródky má rozhodujúce slovo vždy ošetrujúci lekár. „Predtým to bolo tak, že zastaviť maródku mohol aj náš posudkový doktor, teraz o tom rozhoduje už iba ošetrujúci,“ dodáva Baloga.
Autor: via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári