Mária Šárossyová (37) z Prešova má dve zdravotne ťažko postihnuté deti. Hľadala pre ne zariadenie, ktoré by spĺňalo jej požiadavky. Keďže také nenašla, založila v Prešove denné centrum Svetielko. Dnes ho navštevujú dokonca aj rodičia s deťmi z Košíc a centrum chystá ďalšie rozširovanie.
PREŠOV. Päťročná Zorka je ťažko zdravotne postihnutá. Nechodí, trpí praktickou slepotou a má i mentálny postih.
„Vie už trochu tvoriť vety, hovorí mama, tata, ukázať čo ju bolí. To je podľa mňa veľký úspech,“ hovorí jej mama Mária Šárossyová, šéfka denného centra Svetielko, ktoré prevádzkuje občianske združenie Viera - Nádej - Láska.
Zorkin jedenásťročný brat Branko je na tom ešte horšie. Je nevidiaci, plienkovaný, nerozprávajúci. V centre, ktoré vedie jeho mamina, sa však cíti dobre. Podobne ako iné deti.
Dochádzajú z Košíc
Z Košíc do Prešova denne dochádza Katarína Macková (31) s dvoma deťmi. Staršia Dominika bude mať dvanásť, mladšia Bianca štyri roky.
Až keď sa mladšia dcéra narodila, rodičia sa dozvedeli, že sú prenášačmi syndrómu tzv. pontocerebellárnej hypoplázie a ich šanca na zdravé dieťa je 75 percent. Už bolo neskoro. No deťom sa venujú naplno.
„Kým nebolo Svetielko, chodila k nám opatrovateľka. Dominika mala nejaký program, Bianca mala iný. Zobrala som jednu dcéru jednu a išla som s ňou na rehabilitáciu, opatrovateľka zatiaľ bola s druhým dieťaťom doma. Je to finančne náročné a takýmto spôsobom som sa mohla uštvať,“ vraví mladá mamička.
Pochvaľuje si, že v Svetielku má všetko pod jednou strechou a vie deťom vytvoriť program na mieru.
Absolvujú napríklad rehabilitáciu, masáž, dýchanie cez kyslíkový prístroj, špeciálnu pedagogiku, zrakovú terapiu. „Sú tu úžasné opatrovateľky i terapeutky,“ dodáva.
Treba trpezlivosť a lásku
„S deťmi sa nám pracuje veľmi dobre. Sú naozaj šikovné, v rámci svojich možností sa snažia,“ vraví asistentka Ľudmila Kašprišinová, ktorá sa deťom venuje denne. Práca je to náročná pre ňu i pre deti, ale robí ju rada: „Tie deti potrebujú veľmi veľa trpezlivosti a veľa lásky.“
Svetielko sa venuje ťažko postihnutým deťom, s viacerými druhmi postihov. Funguje na dennej báze.
„Rodič k nám príde s dieťaťom. Objedná si preňho terapie a popoludní príde, odkontroluje si, ako mu to išlo a vezme si dieťa domov,“ vysvetľuje šéfka centra M. Šárossyová.
V súčasnosti majú dvanásť stálych klientov, niektorých denne, iní chodia napríklad dvakrát týždenne. Piatich stálych pracovníkov dopĺňajú štyria odborníci: špeciálny pedagóg, fyzioterapeut, masérka a logopedička.
Prevádzkovatelia sa snažia, aby centrum, fungujúce najmä z grantov, napredovalo. Najnovšie získali šesťtisíc eur prostredníctvom systému Ľudia ľuďom, na nákup zdravotníckych pomôcok a dovybavenie telocvične a zrakovej terapeutickej miestnosti. Chcú kúpiť špeciálny stroj, ktorý bicykluje s deťmi za pomoci elektromotra.
Ďalším plánom je sťahovanie sa do nových priestorov. Po rekonštrukcii by sa v decembri mohli premiestniť do jedného z pavilónov na Materskej škole Važeckej v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári