Toľko má práve dnes 22. februára bardejovský futbal – kráľ hier, bez ktorého si je len ťažko možno predstaviť život moderného človeka.
BARDEJOV. Futbal v Bardejove začal písať svoju históriu v roku 1922. V tomto čase malo mesto vyše šesťtisíc obyvateľov. Začali ho hrať nadšenci na uličných „plackoch“ neorganizovane, ako občianske združenia – napríklad Orol a Makabi.
Nadšenie študentov a vojakov miestnej vojenskej posádky dalo podnet k založeniu mestského futbalového klubu s názvom BSC Bardejov. Bolo to 12. 2. 1922. Jeho prvým predsedom sa stal Július Grofčík.
Odvtedy bardejovský futbal prešiel zložitou vývojovou cestou od BSC, až po súčasný Partizán. Okrem toho na území mesta pôsobili aj iné kluby (1937 – ŠK Dlhá Lúka, 1958 – TJ Slovan Bardejov, 1962 – TJ Družstevník Bardejovská Nová Ves, 1969 – TJ Slávia ODPaM Bardejov, 1996 – 2. FC Bardejov, 2000 – 1. Old Boys Bardejov).
Historicky prvú jedenástku BSC tvorili hráči (1922): Kukľa, Pšenička, Potragai, Novoveský, Pakh, Zachar, Molnár, Hučko, Rozsípal, Dlouhý a Straka. BSC odohral prvé oficiálne futbalové stretnutie na svojom ihrisku 18. júna 1922 s prešovským ETVE s výsledkom 1:4.
Významné medzníky
Za obdobie 90 rokov dosiahol bardejovský futbal veľa cenných úspechov a významných medzníkov: V roku 1948 postup do Vsl divízie, v roku 1959 postup do celoslovenskej súťaže „F“, v roku 1961 postup do II. celoslovenskej ligy, v roku 1969 postup do II. celoštátnej Čs. ligy, v roku 1992 postup do I. SNL, v roku 1994 postup do I. ligy pod vedením trénera Jozefa Bubenka a asistentov Pašiaka a Bocku. O postup do I. celoslovenskej ligy sa pričinili hráči: Kováč, Futej, J. Lukáč, Berežný, Stano Varga (neskôr kapitán reprez. družstva Slovenska a hráč slávneho Celticu Glasgow), Hrivňák, Horochonič, Ľalík, Ľ. Lukáč, Š. Jacko, Zelinský, Jurčák, Danielis, Onderišin, Štúň, Tkáč, Vilím a Kramár. Postupne prichádzali posily: Urblík, Chrenko, Šuchančok, Pisár, Čobej, Knoflíček, I. Daňko, Desiatník, Šoltys.
BSC Jas odohral v prvoligovej spoločnosti päť ročníkov a dosiahol umiestnenie 1994/95 - 7. miesto, 1995/96 - 6., 1996/97 7., 1997/98 - 14. a 1998/99 - 16., keď vypadol z I. ligy do II. ligy.
Prišiel hlboký pád
Začalo sa obdobie postupného výkonnostného poklesu, doslova až k hlbokému pádu do spoločnosti Žakaroviec, Nižnej Myšle či Veľkej Idy...
Výrazne sa pod tento pád podpísalo vedenie SFZ s experimentom reorganizácie súťaží v ročníku 2000 - 2001, keď sa rozhodlo redukovať počet účastníkov v I. lige zo 16 na 10 a v II. lige z 18 na 12. Bol to unikátny zásah do štruktúr súťaží, aký nemá páru vo svete.
Bardejovčania v inkriminovanom ročníku, keď vypadlo 6 družstiev z II. ligy, obsadil 13. miesto z 18 družstiev. S odstupom času je možné opísať následné pomery v klube.
Vhodným prirovnaním je situácia, ako keď občanovi vyhorí dom. V klube došlo k totálnemu rozpadu všetkých klubových štruktúr. Nastala demisia vedenia a hromadný odchod hráčov a trénerov do iných klubov.
Pamätné zápasy
Pri oslavách sa však zabúda na všetko zlé. Z veľkej mozaiky sa vyťahujú trblietavé diamanty a spomína sa hlavne na radostné chvíle. Tu sú niektoré pamätné duely na bardejovskom trávniku:
V roku 1964 Partizán – repr. družstvo Vietnamu 1:2, v roku 1964 Partizán – Olympijské družstvo ČSSR 1:1, v roku 1966 Partizán – Dukla Praha (majster ČSSR) 1:2, v roku 1971 Juniorský turnaj UEFA – Juhoslávia - Anglicko 0:1, v roku 1982 Partizán – repr. družstvo ČSSR 0:2, v roku 1990 Partizán – San Isidro (Kostarika) - I. liga 1:1, v roku 1993 Internationáli Bardejova – ŠK Slovan Bratislava 3:3, v roku 1995 Slovensko - Fínsko – ženy 0:0.
Futbalistom storočia Jozef Bomba
Bardejovským futbalistom storočia bol jednoznačne Dr. Jozef Bomba. K futbalu sa dostal náhodou. Bol vlastne talentovaným atlétom - šprintérom.
Na naliehanie trénera Miša Peteju presedlal na futbal, až keď mal 16. Už o rok hrával za A-mužstvo a v roku 1657 už ako dorastenecký reprezentant ČSR na turnaji UEFA v Španielsku sa svojimi výkonmi dostal do jedenástky turnaja. Po návrate mal až päť ponúk od prvoligových klubov. V Bardejove sa dlho neohrial. Jeho prvým prvoligovým klubom bol Prešov, následne vojenčil v Brne. Odtiaľ sa vrátil už do VSS Košice. Bol čs. reprezentantom, účastníkom MS v Čile. Najväčšej pocty sa mu dostalo, keď reprezentoval Výber Európy proti Škandinávii spolu s Jašinom, Eusébiom, Bobi Charltonom, Lawom...
Kariéru skončil návratom do rodného Bardejova, kde v drese Partizána hrával II. celoštátnu ligu. Siedmeho apríla 2004 mu MUDr. Boris Hanuščak, primátor mesta, na návrh Klubu priateľov bardejovského futbalu udelil dekrét o čestnom občianstve mesta pri príležitosti jeho životného jubilea (65).
Absolútny rekord v počte odohraných rokov v bardejovskom drese Slavoja a Partizána drží Ján Štalmach – plných 20 rokov. Na druhom miste Pubi Fečko, ktorý v drese BSC a ŠKB reprezentoval Bardejov plných 18 rokov. Ján Štalmach bol neskôr trénerom a funkcionárom.
Pri príležitosti 80. výročia bardejovského futbalu Bardejovské novosti zverejnili anketu, v ktorej priaznivci futbalu mali možnosť zostaviť tri jedenástky + trénera za obdobia 1942–1962, 1962–1982 a 1982–2002. A výsledok? Za obdobie 1942–1962 sú to hráči: A. Jurčišin, J. Stach, M. Peteja, M. Chavko, J. Chavko, I. Mlej, F. Snak, Š. Litavec, J. Borovský, Š. Reviľák, J. Štalmach, tréner M. Peterja. Za obdobie 1962–1982 sú to hráči: J. Pašiak, M. Komanický, B. Andrejko, F. Pacosa, J. Štalmach, J. Bomba, J, Kufa, J. Pospíšil. L. Balent, F. Korfanta, Š. Jutka, tréner J. Tarcala. Za obdobie 1982–2002 sú to hráči: M. Kováč, M. Ľalík, J. Urblík, J. Lukáč, M. Suchančok, S. Varga, S. Prúčny, J. Chrenko, J. Daňko, J. Valkučák, J. Hrivňák, tréner J. Bubenko.
Dres „slávneho“ Partizána obliekali aj členovia „Klubu ligových kanonierov“ Laco Pavlovič a Karol Petroš.
A čo súčasnosť?
Nové vedenie FC Partizán na čele s prezidentom klubu Petrom Petrušom a športovým riaditeľom Markom Kukulským má jasnú predstavu o obnove futbalovej kvality aj o pláne programu celoročných akcií „90 rokov bardejovského futbalu“.
Futbalové Á-čko pod taktovkou skúseného trénera Mikuláša Komanického je na dobrej ceste, aby v jubilejnom roku sa naplnil cieľ – postup do II. ligy. Po jesennej časti je na prvom mieste III. ligy skupiny východ.
Autor: Jozef Tarcala
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári